Chystáte se i vy letos v létě vyrazit na dovolenou po České republice? Což takhle vyzkoušet něco nového? Vinařská turistika s karavanem po krásách a zajímavých místech na Moravě je rok od roku oblíbenější a využívanější.  Máme pro vás několik tipů na zajímavá místa na jižní Moravě nebo třeba zážitkovou degustaci, která by ve vašem itineráři rozhodně neměla chybět.

Karavaning neboli cestování obytným vozem je symbolem nezávislosti a svobody. Zejména v posledních letech v Česku zažívá velký rozmach a stává se čím dál více využívanou formou, jak trávit dovolenou na místech, která jsou turisticky zajímavá.

Pojďme si ukázat, která místa s karavanem navštívit, kde je letos pro návštěvníky připraveny novinka ve formě zážitkové degustace a kam se vydat pro nezapomenutelný požitek kombinace vína a lokálních surovin spolu s moravským temperamentem.

Za zážitkovou degustací do Velkých Bílovic

Velké Bílovice, jež se nacházejí přibližně 10 kilometrů severně od Břeclavi, patří mezi největší vinařské obce v ČR. Tato hlavní Mekka vinařství láká k návštěvě nejen díky své bohaté historii. Lze ji spatřit při každém kroku, a to ať už v podobě sakrálních památek jako je kaplička na Hradišťku ve tvaru románské rotundy, kostel Narození Panny Marie na návrší Tabačov či v Habánských sklepích, největším dochovaném vinařském sklepě. Ten postavili před čtyřmi staletími mírumilovní Habáni, kteří si na Moravě získali respekt jako zruční řemeslníci a vynikající vinaři. Zajímavostí je, že víno se zde vyrábí již od 17. století a mnoho z tradic původní výroby se dodržuje dodnes.

Vinařství nabízí poutavé prohlídky, které provedou návštěvníky výrobou známých vín i designovou vinotéku s venkovním posezením. Součástí vinařství je i karavanové stání s plnou vybaveností, které je dostupné v každém ročním období.

Letošní novinkou jsou speciální ZÁŽITKOVÉ DEGUSTACE. Snoubení šesti tapas pouze z lokálních moravských pochutin a šesti Habánských vín včetně archivních vzorků, které lze ochutnat pouze na jediném místě, v Habánských sklepích. Zážitkovou degustací vás provede jeden ze sklepmistrů nebo sám Petr Ptáček, oceňovaný enolog a ředitel Habánských sklepů.

S originálními místními pochutinami a sklenkou vína si pak můžete naplno užívat ničím nerušený pohled na místní vinice a jimi obklopený rybník Velký Bílovec.

Mikulov

Asi nejznámějším poutním místem je jeden z kopců Pavlovských vrchů – Svatý kopeček s kostelem sv. Šebestiána, zvonicí a křížovou cestou. Dominantou starobylého města je barokní zámek, sídlo Regionálního muzea v Mikulově, kde objevíte nejrozsáhlejší tuzemskou expozici vinařství a vinohradnictví s unikátním obřím vinným sudem. Obrazová galerie vám připomene rod Dietrichsteinů, pod jejichž rukama město vzkvétalo několik staletí. Je snadné podlehnout tajemnému kouzlu města Mikulov, ještě lehčí je zamilovat si výjimečná vína, která se rodí na dohled od něj. Vychutnat si magické spojení mikulovských uliček a pečlivě vybraných odrůd, můžete díky Víno Mikulov Sommelier Club.

Lednicko-valtický areál

Turisty nejvyhledávanější místo, které je opěvováno pro svou upravenou krajinu v podobě rozsáhlého zámeckého parku a rozmanitost historických staveb. V areálu o rozloze bezmála 300 km čtverečných je možné spatřit například vysoký Obelisk, jenž připomíná uzavření míru v roce 1789 mezi Rakouskem a Francií. Dalším nepřehlédnutelným šperkem areálu je vedle lednického zámku štíhlá věž, která nese dle typu stavby název Minaret. Jedná se o nejvyšší stavbu maurského slohu z přelomu 18. a 19. století.

