453

Přestěhovali jste se do nového bytu nebo domu? Dočkali jste se vlastního bydlení? Ať tak či tak, určitě chcete svou domácnost ochránit. Do zařízení jste investovali všechny svoje úspory, možná jste si i vzali půjčku. Kdo by o to chtěl nešťastnou náhodou přijít? Sjednejte si pojištění domácnosti, ať máte aspoň nějakou jistotu.

Pojištění majetku má dvě části

Když přijde řeč na pojištění majetku, rozlišujeme pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Mnozí z nás si je pletou, proto si nejdřív ujasníme, na co se vztahují. Pojištění domácnosti vás chrání před finančními dopady škod na domácím zařízení jako je elektronika a nábytek, vnitřních stavebních součástech a osobních věcech v domácnosti (knihy, šperky, sportovní potřeby apod).

Pojištění nemovitosti se oproti tomu vztahuje na stavbu jako takovou, tedy zdi, okapy, střechu, okna, oplocení, chodníky atd.

Víte, že když si nejste jisti, co kam spadá, stačí si představit, že dům můžete vzít do ruky a otočit ho vzhůru nohama? Co z něj vypadne, to patří do pojištění domácnosti, co zůstane, to zase do pojištění nemovitosti.

Proti čemu vás pojištění domácnosti chrání?

Pojištění domácnosti kryje celou škálu rizik. Pojistit se můžete proti všem, vybrat si můžete i jen ta, která u vás hrozí. Mezi nejčastější patří škody způsobené v důsledku:

 • Živelných rizik jako požár, úder blesku, vytečení vody z akvária, vichřice, krupobití, pád stromu, zemětřesení, sesuv půdy apod.
 • Odcizení (loupež, krádež)
 • Vandalismu
 • V některých lokalitách se můžete pojistit i proti povodni a záplavě.
 • Některé pojistky domácnosti zahrnují i skla a sklokeramické desky, případně škodu na elektrospotřebičích vzniklou v důsledku přepětí v síti.

Víte, žepojištěním domácnosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti za škody, které se bude vztahovat na všechny členy vaší domácnosti, klidně i na psí kamarády? Ochrání vás před dopady škod, které svým jednáním způsobíte někomu jinému.

Domácnost si lze pojistit na novou nebo časovou cenu, výhodnější je pojištění na novou cenu. Když dojde na pojistné plnění, pojišťovna vám v takovém případě vyplatí částku, která odpovídá pořízení nových (srovnatelných) věcí. V druhém případě, při pojištění na časovou cenu se plnění pokrátí o opotřebení.

Foto: Pixabay

Náš tip na závěr: Pojištění domácnosti si můžete sjednat online

Pojištění určitě nepodceňujete, nemáte ale čas trávit dlouhé minuty na pobočce, než se na vás dostane řada? Doba se mění a na pobočku pojišťovny vůbec nemusíte! Stejně jako třeba cestovní pojištění nebo autopojištění si ho můžete sjednat online.

Zvládnete to za pár minut, nikam není třeba chodit ani kvůli podpisu smlouvy. Akceptujete ji zaplacením pojistného, veškerou smluvní dokumentaci obdržíte na e-mail.

Víte, že si tak budete moci vybrat z nabídek různých pojišťoven, možná se dostanete i knějaké neveřejné nabídce?

Foto: Pixabay

Tagy:
2 Komentářů
 1. Naděžda Křičenská 2 měsíci ago

  Dobré rady a tipy.

 2. EsterNováková 2 měsíci ago

  Dobré tipy, děkuji za ně. My si teď museli také změnit hodnotu domu, jelikož jsme si do domácnosti pořídili i https://www.rocal.cz/designove-krby designový krb a nechtěli jsme plýtvat případnými finančními rezervami kdyby se nám něco stalo. Sjednali jsme si proto přes kamaráda jedno pojištění, se kterým jsme byli dlouhodobě spokojení.

Napište komentář

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account