vaginální atrofie

Jak získat zpět pohodu

S atrofií se setká po menopauze téměř každá druhá žena. Kromě věku je ale úzce spjatá s hormony, proto vás může potrápit třeba i po porodu. Pojďme se tedy společně podívat na jednoduché řešení, jak se nepříjemných pocitů pálení, pnutí a suchosti zbavit!    

V hlavní roli: estrogen

„Vaginální atrofii můžeme velmi laicky přeložit jako ztenčení a opotřebení epitelu kůže vulvy a sliznic vagíny.“ říká MUDr. Kristýna Koutná. Ženy tak může trápit:  

 • suchost 
 • pálení 
 • pnutí  
 • zarudnutí 
 • nepříjemný až bolestivý pohlavní styk  
 • bolest a problémy při sportu  
 • opakované záněty a infekce 

Nejčastěji se s těmito problémy setkáme v období, kdy nám prudce poklesne hormon estrogen, což dělá z vaginální atrofie téma zejména těch z nás, které jsou po menopauze nebo porodu. „Řešit ji ale mohou i ženy ve specifických zdravotních případech, jakým je třeba ozařování nebo patologické stavy vulvy.“ dodává Kristýna.   

estrogen
Foto: se souhlasem společnosti Gynella

Efektivní řešení ve třech krocích

Že vás porod nebo přechod teprve čeká a všechny tyhle příznaky vás děsí? Nebo tím zrovna procházíte a máte pocit, že už nic nepomáhá? Není se čeho bát. My už víme, že má každý problém od pasu dolů řešení. A vaginální atrofie není žádnou výjimkou. V tomto případě máme hned tři tipy, stačí si tak zvolit ten, který vám bude nejpříjemnější!    

 • Krok č. 1: HORMONÁLNÍ SUBSITUČNÍ TERAPIE   
  • Prvním řešením, které je třeba zejména kvůli kontraindikacím probrat s gynekologem, je hormonální substituční terapie. Tu jsme si blíže popsali v minulém Příběhu vagíny (ve kterém mimochodem najdete i spoustu tipů, jak udělat z menopauzy nejlepší období vašeho života!).  
 • Krok č. 2: LOKÁLNÍ TERAPIE 
  • Některé z nás ale jednoduše nemohou nebo nechtějí takovou léčbu podstoupit. A tak si můžete zvolit i terapii v podobě preparátu, který působí lokálně na oblast pochvy. Jde například o mast nebo gel obsahující estrogen. Tento krok ale neřeší ostatní příznaky menopauzy, jakými jsou například návaly, proto se volí zejména u žen po porodu jako pomoc s vaginální atrofií nebo suchostí.    
 • Krok č. 3: KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ S KYSELINOU HYALURONOVOU 
  • Třetím řešením jsou přípravky s kyselinou hyaluronovou, která sliznici zvlhčuje a vyživuje. V kombinaci se sójovým isoflavonoidem genistein a TIAB® komplexem navíc zvyšuje elasticitu vaginální sliznice, snižuje riziko vaginálních infekcí způsobených vaginální atrofií a přispívá k hojení drobných poranění spojených s vaginální suchostí.   
lubrikační gel
Foto: se souhlasem společnosti Gynella
menopauza
Foto: se souhlasem společnosti Gynella

Ženy, nezapomeňte, že efektivním řešením předejdete nejen opakovaným infekcím, ale i problémům při sportu nebo v posteli! Vyzkoušejte, co vám vyhovuje a buďte tak společně s námi #dolebezstarostí  

P.S.: Společně s Gynellou jsme minulý týden vydali také první společný e-book, který obsahuje 31 stran věnovaných tématu intimní péče a zdraví žen v každém věku. Stáhnout si ho můžete ZDARMA na našem webu.

  

#PoweredByGynella   

Zdroj odborných informací: Gynella, MUDr. Kristýna Koutná   

Foto: Shutterstock, se souhlasem společnosti Gynella

Tagy:
7 Komentářů
 1. Jana SakalováSakalová 11 měsíců ago

  Toto ma našťastie netrápi

 2. Romana Mlynářová 12 měsíců ago

  Zajímavý článek.

 3. NelaVávrová 12 měsíců ago

  S gynella produkty nemam zkusenosti, ale ano jsou vyrobky, ktere mi pomohly….

 4. Lenka Hudečková 12 měsíců ago

  Problémy se “spodkem” mívám dost často, auuu 🙁

  • Michaela Dvořáková 12 měsíců ago

   Když jsme se ptali žen u nás v komunitě, vyšlo z toho, že se to opakovaně vrací velkému procentu žen a zároveň bylo důležité zjištění, že se stydí/bojí o tom mluvit, i s lékařem. Je to pro vás také takové tabu?

 5. Jaroslava Korpášová 12 měsíců ago

  Toto mě naštěstí netrápí.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account