Věk je jenom číslo. A člověku je tolik, na kolik se cítí. Hezká tvrzení, ale může je potvrdit i věda? Skutečně ti, kdo jsou mladší duchem, mají i zdravá těla? Tohle je pravda o pozitivním myšlení!
Ano, je to tak. Váš subjektivní věk je důležitější než ten skutečný. To znamená, že pokud si připadáte na 30 let, i když už jste na narozeninovém dortu sfoukli 40 svíček, měli byste věřit svým instinktům a pocitům. Ty jsou totiž prediktorem vašeho fyzického zdraví, pohody, vitality a dokonce i délky života.
Subjektivní versus chronologický věk
Aspoň tak to vyplývá ze studie zabývající se duševním i fyzickým zdravím, kterého se zúčastnilo několik tisíc Američanů ve věku od 25 do 74 let. Ti jedinci, kteří mají tendenci cítit se mladší, taky mladší jsou, čemuž odpovídají jejich zdravotní záznamy. (Tento výzkum byl podporován chicagskou nadací Johna D. a Catherine T. MacArthur, kteří poskytují granty a ovlivňují investice na podporu neziskových organizací v přibližně 50 zemích po celém světě.)
Psychika dělá hodně
Vědci přitom doplňují, že osoby mladšího ducha se více zapojují do sociálních aktivit, rády získávají nové zkušenosti, mají víc energie, cestují, jsou živější, společenštější a spontánní – navzdory tomu, že řeší placení účtů, hypotéky i práci. Psychoterapeutka Kelly Bos, která se na analýze zdravotních záznamů dobrovolníků podílela, uvedla, že tohle všechno je dobré jak pro tělo, tak i pro mozek. Tato odbornice zároveň dodává, že podobně pozitivní přístup k životu v podstatě může mít každý, stačí jen chtít.
Bez vrásek na těle i na duši?
Stýkejte se s přáteli, jezte vyváženou a pestrou stravu, cvičte a tím udržujte tělo vitální. Zároveň věnujte pozornost i duševnímu zdraví. Jak se roky hromadí, shromažďují se také zkušenosti, dobré i špatné. Bohužel, někdy se traumatu nedá vyhnout. Ztráta někoho blízkého, stres či zdravotní problémy organismus zatěžují. Řekněte o nich kvalifikovanému odborníkovi a vyhledejte odbornou pomoc, žádá-li si to situace. V každém případě si pravidelně vyčleňte čas jen sami na sebe, rodinu a přátele. Spokojený duch rovná se delší a harmoničtější život.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account