Krkonoše jsou místem plným legend, nádherné přírody a nezapomenutelných zážitků. Tentokrát vás zavedu přímo do revíru mytického Krakonoše. Připravte se na objevování tajemných lesů, křišťálově čistých potoků a vyhlídek, které vám doslova vezmou dech.

Pohádková stezka v Malé Úpě

Představte si 17 kilometrů kouzelné cesty přírodou, kde se na deseti zastaveních můžete ponořit do světa krkonošských pohádek od Marie Kubátové. Pohádková stezka v Malé Úpě je perfektní místo pro malé i velké dobrodruhy, kteří mají rádi příběhy a hru na čerstvém vzduchu. Každé zastavení vás zavede do pohádkového příběhu a nabízí prolézačky pro děti, kde si mohou hrát a užívat si radosti z pohybu v přírodě. Dozvíte se „Jak se šijí stromečkům šaty”, „Kde se vzalo v horách vodníkovo řemeslo” nebo „Proč jsou chaloupky v horách jako malované”.

Cestou nejen že objevíte krásu Krkonoš, ale také můžete v informačním centru na Pomezních Boudách za symbolický poplatek získat brožuru s mapou, na které si budete zakreslovat jedinečné reliéfové ornamenty nalezené na každé stanici stezky. Tato výzva dodá vašemu výletu další rozměr a zážitek, který si děti zamilují.

Doporučení: Stezka je vhodná spíše pro starší děti, tak od 5 let. Pohádky jsou dlouhé a pro děti, které nedokáží delší dobu udržet pozornost, si připravte raději ještě další zpestření.

K Čertovu mlýnu a za Krakonošem v Malé Úpě

V Malé Úpě narazíte na Čertův mlýn a hned vedle se nachází chata, kde tráví čas samotný Krakonoš. V Čertově mlýnu se setkáte s kouzelným světem, kde bydlí Sněhurka a sedm trpaslíků, a můžete nahlédnout i do perníkové chaloupky známé z pohádek. Děti určitě okouzlí výjevy, jako je tanec Polky mezi Čertem a Káčou, které ožívají přímo před vašimi očima.

Hned vedle Čertova mlýna má chatu Krakonoš. I když není doma, jeho nadživotní socha bdí nad pořádkem v celém revíru. Na místě je také Krakonošův barometr, který vám prozradí, jaké bude počasí, ať už vás čeká déšť, vítr, nebo slunečný den.

Procházka údolím Bílého Labe ve Špindlerově Mlýně

Vydejte se na procházku po střední části Krkonoš a užijte si krásy údolí Bílého Labe. Tato turistická trasa ve Špindlerově Mlýně je ideální pro rodiny s dětmi, které hledají spojení aktivního odpočinku s edukativními prvky. Cílem vašeho výletu bude dětské hřiště U Svoru, kde na malé i velké čekají nejen prolézačky a houpačky, ale i poučné panely.

Na těchto panelech se dozvíte zajímavosti o přírodě, jako je doba rozkladu ohryzku od jablka nebo pohozeného papírku. Pro děti jsou připravené interaktivní hry, které jim umožní naučené informace si zábavně osvojit. Trasa vede krásným přírodním prostředím, které poskytuje ideální příležitost k pozorování místní fauny a flóry. Nezapomeňte si vzít dobré turistické boty a něco na svačinu, abyste si mohli tento výlet užít na plno.

Zajímavý tip
: V Bedřichově, části Špindlerova Mlýna, najdete atraktivní bobovou dráhu. Tato lokalita také nabízí Monkey park, což je zábavní areál vhodný pro celou rodinu. Pro malé děti je zde k dispozici bezplatný lanový park s několika jednoduchými překážkami, které jsou ideální pro rozvoj motorických dovedností a obratnosti.

Liščí stezkou k Mumlavským vodopádům v Harrachově

Pokud hledáte krátkou, ale zábavnou trasu pro nejmenší turisty, vydejte se na liščí stezku v Harrachově, která je ideální pro malé dobrodruhy. Stezka měří pouhých 200 metrů a nabízí skvělou příležitost zahrát si na lišky. Vaše děti si zde mohou vyzkoušet, jaké je to být liškou: po ránu se protáhnout a překonat různé překážky, jako jsou velké kameny či popadané kmeny stromů.

Tato tematická stezka leží na cestě k Mumlavským vodopádům, které jsou známé svou impozantní silou a krásou. Vodopád se řítí do hloubky přibližně 10 metrů a jeho hukot je slyšet na daleko. Stezka začíná u expozice Šindelka, která je viditelná již z autobusového nádraží Harrachova, kde můžete také pohodlně zaparkovat.

Cesta k vodopádům je dlouhá téměř dva kilometry a vede po asfaltové silnici s modrou turistickou značkou. Je dostatečně pohodlná i pro cyklisty a kočárky. Přibližně v polovině trasy narazíte na dětské hřiště, kde se vaše děti mohou zabavit na houpačkách a prolézačkách. Než dorazíte k hřišti, nezapomeňte odbočit na liščí stezku, která je situována po pravé straně a je dobře značená.

Lanovkou na Černou horu z Jánských Lázní

Vydejte se na nezapomenutelný výlet lanovkou na Černou horu přímo z Jánských Lázní. Na vrcholu Černé hory, za příznivého počasí, můžete navštívit rozhlednu Panorama nebo se projít po Červenohorském rašeliništi. Okružní naučná stezka v délce 4,5 kilometru je přístupná i s kočárkem, což činí tento výlet ideálním pro rodiny s malými dětmi.

Z Černé hory vedou různé turistické a cyklistické trasy, například do Pece pod Sněžkou nebo zpět do Jánských lázní. Pro rodiny s malými dětmi může být zajímavé vrátit se zpět do Jánských lázní opět lanovkou, což dodá výletu další zábavný rozměr. Pro ty, kteří by přesto chtěli sestoupit pěšky, je důležité počítat s tím, že cesta dolů měří 5 kilometrů a je vhodná spíše pro terénní kočárky. Starší děti by tuto trasu měly zvládnout bez problémů.

Zdroj/autor: Jitka Kratochvílová
Foto: se souhlasem Jitky Kratochvílové, Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account