129

Máte pocit, že pokaždé, když spatříte svůj odraz v zrcadle, objevíte na svém obličeji novou vrásku? Nedá se nic dělat, pokud už vás od třicítky dělí nějaký ten rok či desetiletí, stárnutí pleti je přirozený proces, kterému se nemůžete zcela vyhnout. Na druhou stranu to ale neznamená, že se proti němu nedá bojovat!
Čas je neúprosný – a projevuje se i na naší pokožce, která s postupem let ztrácí pružnost, povolují její kontury (čímž se mění tvar obličeje a původní harmonie jeho tvaru se vytrácí) a objevují se vrásky. Ačkoli je to osud, kterému se nevyhne žádná žena, je možné působení času zmírnit a zpomalit.
Prevence, se kterou se vyplatí začít co nejdřív
Ke stárnutí pleti často přispívají i některé naše zlozvyky – a těch bychom se v rámci prevence měly co nejdříve zbavit. Které máme na mysli? Tak předně pleti výrazně škodí kouření. Narušuje produkci látek, jež pokožce zajišťují pružnost a hydrataci, škodí cévám, které zásobují pleť živinami, aby toho nebylo málo, samotný proces kouření, respektive držení cigarety v ústech, namáhá nepřirozeně pokožku v okolí úst, takže se rychle vytvoří typické vrásky.
Ani sklenka „něčeho ostřejšího“, zvláště nezůstává-li u jedné, pleti nesvědčí. Alkohol totiž dehydratuje, což se výrazně projevuje i na zdraví pleti, navíc omezuje vstřebávání pro pokožku důležitých živin, což jí na mladistvosti rozhodně nepřidá.
Velkou chybou je rovněž ignorování škodlivých slunečních paprsků, respektive UV záření, které nejen zvyšuje riziko rakoviny kůže, ale také urychluje tvorbu vrásek a celkové stárnutí pleti. Dokonce i když není léto a nesvítí slunce, byste měla používat krémy s UV faktorem, který pleť ochrání.
Péče, která opravdu pomáhá
Velmi důležitá je samozřejmě odpovídající péče o pokožku. Je jasné, že ve dvaceti má pleť úplně jiné potřeby než ve čtyřiceti, a tak tomu přizpůsobte i výběr pěsticích produktů. Vyplatí se vsadit na sílu přírody, například na rostlinný kolagen získaný ze zběhovce plazivého, jenž je unikátní mimo jiné tím, že během růstu dokáže vzdorovat jakýmkoli podmínkám.
Najdete jej v kosmetice Lifting Végétal od Yves Rocher. Vědci pracující pro tuto značku vytvořili originální a patentovaný koncentrát – rostlinný kolagen, který dodává buňkám energii a posiluje strukturu kůže (zvýšení síly pnutí buněk o 19 %, stimulace elastinové syntézy o 27 %). Rostlinný kolagen je díky své podobnosti kolagenu vyskytujícímu se v lidské pokožce optimálně vstřebatelný.

Navíc je řada Lifting Végétal od Yves Rocher veganská a neobsahuje minerální oleje. Celá řada má ekologicky navržené balení (skleněné kelímky a recyklovatelné flakony, papírové obaly pocházejí z udržitelných, obnovitelných lesních zdrojů).
Podceňované, ale účinné maličkosti
V rámci boje proti stárnutí pleti se vyplatí vsadit i na další, často přehlížené maličkosti, které však mohou znamenat významnou pomoc proti vráskám. Především se zaměřte na svůj pitný režim – pokožka by měla být dostatečně hydratovaná nejen zvenku, ale především zevnitř.
Hlídejte si rovněž obsah talíře – náš jídelníček se totiž na stavu pleti výrazně podepisuje. Vyhněte se hlavně cukru, většímu množství soli nebo nezdravých tuků.
Snažte se také vyvarovat nadměrného stresu, během něhož v našem těle úřaduje hormon kortizol, jenž nahrává ztrátě elasticity kůže. A také se při stresu mračíme či máme tendenci se neustále dotýkat obličeje, čímž podporujeme nejen vrásky, ale také si na pokožku zanášíme nejrůznější nečistoty. Kromě toho stres narušuje spánek, jenž hraje v mladistvém vzhledu pleti také důležitou roli (však znáte přísloví „vyspat se do krásy“).
Péče o pleť by se kromě již zmíněného používání speciálně vyvinutých přípravků měla ve velké míře soustředit také na dokonalé odličování a čištění pokožky. Budete-li chodit spát se zbytky make-upu na tváři, pleti rozhodně neprospějete, naopak.
Skvěle v prevenci vrásek a povadlé pleti funguje i speciální cvičení pro vypnutý obličej, které najdete na následující ilustraci:


Foto: Yves Rocher; Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account