Ženské tělo je studnicí poznání a věčného zkoumání, už od doby samého počátku jeho vzniku. Věčně si klademe otázky, proč se to nebo ono děje, proč prožíváme migrény nebo bolestivou menstruaci. Proč nás umí rozhodit hormony a proč jsme rozpačité z přechodu?
Jako ženy jsme odolné vůči stresu, můžeme rodit a mít děti, podléháme pocitům, nálady se u nás střídají jako na běžícím pásu a s věkem zrajeme jako víno. K tomu všemu důkladně zvelebujeme své domovy, staráme se o rodinu, chodíme do práce a v podstatě fungujeme 24 hodin denně, pokud počítám i pár hodin spánku.
Menstruace
U menstruace, která probíhá pravidelně měsíčně a trvá pár dní, by správně žádné problémy být neměly. Ale realita je jiná. Více než polovina z nás trpí v tomto období bolestmi a je nám špatně. Častokrát máme křeče nebo velké bolesti hlavy a břicha. Mnohdy je průběh krvácení tak silný, že dochází k celkovému vyčerpání a obrovské únavě, slabosti. Menstruace je často provázena nervozitou, v krajních případech až depresivními stavy.
Co na nás má vliv?
Velký vliv má stres, fyzická námaha, oslabená imunita, nedostatek vitamínů, dědičná indispozice. Říká se, že většinou trpí bolestmi ženy, které nikdy nerodily, ale je to otázka názoru. Jako ženy jsme v tomto období více citlivé a zranitelné. Pokud se menstruace nedostaví nebo je nepravidelná, je odrazem psychického rozpoložení a zdravotního stavu. Když je tělo v rovnováze a správně funguje, tak správně funguje i cyklus. Například ženy s poruchou potravy nebo častou depresí svůj cyklus mohou i ztratit. 
Jak to je s PMS syndromem?
Premenstruační syndrom se vyskytuje většinou týden před menstruací, kdy se necítíme dobře, bolí nás prsa, břicho, hlava, jsme podrážděné, více vztahovačné, projevují se u nás výbuchy zlosti, neumíme se soustředit, nemáme chuť na jídlo, ale spíše na sladké, cítíme se nafouklé. Tento syndrom postihuje až 80% žen. V některých (ojedinělých) případech doporučují gynekologové menstruaci vysadit nebo zmírnit pomocí antikoncepce, hlavně pokud se objevuje u žen chudokrevnost. Je to však otázka názoru. Nejde totiž při potížích o potlačení menstruace, ale o to, aby cyklus byl co nejméně problematický a pravidelný, což jde vyřešit i jinak.
Co pomáhá? 
V mnoha případech lze projev zmírnit homeopatickou léčbou a bylinkami. Někomu pomáhá aromaterapie, koupel nebo spánek během dne. Jde o hormonální výkyv. Doporučuje se vysadit kávu, alkohol a cigarety, jsou to spouštěče migrén. Někomu zaberou hormonální léky od lékaře a jinému uleví bylinky. Výborná je například: šalvěj, třezalka, kontryhel, mateří kašička, brusinky nebo angelika čínská. Vše působí na psychiku, zklidnění, uvolnění. Proti nafouknutí a nadýmání je výborný čaj z kmínu a fenyklu. Také je důležitá úprava jídelníčku, přísun vitamínů (hlavně C) a minerálů, pohyb, relaxace a správná psychika. Vše souvisí vždy s tím, jak se cítíme.
Přírodní složky, jako je pupalkový olej, kozlík lékařský, šišák bajkalský, andělika, maca, lněný olej a jiné, slouží k tomu, aby žena byla v pohodě, zmírnily se její bolesti, nebyla v napětí a podrážděna, nepropadala depresi nebo únavě a měla organizmus v celkové harmonii, bez zásahu chemie.
Klimakterium – postupný konec menstruačního cyklu
S věkem hormonální hladina u žen  klesá. Většinou s nárůstem věku krvácení ustupuje, až úplně vymizí. Po čase přichází období, kterému říkáme klimakterium. Je to pomalé vyhasínání funkčnosti vaječníků a omezení pohlavního cyklu. Věkově je těžké přesně určit, kdy ke klimakteriu dojde, může to být ve věku po 45 letech.
Problémy při klimakteriu: pocení a pocity horka, špatné spaní, změny nálad, nepříjemné pocity, závratě, točení v hlavě, deprese, úbytek vody, proces rychlejšího stárnutí, úbytek kolagenu, změny ve váze, tlaku, většinou se objevují i urologické problémy.
Pomoc a řešení
Lékaři na překonání těchto problémů předepisují různé léky na vyrovnání hormonální hladiny, což se dá v klidu zvládnout i pomoci bylinek a úpravy jídelníčku. V tomto období je dobré věnovat se pohybu, protože ten zdraví prospívá.
Z přírodních zdrojů pomáhá:

    Šalvěj lékařská – upravuje pocení a návaly tepla
    Třezalka – na úzkost, při problémech se spánkem, uklidňuje
    Jetel – zlepšuje náladu, dobře se po něm spí
    Andělika lékařská – výborná do koupele, celkově zklidňuje, pokud se používá vnitřně tak pomáhá při menstruačních bolestech, odbourává únavu, posiluje imunitu, má výborný vliv na nervy.
    Mateřídouška obecná – uvolňuje bolesti při menstruaci, uklidňuje, tlumí stres
    Brusinky – výborné na urologické problémy (jako sušené ovoce nebo čaj)

I když nás umí ženské problémy pěkně potrápit a naše tělo přináší plno změn v průběhu života, vždy se dá najít řešení, jak vše zmírnit a jak se dát celkově do pohody.
(zdroj obrázků: pixabay.com, Pinterest)

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account