Přišlo jaro a namísto toho, abyste sršeli energií, děje se pravý opak. Nemůžete se přimět k žádné aktivitě, stále jste unavení a nic vás nebaví. Někdo by to mohl nazvat leností, ale to by byla velká chyba, jedná se o typické příznaky jarní únavy. Organismus se tímto způsobem vyrovnává se změnami, které s sebou nesou změny teplot a množství světla.

Ačkoliv se dlouhou dobu předpokládalo, že za jarní únavu může nedostatek vitamínů, dnes již i lékaři vědí, že za vším stojí hormonální změny. Zvláště důležitou roli hraje poměr mezi melatoninem, hormonem spánku, a serotoninem, hormonem štěstí. Jakmile se začnou prodlužovat dny, tělo uvolňuje více serotoninu a méně melatoninu, hladiny obou hormonů se tak musí nejprve opět vyrovnat, což způsobuje dočasnou únavu. Do svého tempa se tedy vrátíte maximálně za pár týdnů, ale za pomoci několika tipů by z vás energie mohla tryskat i dříve, rozloučíte se s bolestmi hlavy a podrážděností.

Slunce vás rozzáří

Během zimy nám zpravidla nejvíce chybí světlo a sluneční paprsky, proto se s nástupem jara vydávejte obojí čerpat již od brzkého rána. Pohyb na čerstvém vzduchu utuží tělo i mysl, nastartujete svůj den, kterým poté proplujete s mnohem lepší náladou. Pobyt venku na denním světle stimuluje tvorbu již zmíněného hormonu štěstí serotoninu. Nemáte-li čas na ranní procházku, alespoň si po probuzení otevřete okno dokořán a nechte se pohladit čerstvým jarním vzduchem.

Rozpruďte krev

Stimulace krevního oběhu umí dokonale zahnat nejrůznější chmury. Zkuste si dát po ránu střídavě teplou a studenou sprchu a uvidíte sami. Stahování a rozšiřování cév, k němuž během takové sprchy dochází, pozitivně ovlivňuje nejen naši náladu, ale také imunitu nebo metabolismus. Podle Kneippova učení je velmi účinná také návštěva finské sauny, římské parní lázně nebo šlapání studené vody. K vyhlášeným terapiím patří tzv. Kneippův chodník, který tvoří bazénky či nádrže s teplou a studenou vodou, mezi kterými střídavě chodíte. V případě, že se na nic z toho příliš necítíte, alespoň si ráno dopřejte chvilku s chladivou pleťovou masou nebo nachlazenými očním polštářky. Efekt bude sice menší, ale i tyto pomůcky splní svůj účel.

Blahodárný spánek

Spánek posiluje a po celý rok bychom měli dbát na to, abychom ho měli dostatek. Alespoň 8 hodin kvalitního spánku pomůže k regeneraci organismu, který se posléze lépe vyrovná s přechodem ze zimy do jara.

Mějte sebe na prvním místě

Myslet v prvé řadě na sebe není sobectví. Pouze tehdy, když se budete cítit dobře vy, můžete rozdávat radost ostatním. Věnujte se proto věcem, které vás těší, meditujte, cvičte, pracujte s dechem nebo třeba tančete.

Vyvážená strava a pitný režim

Stále omílaná témata, pravidla, která však vytrvale porušujeme. Faktem ale zůstává, že konzumace čerstvých a zdravých potravin dělá našemu tělu nejlépe, dodává mu potřebné vitamíny a živiny. Dostatečné množství tekutin, hlavně vody pomáhá vyplavit škodliviny a snížit tak také únavu. Potřebujete-li tzv. nakopnout, zapomeňte na kávu a raději ji vyměňte za matchu, která má i spoustu dalších benefitů. Ano, její chuť je specifická, nicméně třeba v kombinaci s kokosovým mlékem se promění v lahodný nápoj.

Zdroj: Wikipedia Commons, swissflex.com

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account