Kolegyně z práce je hubenější, soused má vypracovanější tělo, kamarád zase šťastnější vztah i lépe ohodnocenou práci. Téměř každý zná ten pocit nespokojenosti. Štvou nás ale v tu chvíli opravdu kolegyně, sousedé či kamarádi? Upřímně vím, že ne. A tak jsem pro vás sepsala několik doporučení, jak se od takových myšlenek oprostit a začít se mít konečně rád.

Když jsme u té upřímnosti – dejte na chvíli stranou myšlenky typu: ,,Málo času. Hodně práce. Upřednostnit ostatní před sebou samým.” Základem je cítit se dobře ve svém těle. Tak se pojďme podívat na 5 oblastí, díky kterým se zaručeně (tohle je opravdu upřímné zaručeně!) budete cítit lépe

Pohyb

Není třeba trávit hodiny ve fitness centru, zvedat těžké váhy nebo vstávat ve 4 ráno, abyste stihli uběhnout pár kilometrů před prací. Mezi pohyb se počítá i chůze, a tak úplně stačí, když ze začátku zařadíte do svého denního programu procházky. Začít můžete třeba cestou do vzdálenějšího obchodu nebo tím, že vystoupíte při cestě domů o dvě (nebo alespoň jednu?) zastávky dříve.

Uznávám, že pro pohybové nadšence je to snazší krok, ale pokud nemáte sport zrovna v lásce, tyhle tipy by vám mohly pomoci najít si k němu cestu:

–     Spojte příjemné s užitečným. Už jste se dlouho neviděli s kamarády? Vyměňte (případně alespoň doplňte) kávu nebo pivní večer za příjemnou procházku v přírodě.

–      Vsaďte na „magických“ 21 dní. Je to placebo nebo tvrzení podloženo výzkumem? Na tom nesejde, hlavně, že to funguje a 22. den už pro vás bude aktivita radostí a zvykem, ne povinností.

–       Dejte pohyb na úroveň ostatních životních potřeb. Když máte hlad – najíte se, když máte žízeň – jdete se napít. A tak pro to, abyste se cítili dobře, zařaďte pár minut pohybu do každého dne.

–       Rozlučte se se zázraky. Tak jako po jednom zdravém jídle nezhubnete, tak ani po první procházce nebudete mít natrénováno na maraton. Mějte trpělivost a dejte svému tělu prostor.

Výživa

Že vám při slově výživa naskakují všechny ty diety a hladovění? Nebojte, o tom to není! Výživa má vašemu tělu dodat palivo, živiny, ze kterých bude brát svou energii. Pokud ale nebudou dostatečně kvalitní, tělo vám nemůže sloužit. Nastavte si rovnici aneb příjem vs. výdej. Když budou tyto dvě věci v rovnováze, vaše váha zůstane stejná. Při zvýšeném příjmu budete přibírat, při zvýšeném výdeji hubnout.

Stejně jako do auta kupujete kvalitní benzín či naftu, také svému tělu byste měli dávat ty nejkvalitnější potraviny. Takže čerstvé, sezónní a pokud možno bez průmyslového zpracování. Vážně nejde o to, jestli jste milovníkem masa, nebo dáváte přednost veganské stravě. A co dál?

–       Nevyřazujte potraviny, které máte rádi! Jen si udělejte malý průzkum. Než vložíte příští sousto do úst, na chvíli se zastavte a zamyslete se, jestli je to “to kvalitní palivo”, které vám dodá energii.

–       Nebuďte jako ostatní. To, že sousedka básní o ovesné kaši neznamená, že ji musíte jíst taky, i když už vám leze ušima.

–       Pokud máte rádi detailní monitoring, můžete si svůj příjem i výdej zapisovat do aplikace Kalorické tabulky.

–       Nestyďte se být „troublemaker“. Jdete do restaurace a něco vám na daném jídle nesedí? Poproste kuchaře, aby vám danou potravinu, zálivku apod. na talíř prostě nenaservíroval.

–       Co oči nevidí… aneb pokud víte, že večer běží váš oblíbený seriál, u kterého jste zvyklí sníst vaničku zmrzliny nebo sáček brambůrků, vynechejte tuhle sekci v obchodě. Není to nic, bez čeho by vaše tělo nepřežilo a když dané potraviny doma nebudou, prostě si je nedáte.

Regenerace

Při sportovní zátěži dochází k vyčerpání živin ve svalech. Tělo se brání tím, že hledá živiny v okolních tkáních, a tak vlastně napadá samo sebe. Chcete této situaci předejít? Pak nezapomínejte na regeneraci.

Mezi aktivní regeneraci se řadí strečink (protažení), saunování nebo jóga, další možností je třeba procházka. Velmi podceňovanou regenerací pro tělo i mysl je spánek, a tak nezanedbávejte ani ten. Příjemným zpestřením vám můžou být masáže v kombinaci s oleji a vonnými svíčkami.

Dále nezapomínejte na pitný režim. Rozhodně se do něj neřadí 4 kávy a 2 litry limonády. Mějte vždy po ruce čistou vodu nebo kvalitní čaj, pomůžete tak tělu doplnit vyčerpané živiny.

A jak regeneraci brát jako příjemnou součást cesty za lepším já?

–       Udělejte si radost přítelem i nepřítelem v jednom. Foam Roller, pevný masážní válec, vám odteď bude společníkem alespoň na pár minut denně. Dokáže promasírovat svaly, o kterých jste ani netušili, že je máte (ano, bolí to, ale je to tak úlevné!).

