Nádherně smaragdová barva japonského zeleného čaje matcha se v posledních letech stala synonymem pro příznivce zdravého životního stylu, ale také milovníky sociálních sítí. Kdo v dnešní době nepublikoval na svůj Instagram, TikTok nebo Facebook fotografii zeleného kelímku, jako by snad ani nebyl! Na našich pravidelných poradách pak zakladatelka Ženy s.r.o. Eva Čejková pravidelně sedí se šálkem zeleného čaje matcha (zatímco já pevně svírám svoje latté :). Opravdu je na čaji matcha něco tak speciálního nebo se jedná o další trend, který přišel do virtuálního světa a brzy zase odejde? Odborníci na to mají svůj názor: ať už můžeme přisuzovat sociálním sítím jakékoliv negativní dopady, edukace o čaji matcha a jeho pití posune naše zdraví na novou úroveň. Nevěříte? Jen čtěte dál…

Co jste o čaji matcha (možná) nevěděli…

Na rozdíl od tradičních čajových sáčků, které se po vylouhování vyjmou, se matcha vyrábí z prášku získaného z celých čajových lístků, které při konzumaci vypijeme. I když tedy zelený čaj i čaj matcha pocházejí ze stejné rostliny, tato metoda konzumace se s každým šálkem okamžitě promítá do významného zvýšení antioxidantů ve vašem těle. Nenechte se mýlit boomem na sociálních sítích: matcha má bohatou historii sahající v Japonsku až do 7. století. K první sklizni listů čajovníků dochází na jaře a její specifikum je v tom, že se na tři týdny v roce pole zakryjí sítěmi tak, aby rostlina díky chybějícímu slunečnímu záření začala produkovat obrovské množství chlorofylu. Ten propůjčuje čaji matcha jeho nezaměnitelnou zelenou barvu. Sbírají se pak (většinou) ručně jen ty nejmladší a nejzelenější lístečky až na samém vrcholu rostliny. 

Foto: se souhlasem MatchaTea.cz

8 benefitů pití čaje matcha, které potřebujete znát:

1. Je bohatý na antioxidanty

Antioxidanty získané prostřednictvím přírodních cest mohou pomoci kompenzovat riziko onemocnění a omezit záněty ve vašem těle. A pořádná dávka čaje matcha je jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů, které jsou v přírodě přirozeně dostupné. Podle vědecké studie z roku 2021 matcha obsahuje vysoké množství antioxidantů známých jako katechiny a další skupinu označovanou jako polyfenoly, jež oba hrají klíčovou roli v našem imunitním systému a zažívání. 

2. Je nabitý dávkou vitamínů

Nutriční recenze prášku matcha naznačují, že tato forma drcených lístků zeleného čaje si zachovává značné množství živin, mimo jiné zejména vitamin A a vitamin C. Ve stejném přehledu časopisu Molecules bylo zjištěno, že čaj matcha v závislosti na teplotě a způsobu přípravy má více než dvojnásobné množství vitaminu C než jiné zelené čaje. Ten může významně ovlivnit váš imunitní systém, aby byl ve špičkové formě – zvláště, když čaj matcha konzumujete pravidelně. Podle odborníků a studie z roku 2019 vyšlo najevo, že přidáním čerstvého citrónu do čaje matcha se ještě umocňuje lepší absorbce těchto klíčových živin do vašeho organismu.

Foto: se souhlasem MatchaTea.cz

3. Obsahuje aminokyseliny, které mohou zlepšit fukci mozku

L-theanin, který je výhradně spojován s čajem, je aminokyselina, jež podle odborných studií může pomoci chránit a dokonce potencionálně zlepšovat funkci vašeho mozku a kognitivního zdraví během stárnutí. Studie Journal of Medicinal Food z roku 2021 ukazuje, že tato konkrétní aminokyselina může časem přispět ke zlepšení schopností paměti a může se dokonce vázat na výkonnou funkci mozku a pozornost. Kontrolovaná studie z roku 2014 dokonce odhalila, že pouhé 2 g prášku matcha konzumované denně v průběhu 2 měsíců měly přímou reakci na zlepšení mozkových funkcí u starších jedinců.

