Za chvilku vás čeká porod a chcete vykročit do mateřství správnou nohou? Nebo už jste doma s miminkem a ze všeho vám jde hlava kolem? Poradíme, jak to všechno zvládnout v klidu. Naučte se starat o děťátko i sama o sebe.

Užívejte si společné chvilky jako rodina

Péče o dítě dává zabrat. Všechny ty náročné věci však dokáží vyvážit chvilky pohody s maličkým. Je jedno, jestli máte partnera, nebo jste na vše sama. I tak si můžete čas od čas udělat výlet, třeba s nejlepší kamarádkou. Vyvětrat si hlavu a poznat nové kouty Čech! Podívejte se na tipy na výlety s kočárkem a vyberte si svou příští destinaci. Ať se máte na co těšit.


Jestli nemáte auto, ujistěte se, že se na místo dostanete hromadnou dopravou. Pro cestování s malými dětmi je nejlepší vlak, kde máte i více pohodlí a místa. Navíc se můžete protáhnout a projít se po vagónu.

Nejnutnější věci zařiďte s předstihem

Návrat z porodnice bývá krušný. Prvotní šok minimalizujete tak, že už budete mít doma vše potřebné. Není totiž nic horšího než zjišťovat, že vám něco chybí a potom dodatečně řešit nákupy.

Kočárek, postýlka a sedačka do auta jsou samozřejmostí. Co dalšího? Nakupte si dostatek kojeneckého oblečení, šátek na nošení, kojící polštář, přebalovací tašku a další nezbytnosti pro kojení, přebalování, přepravu a koupání. Myslete i na pohodlné spaní, novorozeňata se dobře uspávají ve spacím pytli, který jim dodává pocit bezpečí. Zároveň v něm nehrozí zamotání do peřiny nebo přehřátí.

Pečujte o své zdraví

Miminko je v centru dění, to je jasné. Ovšem neměla byste zapomínat ani sama na sebe. Některé maminky jdou z extrému do extrému. Zkuste najít nějaký balanc. První měsíce jsou náročné. Jestli je toho na vás příliš, přečtěte si článek Jak se zbavit stresu, najdete v něm zajímavé tipy na to, jak s ním bojovat.

Pamatujte si, že když se budete cítit špatně nebo budete dokonce nemocná, odrazí se to negativně i na vašem dítěti. Snažte se udržovat v dobré fyzické i psychické kondici. Nedržte drastické diety. Jinak můžete přestat kojit. Jezte zdravě a vyváženě, hlavně čerstvé potraviny s dostatkem vitamínů a minerálů. V šestinedělí odpočívejte. Se sportem raději počkejte až tato doba uplyne.

Poslouchejte audioknihy a hudbu

Starat se o miminko i chod domácnosti je pěkně vyčerpávající práce na plný úvazek. Najednou nezbývá čas na nic jiného. A vy byste si tak ráda četla nebo si pustila oblíbený film! Jenže když najednou máte chvilku času, jste tak unavená, že si jdete lehnout.

Vyzkoušejte audioknihy. Namluvené příběhy se dají poslouchat během uklízení, kojení, vaření i před odpočinkem v posteli. Vy sama nemusíte mozek nijak namáhat, přesto si poslechnete zajímavý příběh. A jestli audioknihy nejsou vaše krevní skupina, zkuste to s hudbou. Uvidíte, jak vám dokáže zpříjemnit chvilku, tím spíš, když si pustíte staré fláky, které dobře znáte a můžete si od srdce zazpívat.

Zaveďte rutinu

Odborníci se shodují v tom, že rutina miminkům i větším dětem prospívá a dodává jim pocit bezpečí a jistoty. Stanovte proto doma nějaký režim, který se bude každý den dodržovat. Maličký si na něj brzy zvykne a sama uvidíte, že ho známý stereotyp uklidňuje.

Rutina je důležitá hlavně večer před uspáváním. Nemusí být navázaná na konkrétní čas (je jedno, jestli začnete v šest nebo v sedm), klíčová je sekvence činností, které po sobě vždy následují a vyvrcholí ulehnutím do postele.

Vyhraďte si nějaký čas pro sebe

Tak tento úkol pro vás možná bude ten nejtěžší. Zkuste si čas od času udělat chvíli jen pro sebe. Jestli máte spolehlivého partnera nebo maminku, poproste je, aby vám jedno odpoledne malého pohlídali. A vy se vydejte třeba do salónu, na masáže, nebo do kavárny s kamarádkou.

Důležité je, abyste měla prostor na to si odpočinout a načerpat nové síly. S dobrou náladou jde všechno snáz. Miminko navíc pozná, když jste napjatá a ve stresu – přenese se to i na něj. Čas od času se každý potřebujeme nějak odreagovat, prospěje to vám oběma. Naučte se, jak se mít ráda a jak se odměnit, aby vám to skutečně prospělo.

Zdroj obrázku: Goshlya Sergii / Shutterstock.com

Tagy:
1 Komentář

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account