Pohyb k životu potřebujeme podobně jako vzduch, když schází, dostavují se problémy. Co ale dělat ve chvíli, kdy zkrátka není prostor na to, aby si člověk zašel do posilovny nebo třeba zaběhat? Právě i z důvodu úspory času si stále větší oblibu získává domácí cvičení. Díky internetu máme takřka neomezené možnosti najít ten pravý pohyb právě pro nás a zpravidla není zapotřebí ani žádného vybavení. Potřebujete pouze sami sebe a tak půl hodinku času. Věřte, že po takovém protažení se vám bude i mnohem lépe pracovat.

Domácím cvičením prospějete jak svému fyzickému, tak i duševnímu zdraví. Umožňuje totiž nejen posilovat svaly, zlepšit vytrvalost a flexibilitu, ale také snížit stres a zlepšit náladu. Cvičení totiž vyplavuje endorfiny, tzv. hormony štěstí. Pravidelné cvičení dále přispívá k lepšímu spánku či posílení imunitního systému. Bonusem je úspora času a financí, které byste museli jinak vynaložit na cestu a například členství ve fitness centru.

Jak začít s domácím cvičením

Správný výběr

Najděte si cvičení, které vás opravdu baví a tudíž se na něj budete těšit. Dělat něco s radostí představuje polovinu úspěchu. Někoho nadchne tanec, jiného pilates či aerobic a další nedá dopustit na jógu. Pokud fandíte všemu, tím lépe, můžete střídat různá cvičení a rozhodně se tak nebudete nudit. Začátky nepřepalte, klidně postačí 15-20 minut a menší náročnost.

Stanovení cílů

Jestliže chcete být zkrátka jen v kondici, je to skvělé, když si však stanovíte nějaký reálný cíl, poskytne vám to jasný směr a motivaci. Může se jedna o úbytek váhy, zformování postavy nebo zvýšení flexibility.

Dostatek prostoru

Cvičení provádějte na místě, kde máte kolem sebe dost prostoru. Určitě by nebylo nic příjemného vrazit při rozpažení do skříně či jiná nehoda. Také se vám bude lépe cvičit v prosvětlené místnosti, mnohdy už samotné prostředí dodá energii a motivaci.

Pravidelnost

Vytvořit si pravidelné cvičební okénko v určitý čas a den je velmi náročné, ale zkuste to. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že se k pohybu opravdu dostanete.

Výbava

Domácí cvičení lze provádět i bez jakýchkoliv pomůcek, ale nic nezkazíte, pokud se vybavíte podložkou na cvičení, malými činkami a posilovací gumou. Šikovným parťákem je rovněž kettlebell.

Inspirace on-line

Internet skýtá velké možnosti, a to i pro inspiraci na cvičení. Na Youtube najdete nepřeberné množství videí s trenéry z Česka, ale také z druhého konce světa. Pokud však chcete jít dál a získat zároveň určitou podporu vašeho snažení, pak jsou zde ucelené programy jako například Fitshaker. Nabízí cvičení poskládaná na míru každému uživateli, bezpečné on-line prostředí a dokonalý servis. Část videí včetně dvou živých přenosů týdně máte k dispozici zdarma a bez registrace, připojíte se odkudkoliv a z různých zařízení. Což je výhoda, ale do jisté míry i omezení, protože bez připojení k internetu to nepůjde. Perfektní však je zapojit se do některé z výzev. Získáte tak motivaci, pravidelných cvičební plán, tipy na zdravé recepty a spoustu dalších výhod.

Abyste věděli, že nemluvíme jen tak do větru, naše testerky domácí cvičení vyzkoušely. A jak byly s Fitshakerem spokojené?

Eva Čejková potřebuje být vždy rychlá a efektivní, proto i svou zkušenost vyjádřila jasně a stručně:

Fitshaker je parťák, motivace, radost, inspirace! Je tam prostě všechno. Jestli jsem někdy fakt chtěla, aby se pro mě sport stal pravidelností, tak Fitshakeru se to povedlo! Cvičení jsem volila dle nálady, dle potřeby. Když jsem necvičila, šla jsem na kolo a doplnila si aktivitu. V momentě, kdy jsem neměla představu, jak jíst, věděla jsem, že to v programu najdu. Když jsem nevěděla, co ovlivňuje mé hubnutí, stáhla jsem si meditaci. Prostě TOP, díky!

Foto: se souhlasem Evy Čejkové

Saša, pro kterou je pohyb život, se s Fitshakerem také nenudila:

Děkuji za možnost vyzkoušet program Restart po létě. Necvičila jsem denně podle kalendáře, protože to s mými lekcemi nebylo vždy únosné, ale snažila jsem se procvičit co nejvíc lekcí. Z programu to bylo nějakých 70-75 %. Hodně jsem se zaměřovala na pilates, který byl pro mě rekonvalescenčním cvičením. Vyzkoušela jsem posilovací lekce s různými lektory, někdy to pro mě bylo jednodušší, byla to příjemná ranní rozcvička. Cvičení se prostřídávají, proto se jeden den cvičí ruce a vršek těla, druhý den zase třeba zadeček, pak pilates, trošku větší zabíračka pro celé tělo, zkrátka je to pestré. Střídají se i trenéři, a tak si každý může najít svého oblíbence. Náročnost postupně roste.

