Jak eliminovat tabu a být oporou?

osmém Příběhu vagíny jsme probrali šest nejčastějších chyb, kterých se dopouští maminky při intimní hygieně svých malých holčiček. S jejich rostoucím věkem ale důkladná péče nekončí – naopak! Jak s nimi mluvit o první menstruaci? Prvním sexu? Kdy je ten správný čas navštívit gynekologa úplně poprvé?

První menstruace

Jste jedna z těch, která se za svou menstruaci na základní škole styděla? Potají si dávala vložku z aktovky do zadní kapsy riflí a utíkala na záchod? Pak určitě chápete, proč je rozebírání tématu menstruace tak důležité.

Díky moderním menstruačním pomůckám ale uděláte své dceři nepříjemnou zkušenost s krvácením přece jen o něco snesitelnější. Například takové menstruační kalhotky pro ni budou rozhodně přirozenější než klasická vložka nebo tampon. Zároveň jdete naproti udržitelnosti, jelikož kalhotky stačí pro další použití jednoduše vyprat. Že nevíte, které vybrat? A co třeba SAYU? Jsou totiž jedinečné v mnoha aspektech.

,,Většina žen sahá při menstruaci právě po těch nejméně hezkých kalhotkách. My jsme však chtěly, aby se každá z nás i v průběhu svých dní mohla cítit skutečně krásně a bezpečně. Ostatně – kdy jindy oslavit svou ženskost než právě v období menstruace? Proto vyrábíme luxusní spodní prádlo s přidanou funkční hodnotou. Specifikem naší značky je také použití mulesing-free merino vlny, z nichž je ušita dotyková vrstva funkční vložky kalhotek. Tato vlna má řadu jedinečných vlastností – je hedvábná na dotek, přirozeně antibakteriální, zamezuje vzniku zápachu, odvádí vlhkost, má termoregulační schopnosti a i po navlhnutí je prodyšná a pocitově suchá.” říká Ludmila ze SAYU.

„Když se dívky osmělí, mohou zvolit i tampon v nejmenší velikosti. Není třeba se bát složitosti nebo bolestivosti, panenská blána je totiž jen ve velmi málo případech opravdovou celistvou blánou s malým otvorem na odtok krve. Většinou jde spíše o takové výběžky a okraje kolem poševního vchodu. Co se naopak obecně nedoporučuje u pacientek, které ještě neměly první sex, je menstruační kalíšek,“ doplňuje MUDr. Kristýna Koutná.

První návštěva gynekologa a první sex

Kromě menstruace jsou velkými strašáky samozřejmě první návštěva gynekologa i první sex. „Návštěvu lékaře doporučuji, mimo akutní problémy, v momentě, kdy jsou měsíčky velmi nepravidelné nebo bolestivé. V prvních dvou letech se ale nepravidelnost toleruje a nijak ji neupravujeme. Velmi vhodná je pak návštěva před prvním pohlavním stykem, pokud dívka naváže známost a má tu možnost probrat druh ochrany se svým gynekologem dopředu. Nicméně je zde velký díl spolupráce s rodičem – zda dítě dovede, domluví se na tom nebo vše vysvětlí sám a od lékaře pak žádá pouze antikoncepci,“ popisuje MUDr. Kristýna Koutná.

Před první návštěvou nezapomeňte dceři říct, že i když může být gynekologické vyšetření místy nepříjemné, rozhodně by nemělo být velmi bolestivé. Zároveň by lékař měl být ženě oporou. Naučte svou malou holčičku, že pokud tomu tak není, je úplně v pořádku vyhledat jiného odborníka. Časem s ním totiž nebude řešit pouze drobné problémy nebo preventivní prohlídky. Její gynekolog se stane průvodcem i v tak důležitých chvílích, jako je třeba těhotenství.

Velmi bolestivý by zároveň neměl být ani sex. Ať už je první nebo dvacátý. Dejte své dceři najevo, že je v pořádku mít své hranice a umět říkat ne. Řekněte ji, že se nemá čeho bát, protože pohlavní styk by měl být potěšením pro obě strany. A pokud není, je na čase odejít nebo začít situaci nějak řešit. Zároveň:

 • nedělejte ze sexu téma, které je tabu  
  • Mluvte o něm. Tak, jako je přirozený pro vás, bude přirozený i pro vaši dceru. Dejte ji pravdivé odpovědi na všechny její otázky. Zároveň mluvte stručně a srozumitelně.
 • nestrašte  
 • informujte o dostupných možnostech antikoncepce  
  • A pokud se na to necítíte, jednoduše vezměte dceru ke gynekologovi. „V mnoha případech přijdou dívky do ordinace již po prvním styku, kdy měly například bariérovou ochranu (kondom) nebo přerušovaný styk a chtějí tedy řešit dlouhodobou antikoncepci. Po vyšetření je nutné probrat metody užívání, rizika a vyloučit kontraindikace, ovšem z valné většiny je první volbou kombinovaná hormonální antikoncepce formou tabletek.“ říká MUDr. Kristýna Koutná.
 • nezapomínejte na intimní hygienu 
  • Sex je častou příčinou zánětu močových cest, a tak nezapomeňte své dceři připomenout, aby si po každém pohlavním styku zašla na záchod, v tom lepším případě do sprchy. Díky ní se z pochvy odplaví bakterie, které záněty způsobují.

#PoweredByGynella  

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, Gynella, SAYU

Foto: se souhlasem společnosti SAYU, Shutterstock

Tagy:
2 Komentářů
 1. Naštěstí se mně toto téma již netýká. Nicméně mi připadá, že dnes jsou “děti” poměrně brzy “v obraze”, tak to nebude tak těžké, jak v dobách našeho dospívání.

 2. ŠárkaMariana 2 roky ago

  Je to oříšek představit dceři toto téma… Možná si k tomu pořídím nějakou poučnou knihu pro dospívající 😁

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account