Eleuterokok, asijská bylinka a zároveň ostnatý keř, je v povědomí veřejnosti známý jako sibiřský ženšen. Podle lidového lékařství tělu pomáhá při zvládání stresu, posiluje imunitu a bojuje proti infekcím. Je možné, že také dobíjí energií? Jisté výhody rozhodně nemohou čerpat všichni.
Ideální dávka sibiřského ženšenu není specifikována, za bezpečné množství se však považuje 400 miligramů třikrát denně (tedy přibližně 1200 miligramů během 24 hodin). Co v rámci tohoto dávkování můžete očekávat?
Když potřebujete vzpruhu
Některé výzkumy naznačují, že eleuterokok zmírňuje fyzickou i duševní únavu. Toho lze dosáhnout zvýšením využití tuku a snížením hromadění kyseliny mléčné ve svalech. Další dobrou zprávou je, že se sibiřský ženšen dá považovat za sportovní suplement. Podporuje totiž vytrvalostní kapacitu (zdatnost) a zároveň i metabolismus. Proto si ho někteří nadšenci sportu nemohou vynachválit.
To, že pozitivně ovlivňuje i kardiovaskulární funkce a vyniká protizánětlivými vlastnostmi, je jen třešničkou na dortu. Jsou tu však i jisté a temnější stránky. Než tuto bylinku zařadíte do svého denního režimu, poraďte se se svým lékařem. Veškeré její účinky na zdraví srdce dosud nejsou známé.
Kdo by ženšen neměl užívat?
Zatím se však ví, že ženšen obecně může u některých jednotlivců zvýšit krvácení, ředí totiž krev, takže by v pozoru měli být hlavně pacienti, kteří užívají medikamenty právě na ředění krve. Zároveň sibiřský ženšen „nakopává“ krevní tlak a někteří si stěžují, že po jeho konzumaci pociťují bušení srdce. Mezi další vedlejší účinky, i když jen ve výjimečných případech, patří úzkost a nespavost. Proto se nedoporučuje sibiřský ženšen užívat na noc, před spaním. Opatrnosti není nazbyt ani v případě těhotenství a kojení. (Ani v této oblasti nejsou k dispozici žádné vědecké údaje.)
To však nic nemění na tom, že eleuterokok se užívá již po tisíce let. Určitě zlepšuje fyzický výkon a zmírňuje únavu, další výhody však oficiálně potvrzené nejsou. Ve starověké čínské medicíně se sibiřský ženšen používal k prevenci nachlazení, chřipky a jiných infekcí dýchacích cest. Tamní léčitelé také věří, že podporuje lymfatické funkce a absorbuje a transportuje prospěšné mastné kyseliny přes tělo. A jaké zkušenosti s ním máte právě vy?
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account