Nejčastějším tématem hovorů na anonymní a odborné lince důvěry pro osoby nad 60 let je podle organizace ŽIVOT 90 psychická nepohoda. Více než 60 procent hovorů přijatých v roce 2023 na Lince důvěry Senior se týkalo obtíží jako například deprese. Senioři však nejsou jedinou ohroženou skupinou, stále více trápí psychické problémy také děti a mladistvé. Ordinace dětských psychologů a psychiatrů jsou plné a odhady hovoří o tom, že až pětina dětí a dospívajících si projde nějakou formou duševního onemocnění. Zároveň jsou právě duševní poruchy druhou nejčastější příčinou invalidity v ČR.

Příčinou může být osamělost nebo mezilidské vztahy

Co tuto psychickou nepohodu způsobuje? Podle odborníků jsou jedním z nejčastějších spouštěčů obtíže v mezilidských vztazích, zdravotní obtíže, finanční problémy, osamělost, ale i další faktory. „Při hovorech se setkáváme jak s krátkodobou psychickou nepohodou, tak i s dlouhodobými obtížemi, které často mohou přerůst až v samotnou depresi,“ říká vedoucí Linky důvěry Senior telefon Aneta Mundok Nitschová a dodává, že volající často zmiňují právě obtíže spojené s depresivními a úzkostnými stavy. „Někteří uvádí, že jsou v péči psychiatra a také psychologa. Jedná se o dlouhodobé obtíže, u některých lidí i celoživotní, také se setkáváme s tím, že se deprese rozvinula po náročné životní události – například po stěhování do nového domova nebo po úmrtí příbuzného,“ popisuje Mundok Nitschová.

Senioři se často potýkají s nedostatečnou kapacitou a nezájmem

Dobu, kdy starší lidé nemívali tolik ve zvyku hovořit o svých obtížích, se postupně daří překonat. Senioři a seniorky mají zájem na to zlepšovat své psychické zdraví a věnovat se mu. K tomu Aneta Mundok Nitschová říká, že problémem je však nedostatečná kapacita psychologů, finance a často i nezájem psychiatrů, kteří dle zkušeností klientů a klientek, kteří volají na naši linku, předepisují jen další léky a psychoterapii jako další podpůrný prostředek nenabídnou. Z časových důvodů často nemají ani větší prostor si s pacienty více o jejich obtížích promluvit. „Tím pádem někteří starší lidé podporu terapeuta nevnímají jako účinnou složku pomoci a spoléhají se jen na léky,“ popisuje Mundok Nitschová.

Velké rozdíly pak mezi staršími lidmi nastávají z pohledu životní úrovně, životního stylu, zda jsou ještě aktivní na trhu práce a mohou si dovolit hradit psychoterapii ze svých prostředků anebo se jedná o starší lidi, kteří mají z důvodu zdravotních problémů omezenou soběstačnost a zhoršený dosah k podpoře, či žijí v lokalitě, kde je nedostatek podpory.

Situaci nepodceňujte, nabídněte podporu

Rodinám se doporučuje, aby se nesnažili nátlakem přimět svého blízkého k tomu, aby řešil svůj stav, protože lidé s psychickými obtížemi si často neuvědomují, že by nějaké problémy měli. Nátlakem může v rodině vznikat ještě větší napětí a pocit bezvýchodnosti. Lepší je poskytovat kontinuální podporu, blízkého častěji navštěvovat, informovat o změněném stavu lékaře a v případě obav o ohrožení života volat Zdravotnickou záchrannou službu.

„Pokud má rodina podezření a obavy o svého blízkého, který je například dlouho smutný a bez nálady, doporučujeme situaci nepřecházet, ale pokusit se téma citlivě vznést, nabídnout podporu a například kontakt na naši linku důvěry Senior telefon 800 157 157. Z naší zkušenosti víme, že se o citlivých tématech nejdříve lépe daří hovořit diskrétně s nezaujatou osobou a až poté hledáme společně cesty, jak své obtíže komunikovat svému okolí,“ říká Aneta Mundok Nitschová.

Senior telefon je linka důvěry, která je určena pro starší populaci a jejich blízké, nejčastěji neformální pečující. Lidé se na nás mohou obrátit non-stop, linka je bezplatná a funguje anonymně.

Problém rezonuje napříč generacemi

Téma psychických potíží však není na místě řešit pouze u lidí důchodového věku. Stále častěji se objevuje také u mladistvých. „Je zde rostoucí tendence, zejména u mladých a velmi mladých. Přechodné poruchy a psychická nerovnováha postihuje lidi spíše v mladším věku, zhruba od 12 let. Závažné diagnózy s potřebou trvalé léčby jsou častější po dvacítce a ve středním věku,“ vyjmenovává mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová a odpovídá i na otázky jaké potíže zaznamenává UNIQA nejčastěji: „Zde je to těžké posoudit, protože k nám se dostávají hlavně ti, kteří už mají přiznanou invaliditu. Obecně přibývá hodně poruch příjmu potravy, úzkostných a panických atak, depresivních stavů a sebepoškozování. Zejména u mladých jako reakce na nároky života, či pokud dojde v zázemí k závažné krizi. Organických duševních poruch a psychických diagnóz jako organických onemocnění je také více, mimo jiné i proto, že je nyní lepší diagnostika než dříve,“ popisuje Svobodová, podle které obecně platí o problémech mluvit a ideálně s odborníky. Nepropadat beznaději; pomoci mohou i blízcí správným přístupem.

Zdroj: Uniqa

Foto: se souhlasem Uniqa

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account