Nadváha a únava spojená s nekvalitním spánkem spolu úzce souvisejí, a dokonce spolu vytvářejí začarovaný kruh: Pokud se nestravujeme vyváženě a aktivně se nepohybujeme, únava a špatný spánek na sebe nenechají dlouho čekat. A naopak nedostatečný spánek a chronická únava zákonitě narušují náš pravidelný denní režim, mohou podněcovat silnou chuť na sladké nebo nevhodné potraviny, například z fast foodu.

Mezi typické zloděje energie patří spěch, stres a především nedostatek času a klidu na pravidelnou, vyváženou a čerstvou stravu. Pokud chcete být plni životního elánu a fyzické energie, hlídejte si svou váhu a nevynechávejte pohyb.

Dopřejte si pestrou stravu

Zařaďte ovoce, zeleninu, výhonky, bylinky – jak čerstvé, tak tepelně upravené. Doplníte tak vitaminy, minerály i stopové prvky. Je možné, že zrovna některá z těchto složek vašemu tělu dlouhodobě chybí a projevuje se to právě únavou. Sledujte také, zda nepijete příliš mnoho nápojů s kofeinem, případně alkoholu. Zkrátka jestli vaše strava či pitný režim nejsou příliš jednotvárné. Pokud jsou vaše jídla většinově založena například jenom na pečivu a přílohách z bílé mouky (těstoviny, knedlíky apod.), časem se u vás také může projevit deficit minerálů. Prostudujte zdravé weby, zařaďte obiloviny různého druhu, celozrnné výrobky, luštěniny.

Existuje ideální a jednoduchý způsob, jak můžete svému tělu odlehčit. Pokud se dlouhodobě potýká s nevhodnou stravou, například příliš tučnými a sladkými jídly, zkuste je vyřadit a obecně se vyhýbat vysoce zpracovaným potravinám. Neuškodí zařadit také odlehčovací dny, ve kterých se cíleně vyhnete výše jmenovaným „nezdravým potravinám“.

Základem je kvalitní pitný režim

Základ pitného režimu by měla tvořit neperlivá voda, pokud používáte vodu z kohoutku, je vhodné použít kvalitní filtr. Doporučují se i bylinkové čaje, případně můžete zařadit také ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, ovšem spíše jako doplněk pitného režimu. Pijte raději v menších dávkách v průběhu celého dne.

Přírodní doktor: sluníčko a čerstvý vzduch

Rychlá procházka nebo běh venku je skvělým pomocníkem na únavu, na sluníčku doplníte tolik potřebný vitamin D, kterého byl v zimě nedostatek. Pohybová aktivita vám pomůže vyplavit endorfiny, ale především vás osvěží na těle i na duchu.

Včas do peřin

Dodržujte alespoň 7 až 9 hodin spánku denně, respektujte svůj přirozený biorytmus a zaměřte se především na kvalitu spánku. Pomoci vám v tom může nižší teplota a čerstvý vzduch v ložnici, kvalitní matrace, minimum světla a klidný režim před spaním. Zkuste se vyhnout sledování obsahu na elektronické obrazovce z důvodu modrého světla a místo toho raději zařaďte relaxační techniky. Postačí i čtení knihy nebo časopisu, poslech příjemné hudby a podobně.

 

Zdroj: https://www.ikem.cz/cs/zdravy-zivotni-styl/a-3367/; https://www.nzip.cz/modul/prevence-zdravy-zivotni-styl

Foto: Pixabay.com

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account