4. Dodává dlouhodobou energii na celý den

Většina práškových čajů matcha obsahuje více než trojnásobné množství kofeinu ve srovnání s běžnými zelenými čaji – a celkově třetinu množství obsaženého v běžné kávě – což z nej dělá dobrou volbu pro váš ranní přísun energie. Nemusíte se ale bát, že nejdříve přijde takzvaně velký třesk, a pak pád vaší výkonnosti (tak jako to u kávy většinou bývá). Káva představuje vysokou dávku kofeinu, která je na vrcholu svého působení asi půl hodiny po požití a pak prudce klesá, navíc ji provázejí vedlejší účinky jako bušení srdce, nervozita či pocení. Oproti tomu čaj matcha dodává tělu energii postupně až šest hodin a působí jako jemná jiskra energie a bdělosti, která nebude zatěžovat váš organismus.

Foto: se souhlasem MatchaTea.cz

5. Může hrát roli v prevenci rakoviny

Odborníci přiznávají, že výzkumy v této oblasti nejsou tak podložené jako jiné, ale existuje řada jednotlivých studií, které naznačují, že konzumace čaje macha by mohla být spojena se sníženým rizikem různých forem rakoviny. Jedním z nejlepších indikátorů tohoto spojení konkrétně pro matcha je analýza z roku 2018 publikovaná v Carcinogenesis, která ilustruje, že pravidelná konzumace čaje matcha ovlivňuje snížení rizika rakoviny vaječníků. Důvodem, proč matcha může hrát roli při snižování rizika rakoviny, je množství EGCG, které obsahuje (například katechinu, který je v nesčetných studiích obvykle spojován s protirakovinnými přínosy).

6. Může pomoci zlepšit vaše srdce

Konzumace čaje matcha je podle odborníků spojená se snižováním cholesterolu. Nadávný systematický přehled stávajícího výzkumu publikovaného v časopise Nutrition Journal odhalil, že existuje souvislost s pravidelným pitím čaje matcha a následným snižováním LDL cholesterolu či se stagnací HDL cholesterolu. Právě díky tomu pravidelné pití čaje matcha může být spojeno se snížením rizikem srdečních onemocnění a mrtvice.

Foto: se souhlasem MatchaTea.cz

7. Je spojen se zdravou a zářivou pletí

Vitamín C je v jakékoliv formě již dlouho spojován s optimálním zdravím pokožky. Právě proto je v posledních letech velice oblíbenou ingrediencí některých kosmetických přípravků. Studie Nutrients z roku 2017 ukázala, že vitamín C může přímo stimulovat produkci kolagenu, který je klíčový pro zdravou regulaci pokožky. Navíc další základní živiny v prášku matcha mohou pomoci při poskytování tohoto holistického wellness přínosu. Při aplikaci na pokožku před vystavením UV záření bylo prokázáno, že polyfenoly obsažené v čaji matcha snižují počet buněk spálených sluncem a chrání ji před jakýmkoliv zarudnutím nebo poškozením DNA. Odborníci pak došli k závěru, že stejný účinek na zdraví má i konzumace.

8. Může pomoci při regulaci hmotnosti i vaření

Přestože panuje mezi odborníky na výživu velmi sporný názor, existuje mnoho studií, které vykreslují souvislost mezi čajem matcha a úsilím o regulaci hmotnosti, zejména prostřednictvím trvalého účinku na metabolismus. Mnoho zastánců používání čaje matcha poukazuje na přehled 11 různých studií z roku 2009, které odhalily, že jeho konzumace fungovala pro trvalé hubnutí a jejich úsilí o redukci váhy a spalování tuků zlepšila až o 17 %. Navíc je matcha skvělou ingrediencí, kterou můžete přidávat i do pokrmů během vaření či pečení. Skvělé recepty najdete například ZDE.

Foto: se souhlasem MatchaTea.cz

Zdroj: Michiganská státní univerzita, Molecules, Journal of Medicinal Food, Carcinogenesis, Nutrients

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
2 Komentářů
  1. Také jsme už pili tento čaj, byl lahodný.

  2. Jana Filipčíková 2 roky ago

    Miluji bylinky a zelené čaje

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account