K tomu, abychom mohli lépe chápat celkovou funkci lymfatického i imunitního systému, bylo třeba rozšířit stávající definici slova toxin na „cokoli co přímo, nebo nepřímo zabíjí lidskou buňku“. Tato koncepce otevřela mnohem širší možnosti pochopení toho, jak v těle nemoci vznikají a proč se jim tělo není schopno bránit.

Vezmeme-li v úvahu cokoli, co napadá lidskou buňku, například vir, bakterii, kvasinku, parazita. Nebo cokoli neživého, co také poškozuje buňky nebo tkáně, například nebezpečnou chemickou látku nebo těžký kov. Vezmeme-li cokoli, co naší buňku poškozuje bez ohledu na její druh nebo typ poškození, které způsobuje, a podíváme se, jak s tím náš lymfatický a imunitní systém nakládá, zjistíme velmi zajímavou skutečnost.

Skutečnost, že tělo bez ohledu na to, co ho napadlo, vždy obecně reaguje stejně, aby se ochránilo.

Je jedno, jestli je to vir nebo chemická látka. Je i jedno, který druh viru nebo těžkého kovu to byl. Tělo, jak se ukázalo, vždy s takovou situací nakládá stejně. 

Pokud je organismus napaden čímkoli, co by mohlo narušit jeho celistvost, první věc, kterou udělá, je, že pomocí základních bílých krvinek zjistí, o jaký toxin přesně jde a kde se nachází.

Typ bílých krvinek, které tuto práci vykonávají, by se mohl přirovnat k běžným městským policistům, kteří hlídají ulice a dohlížejí na obecný pořádek. Když tyto bílé krvinky zaznamenají problém, okamžitě předávají potřebné informace. 

Na základě těchto informací tělo poté aktivuje a vysílá velmi specializované bílé krvinky, které jsou vyzbrojeny a utvořeny k tomu, aby daný toxin zneškodnily. Tento druhý typ bílých krvinek by se dal chápat jako speciálně vycvičení bojovníci, kteří se s toxinem utkají.

Ve chvíli, kdy byli zaktivováni tito bojovníci, dochází k situaci, která by se dala přirovnat k boji ve filmu Hvězdné války. Lidé se možná chodí dívat do kina na tyto filmy, aby si užili adrenalin, který jim tento typ filmu nabízí. Faktem ale je, že takové malé „hvězdné války“ se odehrávají v každém z nás ve chvíli, kdy bylo naše tělo napadeno nějakým toxinem. 

Vše, co je vyprodukováno v tomto boji, zneškodněný toxin, mrtvé bílé krvinky, poškozené buňky, které byly již napadeny, všechen tento „odpad“ je poté z těla odváděn pomocí lymfatického systému. Lymfa vše přebytečné a nechtěné nabere a prostoupí s tím do lymfatických cév. Tam cirkuluje tělem do ledvin a jater, odkud jsou tyto látky filtrovány pryč. Co profiltrovaly ledviny, odchází močí. Co vyfiltrovala játra, odchází stolicí. 

A tento koloběh se opakuje pořád dokola, dokud není všechen toxin zneškodněn a celé „bitevní pole“ vyčištěno. Poté co je tento krok dokončen, nastupuje na řadu rekonstrukce. Tedy vytvoření nových buněk a tkání, které byly toxinem poškozeny. Ve chvíli, kdy je tak učiněno, můžeme pokračovat dál v našem životě. 

K tomu, aby tělo bylo schopno toxin napadnout a vyhrát nad ním, potřebuje skutečně hodně energie. Velké množství vitamínů, minerálů a bílkovin je třeba k aktivaci potřebných bílých krvinek a k vyřešení takové nebezpečné situace. 

Proto když lidé onemocní, jsou často unaveni nebo nemají ani chuť jíst. Pohyb a trávení vyžaduje velké množství energie, kterou ale tělo v boji s toxinem, potřebuje využít. V době, kdy dochází k bitvě mezi vetřelcem a našim imunitním systémem, jsou lidé často unavení, slabí a potřebují odpočívat. To je ta doba, kdy se tělo s toxinem vypořádává. A jen co se mu to podaří, většinou přijde zdravá chuť na jídlo, protože tělo nyní potřebuje vybudovat nové buňky a doplnit rezervy potřebné energie. A tuto energii získává z výživné stravy, jako je zelenina, ovoce, luštěniny a jiné.

Bez ohledu na to, jaký typ toxinu na naše tělo zaútočí, tělo vždy postupuje stejně, aby se ochránilo. Pomocí imunitního systému toxin rozpozná a zneškodní. A pomocí lymfatického systému ho odklidí pryč.

Toto je velmi základní vysvětlení naší imunity a jakou roli v ní hraje lymfatický systém. 

Příště o tom, co se v těle začne odehrávat, pokud z jednoho nebo druhého důvodu není schopno daný toxin zneškodnit.

Na shledanou.

Foto: Shutterstock

1 Komentář
  1. Kamila Novotná 12 měsíců ago

    Již jsem pochopila, že fungování imunity je klíčové pro naše zdraví. Proto dbám, abych svým dětem zajistila dostatek vitamínů v podobě čerstvého ovoce a zeleniny, ale také přírodních doplňků stravy. S příchodem chladnějšího počasí kupuji Senza Colostrum pro děti. Od doby, co ho pravidelně užívají nejsou vůbec nemocní a nemají ani rýmu.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account