Účinky matchy jsou prověřeny více než 800 lety používání. Tento mletý japonský zelený čaj osvěžuje mysl, příznivě působí na naši paměť, posiluje imunitu a také vám dodá energii. Jeho specifická silná chuť možná některé odradí, ale dobrou zprávou je, že si Matcha Tea můžete snadno přimíchat do nápojů, zmrzliny nebo klidně koláče. Vyzkoušejte, jeho blahodárné účinky na organismus za to stojí.

Neobyčejné účinky „obyčejného“ čaje

Matcha není obyčejným zeleným čajem, jehož lístky po vylouhování skončí v odpadcích či v lepším případě na kompostu. Každý šálek na antioxidanty a aminokyseliny velmi bohaté matchy se připravuje z prášku usušených pomletých lístků zeleného čaje, proto je jeho chuť a aroma tak intenzivní. Ani smaragdová barva matchy není náhodná. Před sklizní se čajovníková pole zakryjí sítěmi tak, aby se k rostlinám nedostávalo sluneční záření. Ty pak začnou produkovat velké množství chlorofylu, což je jak známo zelený pigment. Chlorofyl může i za skvělé detoxikační účinky matchy, neboť z těla dokáže vyplavit těžké kovy a toxiny.

Po třech týdnech zastínění jsou ty nejmladší lísky ručně sesbírány a převezeny k usušení a dalšímu zpracování. V průběhu procesu dochází k odstranění žilek, řapíků a stonků, očištěná dužina se pak mele v žulových mlýnech na jemný prášek, který již milovníci matchy dobře znají.

Dbejte na kvalitu

Nejkvalitnější matchu poznáte jak podle certifikace, tak také jednoduchým testem. Stačí jej vysypat třeba na bílý papír a prstem vytáhnout prášek směrem k sobě. Pokud zanechá nepřerušovanou dlouhou čáru, můžete si být jisti jeho kvalitou. Jeden šálek matchy tak vydá za 10 šálků běžného zeleného čaje. Dokonale povzbudíte mozek a získáte velkou dávku energie uvolňující se postupně 3-6 hodin. Zároveň vaše tělo s každým douškem Matcha Tea dostane pořádnou dávku vitaminu A, C, E, železa, draslíku, vápníku, bílkovin a až 30 % vlákniny.

Foto: se souhlasem matchatea.cz

Nezanedbatelné zdravotní přínosy

Vyjmenovat všechny prokázané benefity matchy pro naše zdraví by bylo na dlouho, proto zmiňme alespoň některé.

Paměť i nálada v nejlepší formě

Jak již bylo uvedeno, pití matchy přispívá ke zlepšení paměti, koncentrace i nálady. Důvod nese název L-theanin. Aminokyselina, jež stimuluje produkci alfa vln v mozku, čímž přispívá k dobré kvalitě spánku. L-theanin pomáhá navodit pocit pohody a zlepšuje schopnost učení se díky působení na neurotransmitery serotonin, hormon štěstí, a dopamin. Tato aminokyselina rovněž zmírňuje kofeinové účinky. Velké množství kofeinu v zeleném čaji by totiž za normálních okolností způsobovalo spíše nervozitu a podrážděnost, ale L-theanin tyto účinky neutralizuje a naopak uklidňuje a působí relaxačně.

Pomocník štíhlé linie

Patříte-li k těm, kteří neustále bojují s váhou, pak zařaďte do své každodenní rutiny matchu. Má minimum kalorií a dokáže nastartovat váš metabolismus. Dejte si pravidelně Matcha Tea a tělo začne spalovat tuky až 4x rychleji než dřív.

Pánové, zbystřete

Studie prokázaly, že konzumace matchy zvýšila u mužů plodnost. Zelený čaj podle všeho napomáhá ke zvýšení pohybu spermatu a jeho schopnosti přežít.

Tlak, cholesterol a kosti pod kontrolou

Ke schopnostem zeleného čaje patří také to, že uvolňuje cévy a zlepšuje průtok krve. Prokazatelně tak jeho pití přispívá ke snížení systolického i diastolického krevního tlaku. U konzumentů matchy, kteří měli zdravou hmotnost, rovněž došlo ke snížení hladiny LDL cholesterolu (tzv. špatného) a zvýšení hladiny HDL cholesterolu (tzv. dobrého). Výzkumy zároveň dokazují, že pití zeleného čaje taktéž souvisí se snížením rizika osteoporózy. Pravděpodobně to souvisí s antioxidanty, jež napomáhají zvyšovat tvorbu kostní hmoty.

Nastartujte imunitu

Každého jistě zaujme schopnost matchy příznivě ovlivňovat funkci imunitního systému. Způsobují to katechiny, antioxidanty až z 60 % tvořené látkou EGCG (epigalokatechin galát), které slouží i jako prevence kardiovaskulárních chorob a nádorových onemocnění.

Jak bylo zmíněno na začátku, pokud se řadíte do skupiny těch, kterým chuť matchy příliš nelahodí, vyzkoušejte ji v některém z receptů. Ať tak či tak, již známý japonský mnich Eisai věděl, že matcha je lékem pro zdravý život.

Zdroj: matchatea.cz, celostnimedicina.cz, health.com

Foto: Shutterstock a se souhlasem matchatea.cz

Tagy:
9 Komentářů
 1. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Matcha čaj je skvělý, pila jsem ho před maturitou i před státnicemi na dodání energie a opravdu dokáže rozzářit den. Navíc v horkých letních dnech v kombinaci s citronem skvěle chutná.

 2. Tamara Schovancova 1 rokem ago

  vyzkoušela jsem , je velmi chutný

 3. PetraVelíková 1 rokem ago

  Začínám po dlouhé době opět pít, tak jsem zvědavá na účinky.

 4. Tak o tomto čaji zatím vím jen to, že existuje.

 5. EsterNováková 2 roky ago

  Děkuji za tento inspirativní článek, myslím si že řadě lidí by mohl pomoct se konečně rozhýbat a dělat něco pro svou imunitu. Domnívám se že není na škodu si čas od času koupit nějaké bylinky a nebo třeba doplňky stravy. Já na podporu metabolismu objednávám dlouhá léta https://eshop.guaranaplus.cz/guarana macu peruánskou. Znáte?

 6. LucieGajdíková 2 roky ago

  Každý den si na snídani vařím zelený nebo černý čaj, je to úžasný start do nového dne 🥰

 7. NelaVávrová 2 roky ago

  chuťově na ní nemohu přijít 🙁

 8. Romana Mlynářová 2 roky ago

  Pěkný článek

 9. MariannaFabušová 2 roky ago

  Matcha čaj je pre mňa zatiaľ jedna velká neznáma.Vďaka za zaujímavý článok

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account