Patříte mezi dárce krve nebo přemýšlíte, že rozšíříte jejich řady? Skvělé! Ponechme stranou naprosto neoddiskutovatelný fakt, že svým konáním můžete pomoci k záchraně řady lidských životů, a podívejme se spíše na to, jak dárcovství krve prospěje vám.
Napadlo by vás, že pravidelné darování krve může v mnohém ovlivnit i vaše zdraví?
Úsměv na tváři
Není třeba si nic nalhávat – každý dárce krve má poté, co odchází z transfuzní stanice, úsměv na tváři. Vědomí, že jeho počínání může zachraňovat životy a pomáhat, dokáže s lidskou psychiku pořádně zamávat. A rozhodně v dobrém slova smyslu! Ostatně nejrůznější dobré skutky jsou odborníky na duševní zdraví doporučovány jako jeden ze způsobů, jak si zajistit šťastnější život. Dárcovství krve vám k němu určitě přispěje.
Jak jsem na tom?
Než dojde na samotný „velký“ odběr krve, musíte před ním absolvovat vyšetření u lékaře. Ten s vámi probere, jak se cítíte, prohlédne vás a změří vám tlak. A vy se tak budete v pravidelných intervalech dozvídat poměrně cenné informace o své kondici. Nemáte tlak příliš nízký, nebo naopak vysoký? Netrápí vás často nejrůznější virózy? Ačkoli tato prohlídka nenahradí klasické preventivní vyšetření u praktického lékaře (jejím účelem je zjistit, zda jste způsobilí krev darovat), mnohé vám nastíní o vašem zdravotním stavu.
Trochu to píchne…
Kromě vyšetření u lékaře absolvuje každý dárce před odběrem takzvaný „malý odběr“. Ten velmi rychle odhalí, jak je na tom jeho krev – jak si vedou bílé i červené krvinky, zda potenciální dárce netrpí chudokrevností… Nejde jen o to, zda je vaše krev vhodná k dárcovství, ale ve výsledku také o vaše zdraví.
A když už jsme u vyšetření krve – i poté, co projdete všemi „testy“, putuje vaše odebraná krev na další vyšetření. Z nich je pak možné odhalit, zda netrpíte žloutenkou, pohlavně přenosnou chorobou (včetně AIDS) či jinou (nejen infekční infekční) nemocí. Jen pozor, v žádném případě neslouží testy před dárcovským odběrem k tomu, abyste si ověřili, zda jste se někde něčím nenakazili! Pokud máte podezření, že se tak mohlo stát, krev darovat nechoďte, dokud se toto podezření lékařsky nevyvrátí!
Skoro jako wellness
Jen tak ležet a při tom pálit kalorie – no není to sen spousty z nás? Tak přesně to se děje, když vám odebírají krev (a nějakou chvíli to trvá, vzhledem k tomu, že vám jí vezmou okolo 450 mililitrů). Nikdo přesně neví přesně proč, ale faktem je, že se nějaká ta kalorie spálí. Jasně, díky dárcovství určitě nezhubnete, ale to nevadí.
Milým „bonusem“ darování krve je také skutečnost, že se dozvíte, jakou máte krevní skupinu. To se bude hodit nejen všem milovníkům nejrůznějších diet podle krevních skupin a podobných záležitostí, ale především nikdy nevíte, kdy se vám bude znalost, do jako skupiny patříte, hodit.
A další úžasný aspekt se s dárcovstvím pojí. Na odběrových místech pracují většinou moc milé sestřičky a lékaři a lékařky, takže si připadáte opečovávaní a skoro rozmazlovaní. Což je v dnešní době moc pěkný pocit, který spousta dospělých zas tak často neprožívá…
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account