Češi jsou nadšenci do grilování. Podle některých statistik se v sezoně téměř každá třetí česká zahrada, terasa nebo balkon pravidelně proměňuje na gril spot. Ale méně je někdy více. I když grilujeme rádi a s vášní, odborníci upozorňují, že to často děláme špatně. Jak tedy grill a BBQ využít na maximum a nezkazit maso a zeleninu chybnou přípravou?

Asi nikoho nepřekvapí, že národ chatařů a chalupářů je zároveň bláznem do grilování. Pravidelně griluje celých 81 % Čechů. Ale ruku na srdce, co nejčastěji vidíme na roštech? Klobásky, špekáčky, v oleji naložené vepřové a kuřecí maso nebo připálenou zeleninu. A to je škoda. Příprava na grilu totiž v sobě skrývá obrovský potenciál, který normální kuchyně nikdy nenabídne. Zapomeňte na chvíli na krkovici a hermelín, zkuste grill využít k přípravě perfektního trhaného hovězího, zeleniny nebo třeba květákového steaku. Společně se šéfkuchařem Markem Fichtnerem a značkou Živina jsme pro vás přichystali pár tipů, jak si svou oblíbenou kratochvíli zpestřit.

Tajné tipy, jak grilovat jako profesionál

Foto: se souhlasem Živina

Spěchej pomalu. Hlavně na trhané hovězí

Největším hříchem, jehož se většina z nás dopouští, je netrpělivost. Šup rychle zprudka hodit maso na gril, pak na tácek a je hotovo. Ale trpělivost přináší nejen růže, ale i dokonalé hovězí! Připravte si tentokrát trhaný hovězí burger podle Marka Fichtnera.

Jak na to? Maso namasírujte olejem, osolte, opepřete a zprudka opečte na grilu ze všech stran. Nejlepší je hovězí krk nebo hovězí hrudí pro vyvážený poměr tučného a libového. Poté maso zabalte do alobalu a potřete znovu olejem, aby zůstalo pěkně šťavnaté, a nechte ho hezky odpočívat zhruba pět hodin na mírném ohni. Mezi tím se můžete věnovat svým oblíbeným činnostem, věřte, že čekání se vyplatí! Upečené hovězí pak natrhejte a smíchejte s kouřovou chutí BBQ omáčky a s výraznou chutí kremžské hořčice z grilovacího balíčku omáček od Živiny, díky kterým bude maso chutnat jak z pravého amerického bistra.

Foto: se souhlasem Živina
Foto: se souhlasem Živina

Steak může být i z květáku

Bezmasé varianty jsou často fádní – zelenina, grilovaný hermelín… Ale skvělý steak lze připravit i z květáku. Nevěříte? Hlávku květáku nakrájejte na tlusté proužky podobné steaku, potřete olivovým olejem z obou stran, osolte opepřete a dejte na gril. Pro skvělou pikantní kouřovou chuť přidejte čipotle omáčku od Živiny. Chipotle jsou uzené chalapeños paparičky, které steak, nejen ten z květáku, pořádně rozpálí.

Jak na grilovanou zeleninu, aby nenudila nebo nebyla připálená?

Kombinace padrone papriček, lilku a cukety je sázka na jistotu a hitem letošní sezóny. Rozložte je na rozpálený gril a z obou stran nechte opékat asi 3-5 minut. Ale pozor: vůbec s ní po tu dobu nehýbejte, jen tak bude zelenina krásně křupavá, a zároveň dokonale ogrilovaná.

Tak hurá ke grilům!

Foto: Shutterstock, se souhlasem Živiny

Zdroj: Wikipedia Commons, Živina

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account