Je to zelené, až neuvěřitelně staré a nesmírně výživné. Co je to? Přece spirulina! Oceníte její pomoc při hubnutí, nebo vás zaujme spíše fakt, že zpomaluje stárnutí, detoxikuje celé tělo a stimuluje mozkové funkce?
Spirulina (Arthrospira platensis) je tmavozelená vodní mikrořasa, která na Zemi existuje už tři miliardy let. Co je na ní tak zajímavého, tedy kromě věku? Pro svou nutriční charakteristiku je jedním z nejbohatších mikroorganismů vůbec. Obsahuje totiž 6krát více bílkovin než vejce, 50krát více železa oproti špenátu a 10krát více draslíku než většina druhů ovoce a zeleniny. V jedné čajové lžičce spiruliny je také nepřeberné množství antioxidantů, chlorofylu a rostlinných enzymů. Co může taková dávka živin udělat s vaším zdravím i kondicí?
Viry, bojte se!
Tato řasa má takřka bezkonkurenční protirakovinné a protivirové působení. Několik nezávislých studií prokázalo, že zabraňuje pronikání virů do hostitelských buněk, zejména pak spalniček, příušnic, chřipky a viru herpes simplex 1, jenž způsobuje opary na jazyku, ústech, hltanu a na očích. Zároveň zlepšuje imunologické reakce, tudíž chrání i před útoky bakterií.
Pomoc při dietě a vylepšené trávení
Spirulina má velký vliv i na ztrátu hmotnosti, neboť stimuluje pohyby střev a harmonizuje trávicí soustavu. Taktéž eliminuje přebytečný materiál, jenž přispívá k nežádoucímu přibývání na váze. Rovněž odbourává tukové zásoby i škodlivý cholesterol, zatímco normalizuje krevní tlak. Jde tedy o doplněk stravy, jež podpoří shazování nadbytečných kil i stav celého kardiovaskulárního systému. A to se přece počítá!
Zpomalené stárnutí jako bonus
Zelená mikrořasa, na níž se ve vědecké sféře i mezi výživovými poradci pěje samá chvála, funguje také jako elixír mládí. Je to proto, že její vysoký podíl antioxidantů neutralizuje účinky volných radikálů, které se toulají v systému a snaží se poškodit strukturu buněk DNA, což vede k rychlejšímu stárnutí i mnoha zdravotním komplikacím. Skoro by se dalo říct, že tahle přírodní „medicína“ už nemůže být lepší, viďte? Ale může…
Ostatní schopnosti, které berou dech
O spirulině je rovněž známo, že reguluje glukózu a zmírňuje zánětlivé bolesti. Dále snižuje alergie, stimuluje kognitivní funkce, posiluje vitalitu a pomůže s nárůstem svalové hmoty. Nelze jí upřít ani to, že příznivě ovlivňuje činnost jater a ledvin.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account