163

Nedávno jsme ve firmě zařizovali nové kanceláře a mimo jiné jsme debatovali s architektkou o jejich osvětlení. Musím říct, že mě tato věc docela zaujala, protože osvětlení interiéru není tak jednoduché a jednoduše navrhnutetelné, pokud má opravdu plnit svůj účel na 100% a přispívat k efektivitě, nebo naopak k navození uvolněné relaxační atmosféry. Proto je velmi důležité, aby bylo osvětlení interiéru řešeno správně s ohledem na pracovní výkony, ale také možnost odpočívat. V tomto článku se chci s vámi podělit o několik postřehů, na které jsem přišla.

Chcete být efektivní v práci a vůbec plni energie? Pak se bez denního světla neobejdete

Denní světlo je přirozené a dlouho platilo, že byli lidé aktivní právě pouze za světla. Náš organismus je na to léta zvyklý a naprogramovaný, takže pokud chcete přemýšlet a efektivně fungovat především v pracovním procesu, měli byste si dopřát dostatek venkovního světla. I když je třeba brát v úvahu, že jsou určité hranice- světlo Vám samozřejmě nesmí svítit přímo do očí, ale ani na obrazovku počítače, kterou byste pak špatně viděli. Ideální tudíž je, když pracujete bokem k oknu, případně čelem k oknu s tím, že slunce nesvítí během Vaší pracovní doby přímo do okna. Různé zdroje světla ať už klasické, nebo LED žárovky, nástěnná i stropní svítidla jsou sice lepší, než být po tmě, ale klasické denní světlo ze slunce nikdy nenahradí. Se světlem v místnosti pak souvisí i výmalba a vůbec veškeré barvy v interiéru – v místnosti ke vzdělávání, nebo práci by měly převládat světlé barvy v čele s bílou na stěnách. A samozřejmě hodně světla. K zahození pak není zelená ve formě doplňků a květin- tato barva totiž stimuluje zrak a působí na něj odpočinkově. Já sama jsem si v minulosti vyzkoušela, jak na mě ponurá kancelář téměř bez denního světla působí, a můžu říct, že přechod do moderní, slunné místnosti je opravdu obrovský.

Intimní  jemné světlo je žádoucí pro chvíle relaxu

Naopak pokud chcete spíše odpočívat, avšak ne po tmě, číst si knížku, jen si tak povídat s partnerem apod., pak je jemné osvětlení naprosto perfektní. Poskytuje totiž jen tolik světla, kolik je třeba, navozuje poklidnou, pohodovou atmosféru a přímo Vás vyzývá k relaxaci. Pro takové osvětlení se velmi hodí moderní LED světla, u kterých lze dobře regulovat intenzitu světla, případně i jeho barevnost.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account