Správná péče o intimní části dívek

Nejste si jistí, kdy začít mluvit se svou dcerou o vagíně? Tápete v tom, jak by měla vypadat správná intimní hygiena holčiček? Máte strach vzít svou malou dceru na vyšetření ke gynekologovi? Přečtěte si tento článek, díky kterému najdete odpovědi na své otázky a zároveň se vyvarujete šesti nejčastějším chybám, kterých se při dětské intimní hygieně pravděpodobně dopouštíte.

1. Začít jste měli včera aneb stop odkládání

Pokud si myslíte, že stačí každý večer z obývacího pokoje zavolat na vaši dceru, aby si nezapomněla umýt i „prcku“, jste na velkém omylu. Péče o vagínu malých holčiček totiž začíná už těsně po jejich narození. „Maminky se ale často ostýchají provádět základní péči o stydké pysky – to znamená odlepit je od sebe, umýt, oddálit, vyvětrat a opakovat tento proces několikrát denně. Opravdu nestačí jen sprchování nebo to, že budete doufat, že se voda ve vaničce dostane všude tam, kde je jí potřeba.“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná.

Na tento bod by si měly dát pozor zejména rodiče baculatějších holčiček. Jemná kůžička jejich stydkých pysků k sobě totiž může velmi pevně přilnout a jednoduše tak dojde k nepříjemným synechiím aneb nejčastějšímu gynekologickému problému malých děvčátek.

2. S hygienou to přeháníte nebo na ni naopak nedbáte

Zastáváte heslo, že by se děti neměly mýt často, protože jedině díky tomu, že si zvyknou na špínu se jim rapidně zvýší imunita? Raději na tohle přesvědčení zapomeňte. „Je to naprostá hloupost. My dospělí se přece také nemyjeme jen jednou týdně. Pokud nebudete na hygienu své dcery dbát, může dojít ke svědění, pálení a dalším nepříjemnostem.“ říká MUDr. Klára Braunová.

Ale ani přehnaná hygiena není klíčem ke zdraví. Najděte se svou dcerkou zlatou střední cestu. Vše jí ukažte a vysvětlete, ale zároveň po ní nechtějte, aby se sprchovala několikrát denně. „Ideální čas na tento rozhovor nastane v momentě, kdy si je vaše dcera schopna utřít genitál po močení a konečník po stolici. V té chvíli byste měli přijít a ukázat jí, jak na to. Neumíte si totiž představit, kolik bakterií a virů může v oblasti jednoho genitálu zůstat.“ doplňuje Klára.

3. Používáte špatné intimní mýdlo

Ke správné intimní hygieně patří i kvalitní intimní mýdlo. Jak ho jednoduše poznáte? Nevysušuje, nesvědí, nepálí a nedráždí. „Zároveň by měly holčičky používat jiné mýdlo než maminky. Pohlavně vyspělé ženy mají totiž pH v pochvě kyselejší než ony, a tak by jim mýdlo pro dospělé mohlo ublížit.“ vysvětluje paní doktorka Braunová.

4. Nekladete důraz na hygienu v období menstruace

Sice jsme si řekli, že se to s hygienou nemá přehánět, což stále platí. Trochu jiný případ ale nastává při první menstruaci vaší dcery. V ten moment byste s ní měli probrat vše od A do Z – od pravidelného sprchování, přes dostupné hygienické pomůcky až po případné tipy a vychytávky jako jsou třeba menstruační kalhotky, které mohou první (a často nepříjemnou) zkušenost udělat o něco snesitelnější.

„Zároveň je období menstruace takovým možným začátkem prvních vaginálních obtíží, protože se mění pH pochvy a slečny tak mohou trpět na kvasinkové infekce. Je tak třeba mluvit i o tom, co je to výtok, že není v pořádku, jak mu předejít a jak ho případně léčit. To vše klidně i ve spolupráci s gynekologem.“ říká MUDr. Kristýna Koutná.

5. Výtok pro vás není signál problému

To, že výtok není v pořádku, je třeba zdůraznit ještě v samostatném bodu. Malým holčičkám a jejich tělu je nepřirozený a může značit zneužívání nebo cizí těleso v pochvě. Nenechte se ale vystrašit – v drtivé většině případů jde o běžnou vaginální infekci, kterou vyřešíte s pomocí vašeho lékaře.

6. V případě potíží odkládáte vyhledání pomoci

Právě cesta ke gynekologovi může pro vaši dceru být tou největší překážkou. MUDr. Klára Braunová vás ale ujistí, že strach není na místě: „Pro takové vyšetření musí být lékař zároveň tak trochu i psycholog. Nejdříve se snažím promluvit si s holčičkou, abych zjistila, jaká je a co ji trápí. Poté samozřejmě mluvím s maminkou či tatínkem. Ideální stav je, že všichni tři komunikujeme mezi sebou a holčička se tak uvolní a přestane mít strach. Rodič je tam prostě jako takový ochránce, který by ji přece nikdy neublížil. I já se snažím být trpělivá, aby ze mě pacientka necítila tlak nebo nervozitu. Zároveň s ní mluvím tak, abych ji nevystrašila tím, co se bude dít.“

Intimní hygiena holčiček je stále ve společnosti jedno velké tabu. Otevírejte tak toto téma nejen se svou dcerou, ale také s kamarádkami, známými a pomozte šířit osvětu o tom, jak se správně starat o vagínu. Posíláme také vzkaz od paní doktorky Braunové, který vás v tom jistě podpoří:

„Maminky, rozhodně se nebojte mluvit se svým ošetřujícím lékařem o tom, že se vám na genitálu vaší holčičky něco nezdá. Často se může jednat o závažné onemocnění, které si s sebou ponese celý život. Každá viditelná změna právě na genitálu nebo krizových oblastech (jako jsou třísla nebo podpaží) mohou signalizovat problém. Apeluji na vás, abyste se nebály své holčičky kontrolovat a případně přišly na vyšetření. Nepodceňujte ani to, když vám vaše dcera řekne, že ji to „tam dole“ pálí. Vnímejte, jak se vaše děťátko chová a co dělá. Musíte být ostražité každý den.“

#PoweredByGynella 

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, MUDr. Klára Braunová

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account