Hodně se mi líbila pestrost, program byl sestavený tak, že by vyhovoval i při každodenním cvičení. A chválím rozhodně i tipy před cvičením a povídací části, témata byla zvolena velmi dobře a hosté také. Super jsou bonusy u videí odkazující třeba na pokročilejší cvičení. Musím pochválit také možnost sledovat svůj vývoj v průběhu výzvy nebo i jiného programu na Fitshakeru.

Při mé práci a zátěži je každodenní dodržování podobného programu příliš náročné, ale určitě je to něco, co můžu doporučovat (a už doporučuji) svým klientům. Cvičení je obvykle tak na 30 minut, takže se dá velmi dobře zvládnout i ráno. Naprostá většina je dokonale uzpůsobena pro cvičení doma, tréninky se zátěží už jsou určeny klientům, kteří jsou zvyklí cvičit víc – a ti většinou doma i nějaké vybavení mají.

Za mě tedy velká spokojenost, tahle komunita se opravdu povedla a určitě budu Fitshaker doporučovat i v rámci svých programů pro klienty, protože někteří nestíhají chodit na mé lekce. Tady mají vše přehledně a srozumitelně. No a i když jste zvyklí cvičit, můžete toto cvičení přidat ke stávajícímu tréninku nebo nakombinovat s vaším cvičením.

Foto: se souhlasem testerky Sašy
Foto: se souhlasem testerky Sašy

Charlotte rozdělila svou zkušenost s Fitshakerem na jasné výhody a nevýhody:

Výhody:

  • Možnost cvičit z pohodlí domova či odkudkoli (kromě jiného člověk ušetří čas, energii i peníze za dojíždění na fyzickou lekci)
  • Možnost cvičit v kterýkoli čas, klidně i jen v nějaké kratší pauze či když člověku něco odpadne
  • Není třeba žádné rezervace lekce předem (u klasických lekcí je někdy už plno nebo pokud ji zarezervuje hodně dopředu a pak např. onemocníte nebo zjistíte, že vlastně nemůžete, na zrušení lekce je pozdě a platba většinou propadá)
  • Opravdu pestrý a velikánský výběr typů cvičení, délky lekcí (klidně i jen krátkou lekci), instruktorů, takže každý si určitě najde něco, co mu vyhovuje
  • Měsíční členství je za skvělou cenu, v porovnání s členstvím v běžném fitku je zcela zanedbatelná
  • Ideál i pro ženy, které se stydí, nerady cvičí před dalšími lidmi nebo nerady chodí do fitka, kde mohou mít pocit, že je všichni okukují (a navíc nás nikdo při cvičení nevidí, tak není třeba ani příliš řešit cvičební oblečení)
  • Technická kvalita lekcí, videí i audia je výborná, vše je jasné a názorné. Videa fungují dobře, nic se neseká apod.
  • Velmi mě potěšilo, že je v nabídce Fitshakeru i jóga a lekce Zuzky Klingrové – jsem velmi zapálená do ájurvédy a Zuzčiny lekce mám velmi ráda. Ze zcela nulového cvičení (za poslední rok a půl) jsem se během testování dostala na 30 min. denně skoro každý den. Velmi jsem si oblíbila lekci na posílení trávení a po 3 týdnech musím říct, že výsledky jsou viditelné opravdu na několika úrovních – cítím se mnohem lépe, mám více energie a zároveň se cítím i příjemně protažená a zrelaxovaná, mám silnější a lepší trávení, méně se hrbím a mám lepší držení těla, zhubla jsem, zpevnila se mi postava a zesílily svaly a to, co je pro mě asi to nejúžasnější – po opravdu dlouhatánské době mám opět ploché bříško! Proměny si už všimlo několik lidí včetně známých, mého manžela a dalších rodinných příslušníků. A úžasné je, že když vidím ty výsledky, tak mě to motivuje pokračovat – takže i když jsem přirozená sova, tak jsem snad poprvé v životě ochotná vstávat klidně už před 6 ráno, abych si stihla zacvičit, a to dokonce i na cestách (což je pro mě naprosto netypické). Určitě budu pokračovat.

Nevýhody:

No, ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak mě moc nevýhod skutečně nenapadá… Snad jenom tyto:

  • Na cvičení je třeba být online – mít internetové připojení a signál (to má dnes už snad prakticky každý všude a pořád, ale možná někdo někde na chalupě v zapadlé vísce ho nemá)
  • Je třeba být trochu organizovaná, zodpovědná sama za sebe a udělat si na cvičení čas, dokopat se k němu. Ta velká svoboda místa a času je skvělá, ale někomu může chybět nějaký daný termín, kdy prostě ví, že má cvičení, takže ve výsledku to pak stále odkládá a nakonec z toho prostě sejde. Ale pro tyto typy lidí mohou být řešením upozornění, která je možné si předem nastavit na nějaký daný čas, aby člověku připomněla, že teď je jeho čas na cvičení.
Foto: se souhlasem testerky Charlotte

Zdroj: Wikipedia Commons, Fitshaker, autorský text testerek

Foto: Shutterstock a se souhlasem testerek Sašy, Charlotte a Evy Čejkové

Tagy:
4 Komentářů
  1. Tamara Schovancova 9 měsíců ago

    To potrebuji

  2. Romana Mlynářová 9 měsíců ago

    Cvičím a jsem pravidelně v pohybu. Tento program zní fantasticky.

  3. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

    když to ještě šlo, tak jsem doma cvičila… taky jsem chodila na cvičení do cvičebny… nyní se ráda projdu nebo si zkusím při rychlé hudbě zatancovat 🙂

  4. NelaVávrová 9 měsíců ago

    Ta první fotka mě fakt pobavila.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account