Ať už na konopí máte jakýkoli názor, nedá se mu upřít, že mnozí si jeho účinky na zdraví neumí vynachválit. Věděli jste například, že napomáhá spánku nebo mírní syndrom neklidných nohou?
Dostatečný kvalitní spánek je nezbytný pro úplné obnovení funkce mozku. Bohužel, mnoho lidí se potýká s poruchami „nočního relaxu“. A těm se kromě jiného doporučuje i konopí.
Právě ono totiž vyvolává pozitivní účinky na schopnost dosažení hlubokého spánku a regulace cirkadiánních rytmů, což potvrdili vědci, kteří se v posledních letech zaměřili na endokanabinoidní systém, což je centrální signální receptorová soustava, jenž ovlivňuje celou řadu biologických procesů. (Podle výzkumníků hraje významnou roli v cirkadiánních rytmech.) A co všechno to má společného s již uvedeným konopím?
Již v 19. století bylo konopí známé jako chemikálie, která mohla podpořit ospalost a poskytnout úlevu od bolesti. Nyní se o něj vědci stále více zajímají, a co víc, tvrdí, že může být velmi přínosné při léčbě několika zdravotních stavů.  
Nespavost
Přibližně jedna osoba ze tří trpěla či trpí nespavostí, což se řeší medikamenty nebo jinou zdánlivě účinnou kúrou. Tak tomu teď může být konec. Vědci nedávno zjistili, že kmeny lékařského konopí mohou být prospěšné pro ty, kteří potřebují dobrý noční odpočinek.
Spánková apnoe
Spánková apnoe je stav, kterého si pacient ani nemusí všimnout. Syndrom spánkové apnoe přitom postihuje přibližně každého pátého muže a každou desátou ženu středního věku. Zástavy dechu ve spánku však rozhodně nejsou žádnou legrací, a proto, že si je postižení neuvědomují, je situace ještě vážnější. Dobrou zprávou však je, že studie uveřejněná v odborném časopise Frontiers in Psychiatry, poukazuje na to, že použití lékařského konopí hraje při léčbě pacientů se spánkovou apnoí významně pozitivní roli. To ale pořád není všechno.
Syndrom neklidných nohou
Jak už název napovídá, jedná se o stav definovaný neodolatelnou touhou pohybovat nohama. Pro lékaře je toto onemocnění záhadné, ale aspoň nějaké informace o něm mají. Syndrom neklidných nohou je obvykle spojený se záškuby a tupými bolestmi v dolních končetinách. Obojí se dá zmírnit konopím, na což poukázali vědci, jejichž studie se objevila v časopise Sleep Journal. K úplnému pochopení celého léčebného procesu je třeba provést více studií, nicméně je to skvělý začátek, nemyslíte?
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account