Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen a 5 % mužů v produktivním věku, ve vyšším věku pak každé druhé ženy a každého pátého muže. Mnoho lidí se však za tento problém stydí, a nevyhledá proto lékaře. Ten jim přitom může s inkontinencí výrazně pomoci. 

„Únik moči je bohužel stále tabu téma, o kterém se příliš nemluví. I to je důvodem, proč se za inkontinenci mnoho lidí stydí, přestože není vůbec neobvyklou diagnózou. Za svůj život má s únikem moči potíže až 50 % žen, řeší ho jen asi 10 % z nich. Přitom výrazně snižuje kvalitu života a týká se i velmi mladých žen a mužů,“ vysvětluje doktorka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se inkontinenci věnuje v rámci kampaně Dole dobrý.

Foto: Shutterstock

5 tipů, jak inkontinenci předcházet:

1. Dodržujte plán tekutin

Snažte se udržovat pravidelný příjem tekutin, abyste pomohli znovu naučit močový měchýř, kdy se má naplnit a kdy vyprázdnit. Také omezte příjem tekutin po 18. hodině, abyste předešli nočnímu močení a nebo úniku moči. Zaměřte se na celkový příjem tekutin kolem 2 litrů za den. Konzumace příliš malého množství vody během dne může koncentrovat moč a dráždit výstelku močového měchýře, zatímco příliš mnoho tekutin může zvýšit frekvenci, úniky a noční cesty na záchod.

2. Omezte běžné dráždivé látky

Některé tekutiny jsou pro váš močový měchýř náročnější než jiné. Mezi dráždidla močového měchýře patří například kofein, alkohol a vysoký obsah citrusů. Mnoho lidí může snížit nebo dokonce odstranit příznaky tím, že se těmto látkám bude snažit ve svém životním stylu vyhnout. Váš močový měchýř ale dráždí například i tabák.

3. Naplánujte si rozvrh toalet

Své cesty na toaletu plánujte během dne alespoň každé 2 hodiny. „Normální“ chování močového měchýře je močit šestkrát až osmkrát denně spolu. Plán, kdy půjdete na záchod zabrání tomu, aby se váš močový měchýř přeplnil, což má za následek spěch na toaletu.

Foto: Shutterstock

4. Procvičujte pánevní dno

Posilování svalů pánevní dna můžete snížit inkontinenci moči až o 90 %. Zaměřte se například na Kegelovy cviky.

5. Odbourejte zácpu

Méně časté nebo obtížně průchodné stolice zvýší tlak v pánvi a močovém měchýři. Jezte stravu bohatou na vlákninu, pijte dostatek vody a udržujte zdravý vylučovací vzorec, abyste pomohli močovému měchýři se efektivnější plnit a vyprazdňovat se.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Loono, WHO

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
5 Komentářů
  1. Zaujímavé informácie.

  2. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Rady, které jsou dobré, přítelovi výrazně pomohly.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Zatím nemám problémy, i když někdy, když zakašlu nebo kýchám, tak se mi zdá, že něco uniká… ale zatím jsem v klidu…

  4. Měla jsem též mírné problémy v této oblasti, zřejmě to zapříčinila nějak pokleslá děloha. Po jejím vyjmutí musím zaklepat, že mám doposud klid a pokoj a budu doufat, že to vydrží tak i nadále.

  5. NelaVávrová 1 rokem ago

    Tohle téma mě osobně zatím netrápí, sice mám hyperaktivní moč. měchýř a ten dá také zabrat, ale okolí má problém s únikem moči a vím, že mě to také čeká. Dokonce mají takový problém, že si nechali pomoci plastickou operací…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account