99

Tuto knížku a další její pokračování jsem si přečetla ještě dřív, než byl natočen celovečerní film. Ten jsem mimochodem zatím ani neviděla. Tak nemohu soudit, co z toho se povedlo lépe. Knížky mne ale rozhodně pobavily.

Příběh restituentské rodinky Kostků, která po pádu komunistického režimu zdědí zámek. Celou anabázi popisuje v deníkových zápiscích ironická Marie (v rodové linii III.), dcera bývalého emigranta Františka Antonína (nyní hraběte Kostky z Kostky) a jeho americké manželky Vivien. Celkem vtipně líčí problémy spjaté s provozem historického objektu při nedostatku financí, nebo kontrasty amerického idealismu a našineckého švejkovství. Na denním pořádku jsou nejrůznější nehody a absurdity, nechybí ani barvité postavičky služebnictva (respektive zaměstnanců). Některé vtipy se sice často opakují (třeba upřesnění v závorkách), ale stylisticky zapadají do zvolené formy – pokusu v USA vychovaného děvčete se zdravým odstupem co nejlépe odvyprávět proběhnuvší události. Autor je původní profesí kastelán, takže má s péčí o chátrající památky bohaté zkušenosti.

Poslední aristokratka je opravdu lehké oddychové a místy i vtipné čtení. I majitelé zámku mají stejně jako všichni ostatní plno obyčejných starostí.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account