Sychravé podzimní počasí vybízí zpravidla k jedinému, a to zachumlat se někde v teple s hrnkem horkého čaje. Tzv. dušičkové počasí je však možné využít i kreativně. Vytvořte si například dekoraci, jíž na Dušičky ozdobíte hrob a zavzpomínáte tak na své blízké. Výroba dekorace v domácích podmínkách má mnoho výhod – zabavíte se, vytvoříte dekoraci přesně podle svého vkusu, zpravidla ušetříte, a navíc se svezete na vlně udržitelnosti. A když už budete v tvůrčím procesu, proč zůstávat pouze u dekorace, jež uctí památku zesnulých. Stejným způsobem připravíte i krásnou podzimní či halloweenskou dekoraci na balkon, dvorek či na dveře.

Nejprve si promyslete, jakou formu by dekorace měla mít. Dáváte přednost umístění do nádoby, košíku nebo by snad měla jít položit či pověsit? Dalším krokem uděláte něco i pro své zdraví, protože ty nejkrásnější dekorace jsou z přírodnin. Vydejte se tedy na procházku po zahradě, do lesa či parku a zcela jistě najdete krásné komponenty pro své aranžmá. Jen opatrně, žádné drancování, skvěle vám poslouží spadané šišky, žaludy, kůra, suché větvičky, kaštany, skořápky ořechů nebo mech. Když narazíte na šípky či jeřabiny určitě je také zapojte. Jejich červené plody dekoraci projasní. V zahradách zase mnohdy máme břečťan, jehož šlahouny umí krásně dozdobit, cesmínu, případně túje nebo jehličnany, nejlépe jedli. Z domácích zdrojů lze využít dále například makové palice, okrasné dýně a někteří šikovní pěstitelé mají k dispozici i slaměnky.

Jednoduché kytice a věnce

Zvolíte-li pouze uvázání kytice na položení či pověšení, pak kromě uvedeného bude vaším největším pomocníkem tavná pistole a vázací drátek. Doma nastříhané nebo zakoupené větve jedle svážeme k sobě a na ně postupně přijdou další přírodniny tak, aby výsledná kytice působila vkusně – líbila se vám. Doladit ji můžete mašličkou z juty nebo provázkem. Velmi podobně vytvoříme i věnec, který lze použít rovněž na položení nebo k ozdobení dveří. V tomto případě doporučujeme zakoupení korpusu na věnec, a to nejlépe slaměný, který je krásný sám o sobě. Sehnat se však dají i takové, které jsou tvořeny například větvičkami. Velký výběr různých druhů a velikostí najdete na nákupním rádci Heureka. Takovýto korpus postačí omotat lehce břečťanem, klidně totiž může prosvítat a opět buď tavnou pistolí nebo drátkem přidělat další komponenty.

Kreativně a udržitelně

Pustit se můžete i do zdánlivě náročnějších dekorací, k nimž však bude zapotřebí zakoupit pár nezbytností. Ovšem žádné obavy, v tomto případě vám pomůže nákupní rádce Heureka, kde najdete vše od truhlíků a květináčů až po například vřes pro jejich osazení. Za zmínku stojí i její projekt Udržitelný e-shop, kde jsou sdruženi všichni prodejci, kteří se řídí zásadami udržitelnosti. Představují tak ideální volbu pro každého, komu záleží na ekologii a životním prostředí.

Máte-li možnost recyklovat starší nádoby, dřevěné bedýnky či starší kusy dřeva, z nichž vytvoříte truhlík, zcela jistě se touto cestou vydejte. Následně dle druhu nádoby použijte kompostovatelnou aranžovací hmotu, seno, slámu, písek či kamínky, zkrátka cokoliv, do čeho půjde následně zapíchávat větvičky, sušené květiny, kukuřice a další součásti aranžmá. Využít lze samozřejmě také zeminu, do níž zasadíme podzimní rostliny. Skvěle však budou vypadat i tehdy, když je ponecháte v květníku, různě naaranžujete do větší nádoby a doplníte dalšími dekoracemi. Pro tyto účely se hodí nejen podzimní květiny jako chryzantémy, ale také různé druhy vřesů, drátovec, hebe, rozchodník, netřesk nebo ozdobná brusinka.

Ze všeho lze něco vytvořit

Máte-li chuť si trochu více vyhrát a vytvořit si dekoraci, která bude celý podzim zdobit vaše venkovní prostory, fantazii se meze nekladou. Zkoušeli jste například vyrobit růže z podzimního listí? Pusťte se do toho, není to nic složitého a můžete z nich vytvářet celé kytice nebo je zakomponovat do různých aranžmá. Obyčejnou svíčku ve skle stačí obložit větvičkami, ovázat jutou a originální dekorace je na světě. Pokud nemáte možnost opatřit si dýni, snadno ji vyrobíte třeba ze starého trička. Kdo naopak dýněmi disponuje, může vydlabanou použít jako stylový květník. Poměrně nenáročnou dekoraci vytvoříte i z polínka dřeva, velmi vděčným materiálem jsou šišky všech druhů a velikostí. Než se tedy rozběhnete do obchodu, rozhlédněte se nejprve kolem sebe a zcela jistě objevíte nemálo věcí, z nichž jednoduše vytvoříte krásné a originální dekorace. Zapojit navíc můžete i děti, které kreativním tvořením na chvíli zabavíte.

Zdroj: Wikipedia Commons

Foto: iStock

Tagy:
9 Komentářů
 1. Renata Novotná-Halenová 2 měsíce ago

  určitě pěkné a zajímavé nápady

 2. Lenka Hudečková 2 měsíce ago

  Krása, když to jde, tak si taky dělám výzdobu. Sbírám kaštany, mám tu větvičku dubu i se žaludy, šípky a další,,,

  • To musí vypadat krásně, Leničko! 🙂 Ta příroda to vždy vyzdobí nejlépe.

   • Lenka Hudečková 2 měsíce ago

    Jojo, Anetko, kreativitě se meze nekladou. Mám tu i korpus na věnec, ale nějak pořád není čas ho udělat. Zítra chceme odjet na Šumavu, tak asi až potom. To už bude snad klid…I když…. máme tatínka v nemocnici, tak nevím, zda klid nebo zase cesta do Liberce, resp. do Frýdlantu, kde tatínek leží. 🙁

 3. NelaVávrová 2 měsíce ago

  Podzimní výzdobu miluji, stačí jít do přírody a tam je výzdoba sama o sobě. Jen my letos doma ubíráme na výdobě a začínáme uvolňovat místo na praktické věci. Takže se ráda pokochám okolní výzdobou.

 4. Podzimní dekorace se mi líbí velmi. Různé dýně atp. Má to svoje útulné kouzlo. 🙂

 5. Romana Mlynářová 2 měsíce ago

  Zdobení na podzimní dny, skvělý nápad.

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account