Jakmile se vrátíte z práce, uděláte večeři, najíte se, uklidíte nádobí a můžete mít pocit, že už je téměr čas jít spát. Nezní to příliš zábavně, že? Se správnou metodou plánování a zjednodušení vašeho vaření, která si zakládá na vašem rozvrhu, se změní nejen vás život, ale i vaše stravovací návyky. Největším bonusem tak kromě vašeho zdraví, budou i kilogramy, které půjdou dolů. Tím dalším určitě bude, že si po večeři budete moci bez výčitek pustit svůj oblíbený seriál…

Za prvé: co je vlastně příprava jídla? 

Přípravu jídla můžeme popsat jako několik metod organizace, která vám umožní postarat se o zbytky pro snažší snídani, oběd nebo večeři. Neexistuje žádný jedinečný způsob, jak to udělat, ale nejčastěji jsou používané tyto metody: 

Dávkové vaření

Připravujete několik jídel najednou (například o víkendu) a vše zmrazíte nebo uložíte pro pozdější použití

Individuálně porcovaná jídla

Rozdělíte jídlo do boxů, které pak stačí vzít do kabelky a vyrazit do práce

Připravené přísady

Například zeleninu oloupete, rozkrájíte nebo upečete a připravíte si tak jednotlivé ingredience pro pozdější snadnější vaření. 

Jaké jsou výhody přípravy jídla s sebou?

Příprava jídla vám může ušetřit čas a peníze, protože nebudete utrácet za drahé obědy v restauracích. Velkým benefitem přípravy jídla dopředu je ale zdravější stravování a snaha zhubnout. Dobře totiž ovlivníte složení a původ surovin, které se budou objevovat na vašem talíři.  

Existují nějaké nevýhody při přípravě jídla s sebou?

Jelikož příprava jídla může zahrnovat konzumaci stejného jídla nebo druhů jídla několik dní po sobě, není to pro lidi, kteří oceňují především rozmanitost a svěžest. Získat na svou stranu pak celou rodinu (včetně dětí) může představovat velkou výzvu, zejména pokud se snažíte přizpůsobit svým dietním omezením. Abyste se vyhnuli monotónnosti, použijte k dochucení svých jídel různé koření nebo dresinky.

Jak začít s přípravou jídla?

Než cokoliv uděláte, je potřeba se zazásobit opakovaně použitelnými vzduchotěsnými nádobami pro skladování potravin, díky nimž vaše připravené přísady nebo pokrmy zůstanou déle čerstvé a lépe vám budou chutnat. 

Jaké recepty vybrat?

Než začnete vymýšlet recepty a vařit, zvažte tyto čtyři věci: 

1. Vyberte si jídla, která chcete připravit – snídani, oběd a večeři. Usnadněte si to tím, že začněte těmi, které obvykle jíte nebo máte rádi.

2. Vyberte si den na přípravu jídla – ideální je vždy víkend, kdy budete mít dostatek času na jejich přípravu 

3. Určitě, kolik chcete porcí připravit – začněte nejdříve s jídelníčkem na dva nebo tři dny a vyzkoušejte, jak vám váš nový styl vaření bude vyhovovat. Pak snadno můžete přejít i k plánování a vaření jídla na celý týden. 

4. Hledejte inspiraci – pomoci vám mohou kuchařské knihy, mobilní aplikace nebo recepty na internetu, díky nimž bude příprava jídla hračka

Nejlepší suroviny na přípravu:

Mražená zelenina: hrášek, brokolice, květák, růžičková kapusta, zelené fazole, vegetariánské těstoviny, květáková rýže, rýžová zelenina, vegetariánské tataráky

Škrobová zelenina: petržel, maniok, brambory, yuca, tato, sladké brambory, konzervovaná dýně

Čerstvá zelenina: celer, mrkev, paprika, zelí, ředkev

Luštěniny: cizrna, čočka, fazole, hrášek

Bílkoviny: zmrzané nebo konzervované mořské plody, vejce, neslazený řecký jogurt, skyr, tvaroh se sníženým obsahem sodíku, strouhaný sýr, tofu, libové kuřecí maso, krůtí, hovězí, vepřové maso 

Celé ovoce: jablka, banány, pomeranče, klementinky, švestky, broskve, hrušky

Ořechy a semena: mandle, vlašské ořechy, arašídy, dýňová semínka, chia semínka, lněná semínka

Jak dlouho vydrží jídlo připravené?

Připravená jídla mohou zůstat v chladu po dobu 2 – 5 dnů nebo zmrazená po dobu 3 až 4 měsíců, v závislosti na jejich složkách. Chcete-li hrát bezpečně a vyhnout se jakýmkoliv problémům, uchovávejte potraviny v uzavřených vzduchotěsných obalech nebo skladovacích nádobách, ve kterých ne nemnoží bakterie a ochrání i jejich chuť a čerstvost.

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account