Dostatek spánku, vyvážená strava, pravidelný pohyb, nekouření i vyhýbání se pití alkoholu. Nejen to jsou zásady zdravého životní stylu, který je důležitou součástí prevence. I na tuto oblast se proto v rámci svých aktivit zaměřuje nezisková organizace Loono.

„Prevence nejsou jen pravidelné návštěvy u doktora, screeningové programy, samovyšetření a naslouchání svému tělu. Naprosto klíčové je také dodržování zásad zdravého životního stylu,“ vysvětluje Kateřina Šédová (rozená Vacková), zakladatelka Loono. „Zdravý životní styl není jen trendy fráze, prostřednictvím které marketéři lákají k dodržování nejrůznějších druhů diet. Je to způsob, jak předejít mnohým fyzickým i psychickým onemocněním,“ dodává.

Nejen pravidelné samovyšetření a návštěvy lékařů

Mezi onemocnění, kterým můžeme pomocí zdravého životního stylu předcházet, patří například infarkt, mrtvice, cukrovka 2. typu, obezita i některé druhy rakoviny. Tyto nemoci souhrnně označujeme jako civilizační a souvisejí převážně s moderním, sedavým způsobem života v rozvinutých zemích. Zdravý životní styl je také součástí prevence celé řady duševních onemocnění, jako jsou třeba deprese nebo syndrom vyhoření. A samozřejmě vede k posílení imunitního systému a snížení rizika infekcí.

Foto: se souhlasem Loono

Alfou a omegou úspěchu je zdravá strava

Důležitým tématem je v tomto ohledu zdravá strava, která by se měla skládat z dostatečnému příjmu zeleniny, ovoce, kvalitních bílkovin ale i zdravých tuků a komplexních sacharidů. Je prevencí obezity, která způsobuje vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu, spánkové apnoe i onemocnění srdce, ledvin a jater. Vynechání průmyslově zpracovaných potravin pak snižuje riziko vzniku depresí a aterosklerózy. Výživová doporučení pro dospělé obyvatelstvo České republiky jsou obecně označována termínem „zdravá 13“.

Čas se hýbat

Pravidelný pohyb, kterým se rozumí alespoň 30 minut denně 5x týdně, zlepšuje náladu, potlačuje pocity deprese, úzkost i stres. Zároveň snižuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév, hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Předchází vzniku 13 druhů rakoviny a cukrovky. A samozřejmě snižuje hmotnost, pomáhá udržet svalovou hmotu a zlepšuje stavbu kostí. Pravidelný spánek pak pomáhá předcházet vzniku obezity, zhoršení paměti, úrazům, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a dalším onemocněním.

Proč se vyplatí nekouřit

Základem zůstává nekouřit. Cigarety totiž obsahují přes 7 000 škodlivých látek, u 69 z nich byla prokázána souvislost se vznikem rakoviny. Kouření je rizikovým faktorem také u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), aterosklerózy, snížené plodnosti u žen i snížené schopnosti erekce u mužů. Snižuje funkci imunitního systému, odbourává kostní hmotu a zhoršuje psychické potíže. A tím seznam stále nekončí. Podobně je to s pitím alkoholu, u kterého neexistuje žádná zcela bezpečná dávka. Může poškodit orgány, a to především mozek, způsobuje onemocnění jater, srdce i cév a je rizikovým faktorem pro rakovinu dutiny ústní, hrdla, jícnu, prsu, jater a tlustého střeva.

Foto: Shutterstock, se souhlasem Loono

Zdroj: Loono

Tagy:
2 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Jsem pro zdravý životní styl, pokouším se jej dodržet.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account