129

Posilovačů nálady pro jedince, kteří zažívají pocity smutku nebo beznaděje, nikdy není dost. Ze kterých i vy můžete vybírat? Zde je několik bylin a doplňků stravy, jež mohou pomoci zvýšit vaši náladu.
Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná je rostlina pocházející z Evropy, západní Asie a severní Afriky. Užívání třezalky tečkované bylo spojeno se zvýšením množství serotoninu v těle, což je při depresi více než žádoucí. Přehled 29 studií o této bylince potvrdil, že uvedená rostlina působí skoro jako antidepresivum. Je však důležité si uvědomit, že třezalka tečkovaná je známá svou interakcí se spoustou léků. To platí zejména pro medikamenty na ředění krve, antikoncepční pilulky a léky při chemoterapii. Před užitím třezalky tečkované se vždy poraďte se svým lékařem.
Omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny jsou zdravým typem tuků vyskytujících se v rybách, jako je losos, pstruh a sardinky. Jsou k dispozici v doplňkové formě a někdy se nazývají tobolky z rybího oleje. Podle vědců lidé, kteří mají nízké hladiny dvou chemických látek v mozku nalezených právě v doplňcích z rybího oleje, mohou mít zvýšené riziko deprese. Kromě doplňků stravy můžete také zvýšit množství ryb. Ale pozor, že některé druhy mohou mít vysokou hladinu rtuti. Patří mezi ně mečoun, makrela velká a žralok.
Kyselina listová
Mezi nízkými hladinami kyseliny listové (syntetická forma folátu) a depresí může existovat vazba. Ve skutečnosti užívání 500 mikrogramů kyseliny listové denně pozitivně působí na duševní svěžest a pohodu. Jedním ze způsobů, jak zvýšit hladinu folátu, je každodenní konzumace potravin, jako jsou fazole, čočka, obohacené cereálie, tmavá listová zelenina, slunečnicová semínka a avokádo.
Zinek
Zinek je živina spojená s mentálními funkcemi, jako je učení a chování. Podle analýzy uveřejněné v odborném časopise Biological Psychiatry právě nízký příjem zinku stojí za depresivními stavy. Přitom stačí užívat 25 mg denně po dobu aspoň 12 týdnů.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account