Vědci pomalu objevují účinky, které mají antidepresiva na různé bakteriální kmeny, které obvykle žijí ve střevech. Co se i s vámi stane, pokud podstoupíte psychiatrickou léčbu?
Úzkost a deprese si mnohdy žádá farmakologickou léčbu. Taky vám lékař předepsal antidepresiva? Pak se vám mění střevní mikroflóra, na což poukazuje tým vědců z University College Cork v Irsku, jehož studii uveřejnil odborný magazín Psychopharmacology.
Výzkumní pracovníci vedeni Sofií Cussotto se rozhodli na hlodavcích vypozorovat „antimikrobiální aktivitu psychotropních látek proti dvěma obyvatelům bakteriálních kmenů v lidském střevu, Lactobacillus rhamnosus a Escherichia coli“. Hlodavcům byla po čtyři týdny podávána psychiatrická léčiva, přičemž po ukončení experimentu došlo na analýzu jejich střevní mikrobioty.
Někdo musí z kola ven?
Ukázalo se, že lithium a valproát, což jsou stabilizátory nálady, které mohou léčit stavy, jako je bipolární porucha, zvyšovaly počet určitých typů bakterií, jako jsou Clostridium, Peptoclostridium, Intestinibacter a Christenellaceae. Naproti tomu selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (antidepresiva fluoxetin a escitalopram), zastavily růst bakteriálních kmenů, jako je Escherichia coli.
„Zjistili jsme, že některé léky, včetně lithia coby stabilizátoru nálady a antidepresiva fluoxetinu, ovlivňují složení a bohatost střevní mikrobioty, která je obecně velmi citlivá na metabolické procesy v těle,“ říká Sofie Cussotto s tím, že tato data si rozhodně žádají další zkoumání.
V tuto chvíli by bylo předčasné připisovat přímou roli střevních bakterií při působení antidepresiv. Tedy aspoň dokud se lékaři nezačnou soustředit přímo na lidi, což je to, o co aktuálně usilují.
Bakterie, o které je třeba pečovat
„Vzhledem k tomu, že například antidepresiva účinkují na každého jinak, může úprava mikrobiomu změnit individuální reakci na tyto léky. Na druhé straně je možné, že právě antidepresiva stojí za vedlejšími účinky spojenými s narušením střevní mikroflóry. Všechny tyto hypotézy se však nejprve musí testovat na předklinických modelech,“ uzavírá lékařka.
V každém případě nic nezkazíte tím, když v případě užívání nějakých medikamentů budete svoji střevní mikroflóru posilovat. Jezte dostatek probiotik a fermentovaných potravin, také zeleniny, luštěnin, fazolí a ovoce. Obsahují velké množství nestravitelné vlákniny, která slouží jako potrava pro střevní bakterie, což podporuje jejich růst. Sluší se uvést, že pokud střeva nejsou v pořádku, rozvíjí se například ateroskleróza či revmatoidní artritida.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account