Na všechno, co nás kdy může potrápit, vyrostla léčivka. Na oči světlík, na průdušky lípa, na játra ostropestřec, na srdce hloh… O bylinách a jejich mocných kouzlech se dá psát do nekonečna, je to svět plný krásy, síly, užitku a velké pokory. Tak trochu pohádkový svět. Nakonec, příroda je mocná čarodějka a všichni poctiví bylinkáři její učedníci.
Co nemoc, to bylinka
Léčivé rostliny tvoří od pradávna základ pro léčbu různých nemocí a potíží. Heřmánek léčí snad všechny bolesti těla i duše, sirup z bezu černého je skvělý na kašel, na průdušky i na chrapot. Nebo nás bodne vosa, co rychle udělat uprostřed přírody? Vidíte? Z trávy kouká jitrocel. Stačí rozmačkat pár listů a přiložit. Bradavice spolehlivě odstraní vlaštovičník a opar zase borůvky. Na bolesti břicha a nadýmání si uvaříme fenyklový čaj, na dobrou noc a hezké sny meduňku. Kozlík a šišák jsou čarodějové spánku. Po kozlíku usneme jako Šípková Růženka a ráno se probudíme svěží a odpočatí.
Nebo mateřídouška, bylinka s nádherným jménem. Léčí hluboko usazené infekce, pomáhá při nachlazení, bolestech v krku, křečích a bolestech při menstruaci. Při ní a jiných ženských problémech jsou velkými pomocníky také řebříček, kokoška, přeslička a kontryhel. Nenápadná, všední rostlinka, červený jetel, je nyní v obrovském zájmu a pozornosti vědců. Obsahuje přírodní látky nazvané fytoestrogeny, které jsou svou strukturou příbuzné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Kromě pozitivních účinků na klimakterické potíže hrají velkou roli při předcházení a léčení osteoporózy.
Rozmarýn zlepší paměť a koncentraci, třezalka uleví při depresi a zánětech nervů, měsíček dokonale zahojí poranění. A věděli jste, že kopřivy jsou zásobárnou vápníku? Tento pro mnohé plevel je výjimečná léčivá rostlina plná důležitých minerálů a vitamínů. Výborně čistí krev, pomáhá při revmatismu, bolestech hlavy a vlasy po ní rostou husté a lesklé.
Každý lísteček je důležitý, každý květ krásný. A nezaslouží si hrubost. Když trháme léčivé rostliny, požádejme a poděkujme.
Foto: Shutterstock
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account