Překonávejte obtíže s grácií a péčí

Ztráta partnera, sexuální obtíže, návaly horka nebo přecitlivělost. Takhle si většina z nás představuje menopauzu. Z tohoto období lze ale jednoduše udělat ty nejlepší roky vašeho života! Jak? Pojďme se na to společně podívat.

Menopauza je strašákem mnoha žen po čtyřicítce. Jaká budu? Změním se? A budu ještě pro partnera dost atraktivní? Co když mě opustí? Spousta otázek a hromada nejistoty, která se na nás valí jen kvůli jedné věci… toto období je ve společnosti stále tabu. Nemluvíme o něm, nesdílíme tipy na to, jak se cítit lépe nebo jak si užívat sexuální život bez bolesti. Proto vám dnes budeme takovou kamarádkou a vše si společně probereme. 

Nejdříve je třeba ujasnit si všechny pojmy. „Klasickou menopauzou, tedy přechodem, označujeme poslední menses, po kterém nejméně jeden rok nenastane už žádný další. Určuje se tedy zpětně. Perimenopauza je pak období jednoho roku před a jednoho roku po menopauze. Premenopauza se určuje začátkem klinických obtíží až po menopauzu. Může tak být dlouhá klidně 3 roky. Pak tu máme také pojem klimakterium, což není úplně časově ohraničené období, kdy se žena potýká s obtížemi způsobenými hormonálními změnami. Trvá zhruba 7 let,“  vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná

Ptáte se, jak na sobě takovou menopauzu vlastně poznáte? Jde zejména o:  

  • Poruchy menstruačního cyklu 
    • Krvácení může být silné či trvat mnoho dní, u některých žen se zase cykly prodlužují a menses je tak velmi nepravidelný.  
  • Akutní klimakterický syndrom  
    • Během kterého zažíváme návaly horka, poruchy nálad, nadměrné pocení či nespavost.  
  • Změny v následku deficitu estrogenu  
    • Do těch střednědobých řadíme změny na sliznicích jako je vaginální suchost, pálení, opakované infekce močových cest nebo obtíže s udržením moči. Může se přidat i vypadávání a lámání vlasů, lámavost nehtů, zácpy, paradontóza apod. Z dlouhodobých změn je pak velmi známá osteoporóza čili nedostatek kostní hmoty vedoucí ke zvýšenému riziku zlomenin. Dále stoupá inzulinová rezistence a riziko úmrtí na onemocnění kardiovaskulárního systému.   

„Zažila jsem měsíc zvracení, střídání horka a zimnice, které mám doposud. Neustálá únava, sušší pleť, obvykle také návaly horka a nesnesitelné pocení. Časem si na to člověk zvykne a zmírní se to. Existují i léky, které příznaky zmírňují, ale já mohu pouze nehormonální. Z počátku jsem je užívala, teď jsou mé stavy snesitelnější. Ztráta chuti na sex je asi nejhorší. Mám pocit, že prostě úplně zmizela. Bolí mě to. Jediné, co chci, je spát. Přibývání na váze je samozřejmostí, ačkoli já mám k tomu zároveň i onemocnění štítné žlázy.“  

Nikola, čtenářka Magazínu Ženy s.r.o. 

Tak, dost bylo strašení. Jdeme na tu pozitivní stránku! Co byste měly v období menopauzy udělat, abyste se cítily lépe a využily tak plný potenciál „přechodu“? 

