Pamatujte, že i vaše zuby stárnou a potřebují tu nejlepší péči! Řadu starostí o bílé perličky vám ušetří specialisté na dentální hygienu.

Déle zdravé zuby

Pokud vám bude někdo tvrdit, že dentální hygiena je jen kosmetická a zkrášlovací procedura, nevěře mu! V minulosti se dost zanedbávala, a tak o ní může mít zejména starší generace díky neinformovanosti zkreslené představy.

Účelem dentální hygieny je předcházet zubnímu kazu, zánětům dásní i parodontóze. Prevencí před onemocněním dutiny ústní je tak nejenom včasná návštěva zubního lékaře, ale i pravidelná dentální hygiena. Tu si sice musí platit každý sám, ale například Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) na ni svým pojištěncům přispívá až 2 000 korun ročně (v každém pololetí až 1 000 Kč). 

Dentální hygiena má vliv na průměrnou délku života zubů a není důvod, proč si tuto péči odpírat!

Preventivní charakter

Kromě toho, že pravidelná profesionální dentální hygiena odstraní zubní kámen a pigmentové skvrny na zubech, pomůže předcházet i zánětu dásní. Tím trpí až devadesát procent populace. Jestli jste „dentálku“ ještě nikdy neabsolvovali, pak vězte, že je zcela zbytečné se obávat. Proceduru může provádět jak sám stomatolog, tak i specialista na dentální hygienu. První návštěva u dentální hygienistky trvá přibližně 60 minut, ale vždy záleží na konkrétním stavu chrupu a dásní.

Myslete na to, že dentální hygiena má jednoznačně preventivní a léčebný charakter!

Foto: se souhlasem OZP

Rady a služby profesionálů

Důležitou součástí profesionální dentální hygieny je i podrobná instruktáž správné techniky čištění chrupu v domácím prostředí. Při prevenci zubního kazu, který vzniká v důsledku působení bakterií přirozeně se vyskytujících v dutině ústní, má totiž významnou roli i správný výběr zubního kartáčku, používání mezizubních kartáčků, dentální nitě i ústní vody. A pokud si zakoupíte dentální pomůcky u lékaře či v lékárně, u OZP si je můžete nechat proplatit prostřednictvím chytré online aplikace VITAKARTA Řadu užitečných služeb a produktů najdete také ve VITASHOPU OZP.

Ruku v ruce s dentální hygienou jde široký servis. VITAKARTA OZP nabízí řadu možností, jak na něj snížit náklady!

Užitečná rekapitulace

Dobří dentální hygienisté vám vyčistí chrup a pomohou vám uspořádat myšlenky a informace o tom, jak důležité je o zdraví přemýšlet komplexně. Bude je zajímat, zda kouříte, kolik kávy nebo čaje si denně dopřáváte, zda pije červené víno, kyselé nápoje nebo jíte častěji kořeněná jídla. Určitě nepominou otázky na léky, které užíváte, neboť i léčiva mají účinky na dutinu ústní. Mohou změnit i barvu zubů a okolních dásní nebo působit na měkkost tkání či krvácivost dásní. Nebuďte tedy zaskočeni, když se na „dentálce“ zajímají i o vaše srdce, alergie či duševní potíže. Tělo je nutné brát jako celek.

Detailní rozhovor na téma vašeho životního stylu je součástí dobře odvedené práce!

Profesní dělba

Návštěvy stomatologa ani návštěvy u dentálních hygienistů se nemusíme bát, a už vůbec ne v případě, když k nim chodíme pravidelně. Obě profese také používají své vysoce specializované nástroje. Hygienista používá například k odstranění zubního kamene ultrazvuk, zuby leští pomocí šetrné metody air-flow neboli pískováním, pokud je to vhodné. Udělá vše pro váš krásně zdravý úsměv. Bude ho ale také zajímat demineralizace neboli odvápnění skloviny a krvácivost dásní.

Dentální hygienu může provádět stomatolog i specialista na dentální hygienu!

Kupon na dentální hygienu patří k nejvíce žádaným příspěvkům, které pojištěnci OZP čerpají. V roce 2021 tak OZP v jeho rámci vyplatila svým pojištěncům 28 037 000 Kč, kdy nejvíce čerpaly tento příspěvek ženy ve věku 18–64 let. Nejméně naopak muži 65+. Ve věkové kategorii 0 –17 let je poměr čerpání u žen a mužů vyrovnaný, o malinko líp na tom v roce 2021 byli ale chlapci.

Mnoho dalších zajímavostí a více informací o benefitech se dočtete i na stránkách klientského časopisu OZP – BONUS.

Začněte si s OZP do konce září!

www.chcidoozp.cz

Foto: Shutterstock, se souhlasem OZP

Tagy:
4 Komentářů
  1. Také chodím na dentální hygienu každý rok.

  2. INOMA 2 roky ago

    Taky jsem se bála první návštěvy dentální hygieny … zbytečně.

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Duležité je o chrup pečovat.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account