–       Čistěte si zuby ve dřepu. Zní to jako nesmysl? Prodlužování výdrže v této poloze je boží regenerací. Po pár sekundách by vás ale dřepění nejspíše přestalo bavit. A tak využijte 3 minut, během kterých si čistíte zuby a zadřepněte.

–       Najděte zatoulaný golfový nebo tenisový míček, dokáže vám ulevit od bolesti unavených chodidel. Nejdříve v sedě položte plosku nohy na míček a válejte se strany na stranu, poté můžete zintenzivnit tlak tím, že se na míček postavíte, zn. čím častěji, tím lépe.

Spánek

Kromě mé neteře, která se už v 5 ráno nemůže dočkat nového dne a svých hraček, neznám asi nikoho, kdo by neměl rád spánek. Paradoxem ale je, že jakmile nestíháme, první, co obětujeme, je právě on.

Přitom právě při spánku dochází v těle k řadě regeneračních procesů a díky menší spotřebě energie jsou naše orgány i svaly v odpočinkovém režimu. Snižuje se také tělesná teplota a krevní tlak, náš dech je pomalejší a některé ze smyslů dokonce přestávají fungovat.

Mimo délku spánku nezapomínejte ani na jeho kvalitu, díky které dochází k syntéze růstového hormonu, který ovlivňuje výstavbu svalové tkáně. A to rozhodně, jako aktivní lidé, chcete. Jak tedy dosáhnout toho „super spánku“?

–       V ložnici se má především spát (nebo “spát”), a tak nechte mobilní telefon v jiné místnosti. Pokud se nedaří hned usnout, sáhněte raději po knížce nebo vlastních myšlenkách. Jestliže mobil (nutně) potřebujete, ulevte svým očím alespoň nastavením červeného režimu. Pomůže vám vyhnout se modré složce bílého světla, která nám (zejména před spánkem) prokazatelně škodí.

–       Zaspal jsem, sakra! Rychle sbalit všechny věci, nezapomněl jsem na něco? Snídaně? Tu nestíhám! Kdo z vás takovou situaci už někdy zažil? Předejděte jí a nachystejte si vše už večer. Od ponožek po svačinu do práce. Budete tak moci ulehnout s klidnou hlavou a vědomím, že je vše připraveno a vy si můžete přispat o pár minut déle.

–       I když mě většinou předběhne kocour, který si hrdě a majetnicky ustele na mém polštáři, i tak se nevzdávám pravidelného stlaní postele. Mám pak večer mnohem větší touhu vzít si pyžamo a skočit do peřin. A ještě když mám čerstvě vyprané povlečení…to se mi úplně sbíhají spánkové sliny!

Pozitivní nastavení

Pozitivní nastavení mysli neznamená, že se budete smát od ucha k uchu a svět bude hned růžovější. Chceme se ale přeci cítit lépe ve vlastním těle a to jde bez mračení a trudnomyslnosti o poznání lépe. Klíč je v umění se zklidnit. Naučit se relaxovat a nechat mysl chvíli jen tak lelkovat, namísto neustálého nucení k řešení neřešitelného (více jsme se rozepsali v článku o principech biohackingu). Praxe aneb jak na to?

–       Meditace. Najděte si k ní cestu pomocí pár minut denně, pomůže vám se celkově zklidnit. Pokud začínáte, zkuste meditovat nejdříve na židli nebo v křesle. Mějte vzpřímenou polohu páteře a soustřeďte se na svůj dech. Pomocníkem do začátků mohou být dostupné meditační aplikace. Jste skeptičtí? Co takhle 3 minuty denně po dobu 21 dní? To zvládnete.

–       Inspirace. I když se s podcasty poslední dobou doslova roztrhl pytel, zkuste si v jejich množství najít ty, které mají hlubší myšlenku a inspirují vás k lepšímu já. Pouštějte si je do uší kdykoliv to budete potřebovat. Ať už při cestě MHD nebo procházce v parku.

–       Já chci nebo Já musím? Slova mají obrovskou moc, a tak je velmi důležité, zda řeknete „já chci jít cvičit“ nebo „já musím jít cvičit“. Sama jsem byla přesně ten člověk, který druhé slovní spojení používal naprosto běžně. Bylo mi jedno, zda jsem „musela“ na dovolenou nebo si „musela“ koupit nové boty. I když mi ta činnost sama o sobě dělala radost, používala jsem k ní negativní slovo. Snažte se tedy věci více chtít a méně dělat z povinnosti, půjdou vám pak jednodušeji.

 

Osobně se řídím naprosto jednoduchým heslem WorkSportLoveBalance. Pomáhá mi překonávat dny, kdy se necítím ve svém těle dobře. Vždy mi pomůže zastavit se, zavřít oči, dýchat a být pokorná. Důležitý je totiž fakt, že nikdo, kromě nás samotných, po nás nechce dennodenně perfektní výkony. Tak se soustřeďte na výše zmíněných 5 pilířů a dejte mi vědět, jak vám to jde.

 

Autorka: Veronika Allister

Foto: archiv Veroniky Allister, Shutterstock

Tagy:
3 Komentářů
  1. Petra Nav. 1 rokem ago

    Díky za tyhle články. Pořád si to musim opakovat a vlastně pořád začínám od znova. Ale ty chvíle mezitím se vlastně zkracují. 🙂

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Aplikuji, s měnším úspěchem

    • Barbora Štarhová - Ženy s.r.o. 2 roky ago

      Nevadí Romano, hlavně vydržet! 🙂 Úspěch přijde, nebojte.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account