623

Jak jsme již zmínili v našem předchozím článku o bohyni Sarasvati, v indické a hinduistické kultuře existuje velmi široká škála bohyní a polobohyní. Každá z nich představuje určitou ženskou energii. V tomto článku se seznámíme s nejdivočejší ze všech bohyní – Kali. Naučíme se, jak v sobě usměrňovat její transformační energii.

Kálí je hinduistická bohyně smrti, času a transformace. Je také považována za silnou mateřskou postavu a symbol mateřské lásky. Kali ztělesňuje shakti – ženskou energii, kreativitu a plodnost. Tato bohyně je divokou formou bohyně Parvati, manželky velkého hinduistického boha Šivy. Její děsivý vzhled je přesně to, co z ní dělá útočiště pro ty kdo uctívají. Je vnímána jako nelítostná mateřská postava a ochránkyně, připravená zabít všechny naše vnitřní démony a ochránit nás před jakýmikoli nepřáteli, nebo nemocí. Ti, kteří uctívají Kali s čistým úmyslem a žádají o proměnu špatných vlastností a zkrocení hněvu, jsou schopni dosáhnout velkého úspěchu a míru.

Ať se nám to líbí nebo ne, všichni neustále podvědomě manipulujeme energií. Když na někoho myslíme negativně, vysíláme vibraci, která danou osobu určitě zasáhne. Stejně tak, když smýšlíme negativně o sobě, velmi si ubližujeme. To je důvod, proč bychom se měli naučit umění Kali, která je bohyní času a transformace.

Umění transformace myšlení

Když zjistíte, že se cítíte smutní nebo naštvaní a začnete mít negativní myšlenky – naučte se je pozorovat, přijímat a vypustit. Nejprve si sedněte sami se sebou a sledujte, jak se cítíte. Jsem smutná? Frustrovaná? Žárlivá? Rozzlobená? Ať už se jedná o jakoukoli emoci, snažte se ji podle svých nejlepších schopností identifikovat.

Dále, přijměme to! Nebijme se za to, že cítíme to, co cítíme a pochopme, že je za tím vždy platný důvod. Poslední co chceme, je potlačit nějakou emoci. Pokud není negativní emoce transformována, je potlačena do našeho podvědomí a hádejte co? Bude růst a hledat cestu ven! Potlačování emocí má za následek řadu zdravotních problémů, jako například chronické tlakové bolesti hlavy, chronické nervové bolesti žaludku, vysoký krevní tlak a mnoho dalších.

Takže nakonec to všechno vypustíme ven. Existuje mnoho prostředků; sport, běh, zpívání nahlas, lekce energického tance jako je například Zumba, kde si pořádně zrychlíte tep a uvolníte veškeré napětí. Všichni víme, že cvičení stabilizuje naši náladu téměř okamžitě, ale jak je to dlouho, co jste se vydali na pěknou dlouhou jízdu a zpívali ze srdce? Zpěv, vykřičení se, ať už v autě nebo kdekoli v soukromí, vypovídáni se někomu blízkému o všem co cítíme, jsou úžasným transformačním prostředkem pro ženy, a navíc otevírají a uzdravují naši krční čakru. Často potlačujeme své emoce a neříkáme nebo nevyjádříme to, co cítíme. Potlačování emocí a nevyjadřování se volně vyvádí naši hrdelní čakru z rovnováhy a postupem času může způsobit chronické bolesti v krku! Sama jsem si prošla dlouhými lety přesně tímto nepříjemným problémem.

Proč je důležité probudit naši vnitřní Kali?

Protože všichni v určitém okamžiku svého života do určité míry trpíme úzkostí, strachem, pochybnostmi o sobě samé a nízkou sebedůvěrou. To lze rozhodně překonat vytvořením si návyku na tuto myšlenkovou transformaci. Je důležité pochopit, že jako ženy máme obrovské množství síly a na rozdíl od mužů – jsme schopny transformovat energii. Jak jsem již zmínila ve svém předchozím článku Shakti – posvátná ženská energie, energie je ženský princip, zatímco hmota je mužský princip. Hmota bez energie je mrtvá hmota, ale energie existuje a proudí sama o sobě, bez ohledu na hmotu. Jako ženy jsme schopné dávat život, a to nejen doslova. Jsme schopné posouvat a transformovat špatnou energii v dobrou, ať už je to uvnitř nás samých, ve skupině lidí nebo na místě. Dům bez ženy prostě není domovem, je to tak? Jsme nekonečnými zdroji láskyplné, pečující, ochranné, ale i divoké energie, tak ji využívejme ve svůj prospěch. 

Bohyně Kali nás učí, že je nutné vytvořit si mechanismus očisty myšlenek, abychom zabránili tomu, abychom zůstali na jednom negativním místě a nepropadli se hluboko do negativních myšlenek. Negativní myšlenky je třeba pozorovat, přijmout a nechat jít.

Foto: Shutterstock

Tagy:
2 Komentářů
  1. Naděžda Křičenská 2 měsíci ago

    Zajímavý článek na zamyšlení.

Napište komentář

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account