Před pár lety jsem vyhrála v internetové soutěži rodinnou vstupenku do Východočeského muzea a tak jsme se prvně v životě ocitli na zámku v Pardubicích.

Pardubický zámek je renesanční zámek, který se nachází v těsné blízkosti historického centra města Pardubice. Za pánů z Pernštejna zde vzniklo sídlo, které je přechodem mezi hradem a zámkem. V takovém stavu dochování a rozloze nemá tento typ objektu ve střední Evropě obdobu.

Najdete tu nejstarší akt v dějinách českého výtvarného umění Fortunu Volubilis – Štěstěnu vrtkavou, Rytířské sály s nejstaršími renesančními nástěnnými malbami v Čechách, veřejnosti dlouho uzavřenou kapli Tří králů nebo báchorkami opředený tajný kryt civilní obrany v severovýchodním rondelu zámeckých valů. Unikátní jsou také jeho dochované původní dispozice rovinného vodního hradu uzavřeného od okolního světa mohutnými zemními valy, poskytující zároveň pohodlí rozlehlého renesančního zámku. O jeho podobu se postarali páni z Pernštejna. Dnes je zámek sídlem Východočeského muzea a sídlem Východočeské galerie.

Zámek Pardubice začal před rokem s rekonstrukcí, která stále probíhá a potrvá až do roku 2021.
Roky 2020 a 2021 budou ve Východočeském muzeu a zámku Pardubice ve znamení velkých změn. V lednu 2019 odstartoval rozsáhlý projekt rekonstrukce v paláci i hospodářských budovách, dostavby výstavních sálů na místě někdejších zámeckých sýpek a budování nových expozic.

Po dobu rekonstrukce zůstaly veřejnosti přístupné expozice Pardubice – příběh města a archeologická expozice Proti proudu času. Podívat se můžete také do krytu civilní obrany nebo na repliky děl na valech. Prohlídky krytu se konají v sobotu v 11 a 15 hodin pro objednané skupiny minimálně 5 osob. Maximální počet osob na prohlídku je 15 lidí, vstupenku je nutné s předstihem rezervovat!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account