Že mají karcinogenní potraviny hodně blízko k rakovině, to je poměrně známá informace. Mohou mít ale něco společného i s vaší kuchyní? Odpověď nalezete v pytlíku bramborových lupínků nebo v každém soustu uzenin. Buďte ve střehu!
Karcinogen. Zní to děsivě, viďte? Ale co je vlastně zač a proč je tolik nebezpečný? Zjednodušeně řečeno jde o látku, která dokáže změnit buňky tak, aby se staly rakovinnými, což znamená, že pak napadají tkáně a šíří se po celém těle. Asi nejznámějšími karcinogeny jsou chemikálie v cigaretovém kouři, škodliviny ve znečištěném životním prostředí a některé pesticidy.
Hrozba, která si nevybírá
Zrovna vás napadá, že jste z obliga, protože nekouříte a žijete na vesnici v souladu s přírodou, takže dýcháte jen čistý vzduch? To ale pořád nemusí znamenat, že si můžete oddechnout. I některé běžně konzumované potraviny totiž mohou být karcinogenní! Před kterými odborníci varují?
Bramborové chipsy, mls s následky
Rádi si takhle u televize otevřete pytlík brambůrek? A teď si představte, že uvedená slaná dobrota vás teoreticky vzato může poslat přímo na nemocniční lůžko. Tak nějak by se dal interpretovat závěr studie amerických expertů působících ve společnosti HEATOX, která se zabývá škodlivinami přítomnými v potravinách. Ti zjistili, že smažené i pečené lupínky jsou obohaceny o toxický karcinogen akrylamid, jež se dává do souvislosti nejen s rakovinou, ale zvýšeným rizikem cévních chorob, hypertenze nebo diabetu.
Alkohol má spoustu temných stránek
Již mnoho výzkumů naznačilo, že čím alkoholu člověk pije, tím je k rozvoji onkologických onemocnění náchylnější. Jak to? Vysvětlení je jednoduché. Když organismus metlu lidstva metabolizuje, produkuje acetaldehyd. Ten se v těle chová jako karcinogen, neboť vyvolává změny v chromozomech a ničí strukturu DNA.
Ani z uzenin nic dobrého nekouká
Šunka, slanina nebo párky? I z toho bývají následky! Tedy alespoň podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která tyhle zpracované potraviny zařadila na seznam prokázaných karcinogenů. Uzeniny se tak ocitly na stejném seznamu, kde figuruje i tabák nebo azbest. Už vás na ně přešla chuť?
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account