Nový rok, nové spokojené a šťastné vy. Přidejte si ke svým lednovým závazkům dělat věci, které vás budou činit šťastnými. Může to být ranních 15 minut jógy, trávení více času s rodinou, ale klidně i oblékání barev, ze kterých čiší pozitivní energie. Zajímá vás jaké to jsou? Pak čtěte dál! Neváhejte přidat barvy pro šťastný start roku do svého šatníku, oživit s nimi své doplňky nebo vyzdobit byt. Dokáží totiž snadno a rychle ovlivňovat vaše emoce, nálady, ale třeba i funkce orgánů, koncentraci či odpočinek. 

Jaké šťastné barvy přidat s rokem 2023 do svého šatníku nebo domova?

Foto: Shutterstock

1. Červená: pro štěstí

Rudá barva vyjadřuje ráznost, energii, sílu i vášeň dohromady. Zároveň je to jedna z mála barev, která doslova „umí nastartovat“. V čínské kultuře je červená barva spojována se štěstím, takže při vstupu do nového roku není na škodu přidat ji do svého šatníku nebo domova. Pokud jste si jedny „Little red dress“ neboli malé červené pořídili k vánočnímu stromečku, neváhejte je obléknout začátkem roku znovu a znovu. 

Foto: Shutterstock

2. Bílá: pro nový začátek

Nevinnost, čistota, svoboda a nový začátek – to vše vás může napadnout právě ve spojení s bílou barvou. Bílá je však také symbolem perfekcionismu a touhy po dokonalosti bez jakýchkoliv kompromisů. Neváhejte ji přidat do svého šatníku. V zimě třeba klidně v kombinaci s pleteninami. Co totiž může být lepšího než když se zachumláte do vlněného bílého svetru nebo pletených bílých kalhot a pustíte si svůj oblíbený seriál? 

Foto: Shutterstock

3. Zlatá: pro prosperitu

Metalická zlatá je jednou z mála barev, kterou nikdo jen tak nepřehlédne. Možná namítnete, že pro outfit na silvestrovský večírek je perfektní, ale do běžného života se přece jen příliš nehodí. Opak je pravdou! Najděte si pro zlatou ve své skříni cestu. Můžete vsadit na zlaté kozačky ve stylu 80. let, které jsou letos víc než populární, přidat do uší výrazné zlaté náušnice nebo použít metalický zlatý lak na nehty. Vyplatí se vám to! Zlatá je totiž symbolem pro prosperitu a bohatství.

Foto: Shutterstock

4. Magenta: pro nadšení a elán

Seznamte se s barvou roku 2023! Výkonná ředitelka Pantone Color Institute, Leatrice Eiseman, jež každý rok vyhlašuje jednu z barev jako barvu roku k tomu dodává: „Viva Magenta překypuje elánem a nadšením. Je to odstín zakořeněný v přírodě, který pochází z rodiny červených barev a vyjadřuje sílu. Viva Magenta je odvážná, nebojácná a pulzující barva, jejíž nevázanost oslavuje radost a optimismus a píše tak nový příběh.“ 

Foto: Shutterstock

5. Fialová: pro ambice

Je melancholická, osobitá, náročná, vzrušující a skrývá určité tajemství. Zároveň je ale fialová barva odstínem pro osobní sílu a nové ambice. Důkazem je i to, že fialová je tradičně spojována s královskou hodností a mocí, takže bude skvělé, když ji přidáte do svého novoročního šatníku nebo domova i vy. Co si letos pořídit třeba fialovou šálu nebo nové polštáře na váš gauč? Garantujeme vám, že to bude dobrá volba!

Foto: Shutterstock

6. Žlutá: pro harmonii

Povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu i harmonii. Pokud hledáte barvu, která intuitivně vnese slunce do šedých zimních ulic, pak je to právě žlutá. Podle odborníků má tento odstín nesmírně blahodárný vliv na náš nervový systém. Černý a hnědý kabát už předpokládáme máte… co tentokrát vystoupit ze své komfortní zóny a vsadit na žlutý? Jestli by to bylo na vaši minimalistickou duši příliš, vždycky jsou tu žluté hřejivé doplňky. Dejte jim šanci! 

Foto: Shutterstock

7. Zelená: pro růst a energii

Možná namítnete, že zelená působí spíše uklidňujícím dojmem, ale v čínské kultuře je tato barva barvou jistoty, spokojenosti a rovnováhy. Její symbolika ovlivňuje náladu člověka, uklidňuje ho a navozuje mu ambice k osobnímu růstu. Zelenými barvami totiž ve svém šatníku vyléčíte nervovou únavu i pracovní hysterii, protože má uklidňující účinek na nervový systém a je účinná při syndromu vyhoření. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: ColorsExplained.com, Wikipedie Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
11 Komentářů
 1. Barvy pěkné, ale na můj vkus moc výrazné. Snad jen na nějaký ten doplněk pro zvýraznění.

 2. Michaela Spalovská 1 rokem ago

  Fialová není moje barva, ale ostatní občas ráda zařadím.

 3. MADAMACE 1 rokem ago

  V červené vypadám nejlépe.

 4. PetraVelíková 1 rokem ago

  Óoo, ta fialová, tak to je něco pro mně, tu miluju.

 5. VěraTománková 1 rokem ago

  Mám ráda červenou 🙂

 6. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Stálé zůstávám u svých oblíbených barev – černá a šedá. Když je zrovna nálada, občas přidám růžovou. 😀

 7. Zajímavý článek.

 8. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Zajímavé, až na žlutou, mám ty barvy ráda 🙂

 9. MartinaBěhalová 1 rokem ago

  Vybrala bych si všechny barvy kromně bílé.

 10. HelenaSvatková 1 rokem ago

  Všechny barvy mám oblíbené. Díky za typy.

 11. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Pěkný článek

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account