Začíná nám jaro, a tak spousta lidí plánuje různé výlety. Pro řadu turistů je cílem i New York. A většina z nich se zaměří na turistické evergreeny: Empire State Building, Metropolitan Museum, Guggenheim Museum, Time Square a Broadway.  Pro ty z vás, kteří mají zájem a chuť vidět toho trochu víc, mám tip, udělejte si výlet do Dia: Beacon.

Město Beacon a jeho poklady

Dia: Beacon je skvělá galerie moderního umění, kam se snadno dostanete vlakem z krásného a historického nádraží Grand Central. Po hodince a půl cesty, během které se můžete kochat výhledem na Hudson River, dorazíte do městečka Beacon. Odtud už je to co by kamenem dohodil do bývalé továrny na Nabisco krabice. Z té před několika lety vzniklo skvělé muzeum současného umění, které může směle konkurovat výborným galeriím všude po světě.

Dia: Beacon je součástí nadace Dia Art Foundation, kterou založili Philippa de Menil, Heiner Friedrich a Helen Winkler v roce 1974 s cílem pomáhat umělcům vytvářet nové projekty, které by se jinak kvůli jejich náročnosti nebo rozměrům nemohly realizovat.

Jedna z nadačních galerií, Dia: Beacon, byla otevřena v městečku Beacon v roce 2003 v rekonstruované původní továrně na krabice firmy Nabisco. Dnes je tu sbírka současného umění od roku 1960 až do dnešní doby. Stálou sbírku pak doplňují tematické výstavy. Milovníci současného umění tu najdou superhvězdy: ocelové obří instalace Richarda Serry či inovativní sochy Michaela Heizera, které využívají negativní prostor. Dále také světelné instalace od Dana Flavina nebo ikonické sochy Johna Chamberlaina tvořené ze sešrotovaného plechu starých automobilů. V muzeu se pak nachází i výborné knihkupectví a kavárna.

A pro ty, kteří mají chuť vidět toho víc, městečko Beacon samo po otevření muzea ožilo a dnes zde najdete spoustu krásných uměleckých obchůdků, restaurací a řadu dalších malých galerií.

Pokud vás cesty zavedou do New Yorku, nenechte si tenhle výlet ujít. Nebudete litovat.

 

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Tagy:
5 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    NY mě nikdy nelákal, hodně lidi, mrakodrapy, atd. Já raději pojedu do přírody, na hory, do lesa. A k tomu mi stačí naše země. Zato moje dcera je světoběžnice, tak se ráda podívám na její fotky 😆😁😆

  2. Bohužel na větší cestování momentálně chybí hlavně zdraví, musím se spokojit s menšími výlety u nás.

  3. NelaVávrová 1 rokem ago

    Tak tohle umění mě nezaujalo 🙁

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account