Mezi pečením cukroví, rodinnými sešlostmi, svatomartinskou husou, řízky a salátem se jakékoliv vaše snažení o shazování kil v průběhu svátků může zdát stejně problematické jako vyšplhat na osmitisícovku v žabkách. Dobrou zprávou je, že nemusíte platit vysokou cenu za vánoční veselí. Sepsali jsme tipy odborníků, jak se postarat o to, že vaše váha nebude dalších pár týdnů strmě stoupat vzhůru, ale zároveň si užijete vánoční oslavy se vším všudy. Inspirujte se!

1. Udělejte si plán

Jaké jsou vaše nejoblíbenější sváteční jídla? Než se pustíte do hodování udělejte si seznam těch, které rozhodně letos nechcete vynechat. Může to být jeden druh vašeho oblíbeného cukroví, svíčková od vaší maminky nebo štědrovečerní večeře. Z tohoto seznamu jídel si dejte cokoliv podle libosti, ale na talíř si nandejte vždy menší porci a vynechejte vše, co není nutností. Když si totiž předem stanovíte, jaká jídla si budete moci dopřát, vyhnete se zbytečným výčitkám a hlavně stavům, kdy budete chtít zahodit všechno své zdravé stravování a bezmyšlenkovité sníst všechno, co uvidíte.

2. Věnujte pozornost velikosti porcí

Neberte svátky jako povolení k přejídání. Servírováním menších porcí ušetříte spoustu zbytečných kalorií. Máte obavu, když budete méně jíst, budete se cítit ochuzeni? Podle nedávné studie, kdy dvě skupiny účastníků jedli malé a velké porce čokolády, odborníci zjistili, že obě skupiny se v konečném efektu cítili spokojeni se svým požitkem – i když ti, kteří dostávali menší porce, zkonzumovali téměř o polovinu kalorií méně.

3. Servírujte si na menší talíř

Podle nedávné studie uveřejněné v časopise Journal of Association for Consumer Research sníme až o 30% méně kalorií, pokud si své jídlo servírujete na menší talíř. Ten totiž dává iluzi, že jíte velkou porci jídla, a váš mozek tak daleko dříve dostane impulz, že jste sytí.

4. Važte se

Abyste udrželi svou váhu pod kontrolou, neváhejte se každé ráno zvážit a údaje si poctivě zapisujte. Dokonce i o svátcích! Odborníci zjistili, že ti, kteří se denně váží, mají větší pravděpodobnost, že zhubnou a váhu si udrží, než ti, kteří vážení odkládají a bojí se na ní postavit kvůli výsledku, který uvidí.

5. Pořádně žvýkejte

Správná konzumace jídla vás donutí zpomalit a víc si vychutnat chuť vašeho jídla. Navíc si díky tomu budete také více uvědomovat, co vlastně jíte. Žvýkání každého sousta 40x místo 15x vedlo účastníky nedávné studie ke konzumaci o 12% méně kalorií než byl jejich průměr.

6. Užijte si večírek daleko od bufetového stolu

Čím blíže stojíte u bufetového stolu, tím větší je pravděpodobnost, že se neustále budete natahovat k ochutnávání dobrot. Neváhejte proto vyrazit na party, sestavte si u bufetového stolu svůj talíř (a nezapomeňte na zeleninu) a stoupněte si dále. Jídlo tak v přímé očním kontaktu s jídlem a zamezíte přejídání, kterého budete později litovat.

7. Nezapomínejte na pitný režim

Návaly hladu během dne mohou znamenat také to, že jste dehydratovaní a ne hladoví. Kolik skleniček vody už jste dnes vypili? Najděte si v průběhu dne čas se pořádně napít. Ideální je vypít minimálně 2 litry tekutin denně a pokud hodně pijete kávu či čaj, množství vody ještě znásobte. Pokud totiž bude vaše tělo dobře hydratované, bude cítit i menší pocit hladu.

8. Upgradujte recepty

Pokud si Vánoce neumíte představit bez bramborového salátu své maminky nebo vašich pověstných vanilkových rohlíčků, zařaďte je na seznam. U spoustu dalších receptů se ale snažte ingredience v receptech nahradit za zdravější verzi. Do nádivky tak použijte méně chleba a více růžičkové kapusty, vyměňte smetanu za kokosové mléko a sádlo za přepuštěné máslo ghí. Jsou to maličkosti, které v jídle prakticky nepoznáte, ale výsledek úbytku na vaší váze bude obrovský.

9. Pijte s rozmyslem

Když zvednete sklenici ke svátečními přípitku, nalijte si do ní suché víno nebo nízkokalorický míchaný nápoj, jako je vodka se sodovkou. Zapomeňte tak na koktejly plné cukru a sladké limonády, které budou enormně zvyšovat váš kalorický průměr. Skvělou alternativou k popíjení jsou vinné střiky, kdy můžete suché bílé víno smíchat s perlivou vodou. Nejenže udržíte svůj organismus hydratovaný, ale ještě nebudete mít pocit, že jste vyčleněni z kolektivu díky své abstinenci.

10. Hýbejte se

Svátky nejsou omluvou pro to, abyste zahodili svou cvičební rutinu. Vlastně právě naopak! Využijte volno a začněte každé ráno rychlým 15 minutovým cvičením, vyrazte na procházku zasněženou zimní krajinou nebo třeba sáňkovat s dětmi. Každá minuta se počítá a udělá s vaším výdejem energie opravdu hodně!

Foto: Shutterstock

Tagy:
1 Komentář

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account