Tipy, jak pomoci organismu překonat jarní únavu

Teploty spoutají, příroda kvete – po chladném a sychravém počasí se určitě všichni  těšíme na příchod jara! Přesto se mnoho lidí v této době, kdy se život venku znovu probouzí, cítí neobvykle apaticky a unaveně. Fenomén známý jako „jarní únava“ je dnes už podloženým lékařským faktem. Je odrazem skutečnosti, že jsme součástí koloběhu přírody a nedostatek světla v zimním období spolu s hormonálními změnami na každém z nás může zanechat své stopy. Paradoxně postiženy jsou jí hlavně ženy. Důvodem jejich zvýšené únavy je například i jejich menstruační cyklus. 

Stejně jako zvířata v zimním spánku i lidé v zimě mírně snižují tělesnou teplotu a nedostatek světla u nich vede k pasivnějšímu způsobu života. Když se venku opět oteplí, mírně se zvýší i tělesná teplota a jeho metabolismus a hormonální rovnováha se přizpůsobí novým světelným podmínkám. Cévy se rozšiřují a krevní tlak klesá. Všechny tyto procesy mohou dočasně snížit energetické hladiny těch, kteří jsou náchylní k tomuto stavu. Odhady naznačují, že když přijde jaro, téměř každý druhý dospělý musí nejprve překonat tuto sezonní únavu, než znovu získá svou obvyklou hladinu energie. 

1. Mějte dostatek spánku

Udržování pravidelného počtu hodin spánku může být užitečným pomocníkem při zvládání hormonálních změn. S přibývajícím denním světlem tělo opět produkuje více serotoninu a na druhé straně snižuje produkci melatoninu. Právě proto je důležité dopřát vašemu tělo dostatek času na regeneraci a obnovení ztracených sil. Naučte se takzvaně pomalu spěchat, choďte spát v přesnou hodinu a naordinujte si alespoň 8 hodin spánku denně. 

2. Doplňte hořčík a vitamin B6

Magnesium, neboli hořčík, je minerál, který potřebuje každá buňka v těle. Je pro náš organismus nepostradatelný o to víc, když jsme vystaveni stresu. Z těla se v tomto případě vylučuje víc hořčíku, a proto je zapotřebí dbát na jeho dostatečný příjem.  Jeho dostatek v organismu je důležitý pro naše fyzické i psychické zdraví. A zde hraje důležitou úlohu také vitamin B6. Nejenže pomáhá bojovat s únavou a vyčerpáním, podporuje energii a naši psychiku (podobně jako hořčík), ale zároveň napomáhá i průniku hořčíku do nitra buňky. Tím zabezpečuje účinné využití hořčíku v organismu. Pravidelné užívání Magne B6® Forte díky obsahu hořčíku a vitamínu B6 přispívá k snížení únavy a vyčerpání, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální psychické činnosti a k normální činnosti nervové soustavy.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Doplněk stravy Magne B6 Forte Foto: se souhlasem Sanofi

Číslo materiálu: MAT-CZ-2200081-1.0-02/2022

3. Překonejte únavu venkovním pohybem

Na jaře je cvičení skvělým způsobem, jak překonat jarní únavu. Zvláště venkovním sporty jako je běhání, jízda na kole nebo kolečkových bruslích stimulují tělesný oběh a potlačují únavu. Odborníci doporučují tyto aktivity provádět alespoň 30 minut denně. Co tentokrát vystoupit z autobusu o zastávku dříve a užít si svižnou procházku k vašemu domu pod rozkvetlými stromy? Pročistíte si hlavu a nastartujete svůj organismus.

4. Zaměřte se na vyváženou stranu a dostatečný pitný režim

To, co vám odborníci doporučují celoročně, může mít na jaře obzvlášť pozitivní efekt. Kombinace pití dostatečného množství tekutin a lehkých (sezónních) jídel vám zajistí dostatek vitamínů, živin a minerálů. Spojte příjemné s užitečným a vyrazte na venkovní trhy ve vašem městě a nakupte si od místních pěstitelů sezónní suroviny, ze kterých společně s rodinou vykouzlíte jedinečnou a navíc zdravou hostinu.

Foto: Shutterstock

5.  Nepodceňujte mentální relax

Možná máte potřebu dohnat všechno, na co jste v zimě neměli čas nebo to odkládali kvůli špatnému počasí. Jenže to se může jevit jako velká chyba. Nechte si čas na adaptaci a zkuste deset minut denně bojovat proti únavě jednoduchými relaxačními technikami a dechovými cvičeními. To po ránu nastartuje nejen vaše tělo, ale i mysl!

Foto: Shutterstock, se souhlasem Sanofi

Tagy:
4 Komentářů
  1. Tereza Poláková 3 měsíce ago

    Já docela vážně uvažuju nad tím, že si koupím kratom. Už jsem koukala na kratom druhy na https://www.greenherbs.cz/nase-produkty , ale nejsem z toho moc moudrá. Nevím, jaký si mám vybrat. Neužíváte náhdodou taky někdo kratom? Jinak asi vyzkouším nejdřív zelený a pak ty ostatní a uvidím, který mi bude nejvíc vyhovovat 🙂 .

  2. Prima rady. Jen je třeba se jimi řídit.

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Užitečné rady, bojuji s únavou.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account