Každý ví, že když chce člověk zhubnout, musí změnit jídelníček a začít se hýbat. Jenže co když tahle poučka u vás zrovna nezabere nebo funguje jen chvíli, a kila navíc prostě ne a ne mizet? Nejspíš je na čase zaměřit se na lepší „strategie“, které vás dovedou k vysněné postavě.
Každý člověk je jiný, a tak co funguje u jednoho, nemusí ve vašem boji s nadbytečnými kilogramy vůbec zabírat. Velmi často se také stává, že člověk vidí výsledky jen prvních pár týdnů, kdy jde ručička na váze dolů, ale pak se zastaví, a ať děláte, co děláte, odmítá se dále pohnout. Co s tím? Nejlepší bude nutné zamyslet se nad dosavadním plánem a upravit ho nebo vytvořit jiný.
Přidejte na intenzitě
Pohyb je pro spalování tuků potřebný. Ovšem ne každý pohyb automaticky znamená úbytek kilogramů. Pokud se ručička na vaší váze zastavila nebo vůbec neklesla, nejspíš je na čase přidat na intenzitě. Skvělým tipem je v tomto případě tzv. HIIT (neboli high intensity interval training). Je to v podstatě kombinace kardia a posilování, takže se při něm pořádně zapotíte a spalujete tuky ostošest.
Pokud nejste fanoušek cvičení HIIT, pak zkuste alespoň své obvyklé cvičení střídat s posilováním. Dát si třikrát týdně do těla s činkami také není z hlediska nastartování metabolismu a spalování tuků vůbec k zahození!
Nepodceňujte chůzi
Ačkoli jsme mluvili spíše o přidání na intenzitě, taková chůze (jako doplněk ke cvičení) také není k zahození. Respektive navýšení jejího podílu na našem denním režimu. Co to znamená v praxi? Že se budete snažit chodit pěšky, kam to jen půjde. Proč cestou domů nebo do práce nevystoupit o stanici či dvě dříve nebo jízdu výtahem vyměnit za chůzi po schodech? Každý pohyb se zkrátka počítá!
Není svačinka jako svačinka
Spousta lidí si dokáže odpírat jídla, která mají rádi, jen proto, že nepatří do kolonky „dietní“, a jejich snídaně, obědy a večeře jsou jak vystřižené z katalogu výživového poradce. Jenže pak přijde odpolední nebo večerní hlad, který zaženou pochoutkou, jež rozhodně mezi nízkokalorické nebo zdravé nepatří. Jediný důvod je, že ona dobrota byla po ruce… Možná se takové občasné „hřešení“ zdá jako malichernost, ale pokud se opakuje, může hubnutí výrazně zpomalit. Co s tím? Nikdo neříká, že máte hladovět! Ovšem co takhle vyměnit kalorické bomby za zdravé svačinky – třeba proteinovou tyčinku, jablko, hummus, oříšky… Mlsat se dá i zdravě!
Pozor na stres a únavu
Stres, ospalost, splíny nebo třeba nuda, zkrátka všechny situace, které v nás vyvolávají negativní emoce, mohou být pořádným sabotérem hubnutí. Hormony, které se při nich vyplavují (v čele s kortizolem) nás totiž nutí jíst kalorická jídla a v mnohem větším množství, než potřebujeme.
A i když si zrovna ze smutku nepochutnáváme na tabulce čokolády, i zdravé oříšky (nebo jiná dietě nakloněná jídla), pokud to s nimi přeženeme, znamenají pořádnou nálož kalorií navíc. Pokud se tedy přistihnete, jak míříte k lednici, protože chcete něco sníst, i když jste už jste třeba večeřeli, zastavte se a popřemýšlejte, zda máte opravdu hlad. Pokud si nejste jistí, raději vypijte sklenici vody a otázku si položte znovu. Ve většině případů zjistíte, že chcete jen zajíst všechny ty nepříjemné pocity.
Ach, ta žízeň
A když už jsme u sklenice vody – dostatečný pitný režim hraje ve shazování přebytečných kilogramů také důležitou roli. Dehydratace totiž může zpomalovat metabolismus a s ním tedy i spalování tuků. Takže si hlídejte, zda během dne opravdu pijete dostatečné množství vody, ideálně mezi 2 a 2,5 litry.
Mimochodem, pijte opravdu jen vodu nebo ovocné a bylinkové čaje (neslazené, samozřejmě). Nejrůznější limonády (včetně těch bez cukru), džusy, slazené vody a podobné nápoje rozhodně nemají ve sklenici člověka, který chce zhubnout, své místo.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account