Pokud pro vás dodnes byla chůze jen způsobem, jak se dostat z bodu A do bodu B, pak zbystřete! Chůze je totiž jedním z nejefektivnějších způsobů, jak shodit přebytečná kila a zamilují si ji všichni, pro které běh není zrovna atraktivní disciplínou. Přijde vám to příliš jednoduchý návod na hubnutí? Možná jste měli pocit, že při něčem tak „obyčejném“ jako je chůze, nemůžete zhubnout. Opak je pravdou! Přibližně 6 tisíc kroků denně změní váš život. A hlavně vaši postavu. 

10 tipů pro všechny, kteří se rozhodnout hubnout chůzí:

1. Vyberte si správnou obuv

Jediné vybavení, které budete pro tento sport potřebovat jsou správné boty. Při hledání těch nejlepších vycházkových bot záleží na spoustě věcí jako například kolik toho plánujete ujít, po jakém povrchu budete chodit… Ale obecně platí, že takové boty by měly být hlavně pohodlné, funkční a pružné. Zároveň by tenisky měly dobře držet kotník a zajišťovat kontakt nohy se zemí. Inspirovat se můžete i v oddělení běžeckých bot, jež najdete boty, které jsou měkké, pružné, skvěle tlumené a navržené tak, aby absorbovali hodně nárazů, takže v nich snadno urazíte spousty kilometrů.

2. Vytvořte si svůj play-list

Než si obujete své tenisky, zapřemýšlejte o skladbách, které vás budou motivovat k chůzi, a které budete chtít ráda poslouchat. Je vědecký dokázáno, že skvělý soundtrack vás při procházce bude motivovat, abyste ze sebe dostali do nejlepší a šli dál bez většího extra úsilí. Vybírejte si skladby, které jsou svižnější a snadno vás dostanou do tempa.

3. Najděte si trasu

Je dobré mít představu o tom, kam se vydáte a jak dlouhá vaše cesta bude. Pokud nemáte rádi rutinu, trasy můžete měnit a střídat podle toho, na co budete mít ten daný den chuť. Plánování vám ale zajistí to, že nebudete ztrácet čas rozhodováním kam jít, které vás vyvede z tempa. 

4. Dobře se oblékněte

V našem podnebném pásu nemáte štěstí na stále krásné počasí, proto je dobré být připraven na všechny vlivy počasí. Základem je funkční prádlo, které bude odvádět pot a přesto nebudete mít zpocená záda, díky kterým snadno nastydnete. Během zimy určitě vsaďte na promokavou bundu, čepici a rukavice. V létě budou vaším nejlepším spojencem funkční trička a tílka. 

5. Motivujte se krokoměrem

Pokud rádi překonáváte sami sebe, pak pro vás bude krokoměr nebo aplikace v mobilním telefonu, která vám bude počítat kroky to pravé. Snadno si tak nastavíte cíl, který chcete denně nebo týdně dosáhnout a budete se ho moci držet. Mnoho takových aplikací na telefonu jsou zadarmo a kromě počtu kroků vám mohou měřit i tepovou frekvenci, čas nebo míru převýšení.

6. Jděte svižně

Pokud chcete chůzí zhubnout, musíte udržovat určité tempo. Organismus pracuje v aerobním režimu na 60 až 80% maximální tepové frekvence. Svoji maximální tepovou frekvenci si můžete snadno vypočítat tak, že od čísla 220 odečtete váš věk. Z této hodnoty je tedy potřeba 60 až 80% k tomu, aby se nastartoval proces hubnutí, a je to třeba v pohybové aktivitě takto vytrvat po dobu nejméně 30 minut. Čím déle půjdete, tím samozřejmě lépe. Začněte mírnějším tempem po dobu pár týdnů a postupně přidávejte na výkonu a rychlosti. 

7. Zapojte své ruce

Intenzivní pumpování paží nejen zrychlí vaše tempo, ale také poskytne dobrý trénink pro vaši horní část těla. A navíc právě díky chůzi se zapojením rukou, spálíte o 5 až 10 procent kalorií více. Ohněte paže v úhlu 90 stupňů a pohybujte jimi přirozeně dopředu a dozadu. Při tomto houpavém pohybu by vaše zápěstí mělo mířit na střed hrudníku. Zapojit můžete i speciální sportovní hůlky, které tento pohyb podpoří a budou vás vést ve správném úhlu.

8. Choďte pravidelně

Aby mělo hubnutí požadované výsledky, choďte pravidelně. Ideální frekvence je denně alespoň hodinu po dobu 3 měsíců. Čím více prodloužíte krok, tím více posílíte vnitřní i vnější stehenní svaly. Důležité je také správné držení těla: ramena tlačte dolů a dozadu, vztyčte bradu a hleďte rovně před sebe.

9. Schody a kopce jsou ideální na rychlé spalování kalorií

Rychlá chůze po krátkém kopci je skvělým příkladem intervalového tréninku, který je proložen chůzí po rovném terénu. Pokud si vyberete trasu se schody bude účinek naprosto zázračný i pro vaše problémové hýžďové partie. Chůze do schodů vám pomůže k tvarování stehen a pevného zadečku. Můžete vyzkoušet i techniku, kdy našlapujete na každý druhý schod, díky čemuž zatížíte a zpevníte své svaly. Odborníci na fitness dodávají, že taková chůze spálí více kalorií za minutu než například běh.

10. Bavte se!

Základem vašeho úspěchu je pozitivní přístup. Vyražte na procházku a užijte si to! 

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account