V restauracích si ji objednávají i zapřisáhlí milovníci kávy, přidává se do smoothie, dezertů a je svatým grálem pro všechny, kdo chtějí shodit nějaké to kilo. Matcha! Tento zelený čaj se stává novým mainstreamem, který napříč generacemi získává zástupy svých příznivců. Co je na něm tak speciálního a proč byste ho měli začít pít také? My to víme! 

Co je matcha?

Práškový čaj matcha není žádnou horkou novinkou, jak by se podle vašich sociálních sítí na první pohled mohlo zdát. Tento druh zeleného čaje vznikl před více než 800 lety v Japonsku. Zpočátku byl užíván převážně buddhistickými mistry a samuraji, až teprve před nedávnem se začal konzumovat i v Evropě. V překladu doslova znamená „práškový čaj“. Když si objednáte tradiční zelený čaj, složky z listů se vylouhují do horké vody a listy se vyhodí. S matchou pijete skutečné listy, které byly jemně rozdrceny na prášek a výsledkem je pozoruhodně zelená barva s báječnou chutí a výjimečným aroma. 

Jak poznáte pravý, kvalitní čaj matcha? 

K první sklizni listů čajovníků dochází na jaře. Na tři týdny se pole zakryjí sítěmi tak, aby rostlina díky chybějícímu slunečnímu záření začala produkovat obrovské množství chlorofylu, která propůjčuje matcha jeho charakteristickou smaragdově zelenou barvu. Matcha se sbírá (věšinou) ručně a to jen ty nejmladší a nejzelenější lístečky až na samém vrcholku rostliny. 

Ihned po sběru jsou listy převezeny ke zpracování. Začíná proces přeměny ze samotných listů na jemně mletý prášek. Při procesu sušení se odstraní žilky, řapíky a stonky. Horká pára zabrání fermentaci, udrží listy čerstvé a zajistí, aby v čaji zůstaly veškeré živiny. Výsledná čistá dužina listů se mele v žulových mlýnech na velmi jemný prášek. Kvalitně semletý matcha je tak jemný, že se téměř rozpouští v ústech.

Pro ověření kvality vyzkoušejte jednoduchý test

Kvalitu semletí matcha odhalí následující test – vysypte trochu matcha na bílý papír a tahem prstu z hromádky směrem k sobě pozorujte celistvost celé čáry. Čára od méně kvalitního čaje bude nerovnoměrná a kratší. Může se dokonce stát, že pod prstem ucítíte velikost zrníček. Tímto jednoduchým testem skvěle poznáte kvalitu zpracování čaje matcha. Nesprávně mletý matcha je hrubší a zrnka čaje jsou zbytečně velká, takže je čára kratší. Pravý matcha se mele pouze z dužiny bez řapíků a stonků, a na tradičních žulových mlýnech.

Foto: se souhlasem MatchaTea.cz

Věděli jste, že…:

– za jednu hodinu lze semlít pouhých 30 gramů matcha

– 1 šálek čaje matcha je ekvivalentem 10 šálků běžně louhovaného zeleného čaje

– pitím matcha spotřebujete celý čajový list, nejen výluh z něj

– pravý čaj matcha je vyroben pouze z čaje tencha 

– vědci zjistili, že koncentrace antioxidantů v čaji matcha je až 137krát vyšší než v běžném zeleném čaji

– obsažený L-Theanin přispívá ke zklidnění organismu a celkové soustředěnosti

– studie naznačují, že zelený čaj může pomoci snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění

Foto: se souhlasem MatchaTea.cz

Proč pít matcha každý den?

Denní popíjení Matcha Tea má pozitivní dopad na vaše celkové zdraví. Ne nadarmo se proto dlouhá staletí užívá jako přírodní lék. Listy matcha jsou bohaté na aminokyseliny a antioxidanty zvané polyfenoly, které jsou spojeny s lepší regulací krevního cukru, snížením krevního tlaku a mají anti-age efekt. Výzkumy navíc ukazují, že polyfenol v matcha zvaný EGCG podporuje metabolismus a zpomaluje nebo zastavuje růst rakovinných buněk. Jedním z hlavním benefitů čaje matcha je také působení na náš mozek, který povzbuzuje, a tím zlepšuje naše soustředění. Navíc dodá tělu energii až na šest hodin. Může tak představovat náhražku kávy, která je šetrnější pro lidský organismus (káva představuje vysokou dávku kofeinu, která je na vrcholu svého působení asi půl hodiny po požití a pak prudce klesá, navíc ji provázejí vedlejší účinky jako bušení srdce, nervozita, či pocení).

“Díky matcha jsem pochopila, co je to závislost. Už pátým rokem každé ráno vstávám a těším se na moji klasiku matcha a kokosové mléko. Je to nezbytný rituál mých přerušovaných půstů, kdy mi po ránu stačí pouze tento zelený booster a můžu pokračovat do práce plná energie. Odpoledne dávám poslední drink tak ve dvě hodinky, protože mě tak moc nakopává, že vím, že bych večer už neusnula,” dodává Eva Čejková, zakladatelka Ženy s.r.o.

“Když jsem se setkala s matcha poprvé, bylo to v rámci pokusu o detoxikaci organismu. Měla jsem hodně překyselené tělo a matcha jsem dostala doporučený. Pravda je, že mi na začátku tolik nechutnal a cítila jsem i takové návaly, ale vydržela jsem týden a najednou vše bylo jinak. Jakmile jsem fit, matcha mi chutná i samotný nebo s příchutí. Když ale cítím, že jsem zase pod stresem a zahřešila jsem nejednou v jídelníčku, tak i matcha mi připomene, že je třeba zase trošku ubrat.”

Foto: Shutterstock

Čaj a meditace zároveň

Příprava matcha je středobodem zájmu japonských čajových obřadů a odpradávna je spojován se zenem. To je pravděpodobně jeden z důvodů, proč se stává tak populární, protože meditace a péče o naši duši je dnes v kurzu víc než kdy jindy (a je to jenom dobře!). Pro mnohé lidi je tak příprava a popíjení matcha způsobem, jak zpomalit a užít si přítomný okamžik. To je podle mnoha odborníků i milovníků tohoto nápoje daleko větším přínosem než obrovský podíl antioxidantů, které poskytuje. Meditace jako taková snižuje kortizol (stresový hormon, o kterém je známo, že podporuje chuť k jídlu a zvyšuje břišní tuk), snižuje v těle záněty (známý spouštěč předčasného stárnutí a nemocí), omezuje impulzivní stravování, snižuje krevní tlak a zvyšuje sebevědomí a soucit.

Foto: Shutterstock, se souhlasem MatchaTea.cz

Zdroj: MatchaTea.cz, Health.com

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
1 Komentář
  1. HelenaSvatková 2 roky ago

    O tomto výborném produktu vím už dávno a ráda ho piji.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account