  • Najděte svou cenu  
    • Celý život plníte očekávání, které se vážou k určitým životním rolím. Dcera, studentka, manželka, matka. Nezastavíte se a máte plnou hlavu toho, co se po vás neustále chce a na co rozhodně nesmíte zapomenout. Často jdete přes sebe jen proto, abyste udělaly radost ostatním. Menopauza ale přijde a řekne vám „stop“. Není náhoda, že se objeví ve chvíli, kdy už jsou vaše děti téměř dospělé. Nastává totiž čas pro vás samotné. Na to, abyste našly, v čem jste opravdu dobré, co jste se za svůj život naučily a v čem je vaše hodnota. Vše využívejte ve svůj prospěch – ať už v pracovním, tak i osobním životě.    
  • Pečujte o sebe  
    • Tento bod má mnoho společného s tím předchozím. Kdy jste si naposled zašly ke kadeřníkovi? Na nehty? Nebo na wellness? Teď je ten správný čas! Pečujte o sebe pravidelně a s láskou, vše se vám vrátí (nejen) na vaší psychické pohodě.  
  • Přijměte toto období stejně jako všechny ostatní  
    • Když dostanete první menstruaci, otěhotníte nebo porodíte, všichni se radují. Tak proč neoslavit i tento čtvrtý milník v našem životě tak, jak se patří? Přijměte přechod jako etapu, ve které se už nemusíte tolik stresovat, honit za kariérou nebo pečovat o ostatní. Máte konečně více času trávit krásné chvíle nejen sama se sebou, ale i se svým partnerem. Tak toho využijte! 
  • Najděte s partnerem ztracené pouto  
    • Kdy jste naposled měli pár dní jen pro sebe? Odjeli na výlet ve dvou? Pokud tohle děláte pravidelně, chválíme! My ale víme, že se vztah často odsouvá na vedlejší kolej – po dětech, kariéře i všech dalších povinnostech. Proto bude práce na vztahu s vaším partnerem v tomto období stěžejní. Řadí se do ní zejména komunikace, konkrétně o tom, jak se cítíte. Jedině tak překonáte obavy třeba z toho, že už pro něj nejste dost atraktivní. Vysvětlete, že vášeň už pro vás není to hlavní, že vás sex může i bolet. Proto někdy potřebujete pouze doteky, pohlazení či krásná slova. A pokud přijdete na to, že vás absolutně nechápe a není ten pravý, je to také v pořádku. Vždyť my už díky nejnovějšímu Talku (z)lomu víme, že po padesátce život rozhodně nekončí!  
  • Změňte svůj životní styl  
    • Fakt, že během menopauzy přibereme na váze, nebudeme popírat. Tento stav ale nemusí být trvalý. Více času na sebe vám totiž umožní starat se více také o to, jak se stravujete nebo pohybujete. Vyzkoušejte nové aktivity, ať už půjde o plavání, chození po horách nebo třeba obyčejné pravidelné procházky. Zapojte do toho své děti a užijte si společný čas. Zkoušejte nové i zdravější recepty a uvidíte, že kila půjdou dolů!  
  • Obměňte svůj šatník a nestyďte se  
    • Menopauza a kila navíc rozhodně neznamenají, že byste se měly potit ve svetrech a dlouhých sukních. Nebojte se na sebe vzít to, co je vám příjemné. Oblékněte barvy a kráčejte v nich tak nejvíc sebevědomě, jak jen dokážete.  
  • Budujte si zdravé sebevědomí  
    • Právě to totiž s obdobím menopauzy úzce souvisí. Dělá vám problém věřit si? Navštivte odborníka, se kterým budete na zlepšení společně pracovat, mluvte o tom s kamarádkou, která vás vyslechne i podpoří nebo se z toho vypište do blogu. 
  • Požádejte o pomoc své děti  
    • Během menopauzy začínáme své děti často moralizovat a mluvit jim do života. Požádejte je, aby vás pokaždé, když se tohle stane, upozornily. Zároveň je důležité, aby se na vás nezlobily a respektovaly vaše pocity. 
  • Nebojte se plakat  
    • Co je na tom, že se rozpláčete z „běžných“ věcí? Jste citlivé, tak se to nebojte ukázat!    
  • Využijte dostupnou péči na maximum   
    • Vaginální suchost, atrofie či svědění a pálení v intimních partiích jsou nejčastější problémy, se kterými ženy v období menopauzy přicházejí ke svému lékaři. Nezapomeňte tak o sebe pečovat například s pomocí vaginálního gelu, čípků nebo správnou intimní hygienou
    • „Po konzultaci se svým gynekologem můžete využít také hormonální substituční léčbu, která má spoustu výhod, ale i kontraindikací. Nemůžeme ji například nasadit ženám s karcinomem prsu, endometria, arteriální trombózou či trombebolickou nemocí. Pokud ničím z uvedených netrpí, pomůže ji HRT s pozitivním vlivem na kůži, kvalitu nehtů a vlasů, snížením rizika karcinomu kolorekta, snížením inzulinu a cholesterolu či proti nárůstu tělesné hmotnosti. Nasazujeme ji zejména u žen s předčasnou menopauzou, akutním klimakterickým syndromem či osteoporózou. Je buďto ve formě lokálního gelu do pochvy, polykacích tablet, náplasti nebo spreje,“ dodává MUDr. Kristýna Koutná.  

#PoweredByGynella 

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, Gynella

Foto: Shutterstock, se souhlasem společnosti Gynella

Tagy:
4 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Přechod jsem zažila od 39. let, takže je to roky za mnou… a jsem tomu ráda…

  2. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Rady, kterými se mohu řídit.

  3. Menopauzu v mém případě vyřešilo preventivní vyjmutí dělohy před padesátkou, no úleva neskutečná, vědět, že budu takto v pohodě, jdu na operaci jistě o pár let dřív.

  4. NelaVávrová 1 rokem ago

    pěkně napsáno, mám snad ještě daleko, ale budu už připravena 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account