Otok, přibírání na váze, nadýmání… To všechno mohou být projevy ascitu neboli vody v břiše. Pochopení nejčastějších příčin tohoto příznaku může pomoci s včasnou diagnostikou a správnou léčbou. Pojďme se podívat na 5 nejčastějších onemocnění, která způsobují vodu v břiše.

Co je to voda v břiše

Ascites je stav, kdy se v břišní tekutině hromadí voda. Vyvolává otok a ve vážnějších případech i bolest. Pokud se voda z břicha přesouvá do hrudníku a okolí plic, může způsobovat potíže s dýcháním. Neléčený ascites může vést ke zdravotním potížím i k ohrožení života. 

Příčin vody v břiše může být více, ale v rozvinutých zemích jde nejčastěji o některé z onemocnění, která uvádíme v článku. 

Jak se projevuje voda v břiše

Lehký ascites je často obtížné rozpoznat hned v začátcích. Vážnější případ vody v břiše ale může způsobovat výrazné a velmi nepříjemné projevy. 

Jak se projevuje voda v břiše?

 • Otok břicha
 • Přibývání na váze
 • Pocit plnosti
 • Nadýmání
 • Pocit těžkosti
 • Nevolnost nebo zažívací potíže
 • Zvracení
 • Otoky dolních končetin
 • Únava, slabost
 • Dušnost
 • Hemoroidy

5 nejčastějších příčin vody v břiše

Cirhóza jater

Cirhóza jater je nejčastější příčinou vody v břiše. Při cirhóze je normální jaterní tkáň nahrazována zjizvenou tkání, a játra jsou tak trvale poškozena. Cirhóza se nemusí projevit hned, ale zjizvená tkáň nezastane stejnou funkci jako zdravá, a časem proto může dojít i k selhání jater.

Cirhózu nejčastěji způsobuje nadměrné pití alkoholu. Může ji také vyvolat neléčená hepatitida nebo nealkoholické ztučnění jater.

Jednou z komplikací cirhózy je právě ascites. Poškozená játra nejsou schopna dostatečně regulovat tekutiny v těle, což může vést k nahromadění vody v břiše. 

Rakovina jater

Nádor může vzniknout přímo v játrech, anebo se do nich může rozšířit z jiné tkáně v těle. Její prognóza záleží na stádiu, velikosti nádoru i celkovém stavu pacienta. 

Rakovina jater může být způsobena mimo jiné cirhózou, hepatitidou typu B nebo C či vystavením určitým chemickým látkám. 

Ascites patří k běžným příznakům rakoviny jater, protože játra nejsou schopna správně fungovat a regulovat hladinu tekutiny v těle.

Srdečně-cévní onemocnění

Méně častou, ale možnou příčinou ascitu může být onemocnění srdce a cév – například srdeční selhání, angina pectoris, srdeční tamponáda či perikarditida. 

Pokud srdce není schopno správně pumpovat krev, zvyšuje se tlak v žilách. To může způsobit únik tekutiny do břicha a její hromadění, tedy ascites.

Pankreatitida 

Pankreatitida nebo také zánět slinivky břišní. Stejně jako problémy s játry, i pankreatitidu může vyvolat nadměrná konzumace alkoholu, ale také drogy nebo žlučové kameny.

Při pankreatitidě se trávicí enzymy slinivky břišní dostávají do všech sousedních tkání. Pankreatická šťáva tak může místo do dvanáctníku, kam patří, pronikat do břicha, kde způsobuje ascites.

Ostatní onkologická onemocnění

Kromě rakoviny jater mohou ascites způsobovat i jiné druhy nádorů, které se projevují v břišní dutině – ať už primárně, nebo sekundárně jako metastázy nádorů z jiných částí těla.

Nejčastěji se jedná o rakovinu vaječníků, prsu, dělohy, slinivky břišní, žaludku nebo střev. Rakovinné buňky komplikují či znemožňují správné fungování postižených orgánů, vyvolávají nadměrnou produkci nebo brání normálnímu průtoku tekutiny v břiše, a tím způsobují ascites. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Medicspark

Pokud na sobě pozorujete příznaky spojené s ascitem, neváhejte a obraťte se na lékaře. Za vodou v břiše se totiž může skrývat i velmi vážné onemocnění. 

Tagy:
9 Komentářů
 1. Kristýna Štírová 12 měsíců ago

  Jako nic pěkného samozřejmě. Ale co se dá dělat. No, chce to kvalitní doplňky stravy a s tou vodou střídmě. Ono ostatně existuje několik faktorů, které dokáží upozornit na horší funkci ledvin. Třeba jejich bolest. S tím jsem si užila já osobně svoje a teda řeknu, že nic příjemného. Nicméně i nadměrný pocit žízně, kdy vypijete i třeba čtyři litry vody denně, není zdravý příznak.

 2. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  O tomto jsem nikdy neslyšela, zase jsem o něco chytřejší…

 3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Překvapivé informace, vysvětlily mi příznaky onemocnění.

 4. EsterNováková 1 rokem ago

  Příčiny samozřejmě znám, ale na ty už je tak nějak pozdě. Teď je důležité si třeba na https://www.cyklosvec.cz/silnicni-a-cyklokros-gravel-cyklokros-gravel pořídit gravel kola a snažit se tak nějak snížit bolesti a také tu nadváhu, kterou momentálně mám. Je to určitý problém který bych měl začít co nejdříve řešit, jen co je pravda. A kolik vážíte třeba vy?

 5. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  jÁ SI MYSLÍM, ŽE MÁM PROSTĚ BŘICHO, NIKOLIV VODU V BŘIŠE 🙂

 6. NelaVávrová 1 rokem ago

  Jezis, nepreji to nikomu….

 7. Uf, no hlavně je to asi o štěstí, když člověk natrefí na empatického lékaře a hlavně odborníka, který ještě neztratil zájem lidi léčit…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account