Chybí vám v posledních dnech energie? Jste bez nálady a jediné, po čem celý den toužíte, je zalézt do postele? Jarní únava už je dobře zavedený pojem, ale moc se nemluví o každodenní únavě spojené buď s prací, s nevyspáním, nebo se stresem. Většina z nás automaticky v takových dnech sáhne po oblíbeném životabudiči, tedy kávě. Jen málokdo se však pozastaví nad tím, jak na něj káva ale vlastně působí. Pro některé může být simulantem s nepříjemnými vedlejšími účinky. Kofein v kávě se dostává do oběhu prakticky okamžitě a jeho působení je na vrcholu až 15 – 30 minut po požití. Poté však jeho hladina v těle prudce klesá. Tento rychlý výkyv může být pro tělo nevyhovující zátěží. Někteří lidé proto pociťují zvýšené pocení, bušení srdce nebo zvýšenou nervozitu. A to přeci nikdo nechce, ne? Oproti tomu pití čaje matcha vás „nastartuje“ naprosto stejně, ale obsahuje ještě řadu benefitů, které jsou pro vaše tělo, náladu i energii daleko prospěšnější…


Společnost Kyosun patří mezi strážce pravého Matcha Tea a zaměřuje se na inovativní zpracování či nabídku tradičních výrobků stejně jako popularizaci méně známých produktů. Sušená dužina nejmladších lístků čajovníku je rozemletá na jemný prášek. Při výrobě matcha tak nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva, přísady, ani konzervační látky. Všechen čaj pochází ze stejné rostliny, Thea (dříve Camellia) sinensis, která je příbuzná s kamélií. V nabídce značky Matcha Tea najdete mnoho produktů od Matcha čajů, po dobroty nebo doplňky.

1. Matcha má lepší vysoký obsah kofeinu

Výrazem „lepší“ máme na mysli, že vysoký obsah kofeinu v kávě způsobí v těle větší zmatek. Začíná výbuchem a končí havárií. Káva způsobuje skoky v hladině glukózy a inzulínu, což vytváří nervozitu a mnohým také podrážděnost. Oproti tomu matcha žádné takové účinky nemá. Kofein je v ní ve velmi podobném objemu jako v kávě, obsahuje však účinné látky a příznivé aminokyseliny, které působení kofeinu tlumí. Díky aminokyselinám se kofein z čaje do těla uvolňuje postupně a nehrozí rychlý nárůst, ale ani strmý pokles. Naopak, energie z pití Matcha se může do těla uvolňovat postupně, stabilně a déle než u kávy. 

Bio Matcha Tea Harmony 30 × 2 g

Bio Matcha Tea Harmony je krabička, kterou jsme pro vás naplnili 30 jednotlivými sáčky s matcha. Každý z nich obsahuje 2 g neustále čerstvého čaje, který si díky praktickému balení můžete připravit kdekoli.

2. Matcha prospívá celému vašemu organismu

Tento unikátní čaj je plný látek, které prospívají vašemu organismu. Díky velkému obsahu chlorofylu má výsostné postavení, pokud jde o množství antioxidantů a aminokyselin. Matcha narozdíl od kávy povzbuzuje mozek, zlepšuje soustředění a dodává postupnou dávku energie po dobu až šesti hodin. Navíc káva je poměrně kyselá potravina, což znamená, že její hodnota pH je na stupnici 0 – 14 nižší než 7. V závislosti na způsobu vaření a proměnných v kávových zrnech se může kyselost kávy lišit, ale obvykle se pohybuje kolem 4,8 – 5,10 pH. Oproti tomu se pH Matcha čaje blíží číslu 9, takže je v kategorii zásaditých potravin.

3. Matcha podpoří vaše soustředění

Matcha je jedním z největších přírodních zdrojů L-theaninu – velmi speciální aminokyseliny, která dokáže navodit stav soustředění a klidu a má pozitivní vliv na duševní pohodu. Vzhledem k tomu, že matcha funguje synergicky s obsahem kofeinu dostane vás během dne do zvýšené bělosti a výkonu v práci. 

4. Matcha zabraňuje špatnému dechu

Věřte nebo ne, zelený čaj může pomoci vašemu zdraví ústní dutiny. Pitím čaje matcha (bez přidaného cukru) má řadu možných výhod jako je pomoc při snižování bakterií v ústech, které jsou příčinou špatného dechu. Navíc matcha narozdíl od kávy nezpůsobuje sucho v ústech, proto může být „kávový dech“ tak nepříjemný.

5. Matcha podporuje udržitelnost

Na rozdíl od kávy při přípravě svého hrníčku čaje Matcha nevznikají žádné vedlejší produkty! Čaj Matcha Tea je jemně mletý zelený čaj, jehož zpracování probíhá stejným způsobem už více než 800 let. Sbírají se jen ty nejkvalitnější a nejvrchnější lístky, suší se a následně se melou v žulových mlýnech. Proto byla matcha po dlouhá staletí nápojem japonských císařů a samurajů. Když šleháte a pijete matchu, pijete skutečný práškový čajový list, který vám poskytne mnohem více nutričních výhod než káva. Pražená káva je na druhé straně infuzí horké vody v kávových zrnech, takže vám zůstane lógr či kapsle, které musíte nějak zlikvidovat. S matchou můžete jen opláchnout hrníček a vyrazit do práce.

Foto: Shutterstock, archiv

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů
  1. Hanka Vránová 7 měsíců ago

    Matchu moc dobře znám. Jako zdravější alternativa kávy je to určitě super. Co se mi ale ještě v boji s únavou hodně osvědčilo je třeba zelený kratom. Ten užívám občas v práci. Určitě ale není kratom jako kratom. Chce to se trochu zorientovat v těch odrůdách. Navíc ne všude prodávají kvalitní kratom. Co mám zkušenost, tak asi nejlepší je za mě ten od Krupa Kratom – http://adamkrupa.cz/

  2. Překvapuje mne, kolik pozitiv Matcha má 🙂

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Zajímavé 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account