Užít si také můžete v průběhu návštěvy pohled na orientální stavbu z loďky, jíž se dopravíte do zámeckého přístaviště po řece Dyji. Vedle zmíněných pokladů Lednicko-valtického areálu zde naleznete také Janův hrad, Lovecký zámeček, Apollonův chrám anebo Jízdárnu. Možné je zaparkovat se svým karavanem v blízkém kempu Apollo.

Pálava

Při putování po Moravě byste určitě neměli vynechat vyhlášenou oblast Pálava. Vydejte se do Dolních Věstonic, kde byla objevena ikonická soška Venuše a pokračujte ke zřícenině hradu Děvičky, odkud si vychutnáte pohled na rozlehlé Novomlýnské nádrže, které jsou ideální pro koupání i vodní sporty. S obytným vozem se můžete ubytovat například v rodinném Campu Pálava pod pálavskými kopci, který získal mnohá ocenění.

Byl by doslova hřích navštívit Pálavu a neochutnat zdejší vína! Za nimi se můžete vydat do nedaleké vyhlášené vinařské obce Pavlov, kde přímo v srdci tohoto malebného městečka najdete Vinařství Pavlov, jehož tradice sahá až do roku 1897. Určitě se zde zastavte a na terase s výhledem na novomlýnská jezera ochutnejte vína, která se rodí na zdejších viničních tratích, jako je Slunný vrch, Sahara, Stará hora a další. Tato vína jsou chloubou prestižních restaurací a odvezete si tak domů ten největší pálavský poklad.

Vinařské stezky napříč Moravou

Pokud jste milovníky aktivního odpočinku, vydejte se po vinařských stezkách. Dlouhé jsou 1200 kilometrů a v průběhu jejich objevování narazíte na malebné vesnice, památky a vinné sklípky. V každém z nich vás přivítají s otevřenou náručí, ať už vyrážíte od Znojma do Uherského Hradiště, či naopak. Stellplatzů a kempů je v této rozhlehlé oblasti nesčetně a pokud si nebudete vědět rady, stačí si stáhnout dvě aplikace, v nich vše potřebné naleznete – Na kole i pěšky a Bezkempu.

 

Zdroj: osobnivinoteka.cz

Foto: se souhlasem Ireny Holčákové a osobnivinoteka.cz

Tagy:
7 Komentářů
 1. Kamila Novotná 7 měsíců ago

  My jsme loni s manželem využili firmu, která nabízí pronájem obytných aut a vydali se po moravských vinařstvích. Manžel je vášnivý vinař, a tak se zajímal o všechno, jak se víno pěstuje, ale samozřejmě i o degustaci nejlepších druhů vína. Máme totiž vinotéku, a tak to je i z podnikatelského hlediska pracovní cesta.

  • Tereza Příhodová 7 měsíců ago

   Taky jsme takto letos byli na dovolené s půjčeným karavanem. Můžu vám říct, že to byla fakt paráda. Objeli jsme toho hodně. Manželovi se to ale opravdu honě zalíbilo. Dokonce natolik, že se pomalu začíná dívat na karavany na prodej s tím, že bychom si třeba příští rok pořídili vlastní. Nemůžu říct, že by se mi ten nápad nelíbil. 🙂

 2. Ellie 9 měsíců ago

  Tohle propojení výletu a regionální degustace je božíí! Moc děkuji za tip! Určitě Habánské sklepy navštívíme 🙂

 3. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  nic pro mne, víno nepiji, nikdo od nás z rodiny, takže leda tak na výlet mezi vinice a sem tam si zobnout.

 4. Tamara Schovancova 9 měsíců ago

  To bych chtěla zažít

 5. Kristýna Štírová 9 měsíců ago

  Turistika spojená s gastrem je fakt super. Přijde mi, že dnes si ji oblíbilo čím dál tím větší množství lidí, což je určitě fajn. My sami rádi sledujeme blogy o cestování a když jedeme do zahraničí, tak vždycky řešíme to, co se tam jí a chceme ochutnat všechny tamější speciality z kuchyně. I když teda někdy to může být třeba zklamání. To se nám stalo naposledy v Polsku.

 6. NelaVávrová 9 měsíců ago

  Souhlasím. Jsou to krásné oblasti. A letos jsme půl dovolené volili sice ne karavan, ale obytný vůz. Paráda.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account