129

Chcete si zajistit kvalitnější spánek, nezměrný životní optimismus i poctivou dávku energie? Není nic snazšího – buďte vděční! Tím se dají podpořit i metabolické funkce, což vám přijde vhod při redukci váhy.
A teď se přiznejte. Když při nějaké příležitosti vyřknete kouzelné slovíčko „děkuji“, opravdu pociťujete vděk, nebo jde o pouhou zdvořilostní frázi? Ptáme se kvůli tomu, že projev uznání, jenž je myšlen se vší vážností, zlepšuje nejen zdraví, ale doslova zaplaví váš mozek štěstím. Tedy alespoň takhle to vykreslují vědci, kteří tomuto tématu zasvětili jednu ze svých studií.
Náhled do hlavy, který šokuje
Američtí psychologové z Kalifornské univerzity ve spolupráci s odborníky působící na Miamské univerzitě uskutečnili zajímavý výzkum, do něhož zahrnuli několik stovek náhodně vybraných dobrovolníků různého věku. Třetina po dobu dvou měsíců zapisovala všechny události i aspekty života, za něž se cítila neskonale vděčná. Stejný počet respondentů dostal podobný úkol, jen s tím rozdílem, že zaznamenával věci, kvůli nimž měli oslovení jedinci špatnou náladu. Zbytek aktérů si také vedl deník, ovšem dokumentoval běžné okolnosti bez důrazu na pozitivní či negativní emoce. Jak tento křest ohněm dopadl? O překvapení nouze rozhodně nebyla!
Mám za co děkovat, proto jsem šťastný
Když byli na konci sociologického pokusu všichni účastníci požádáni, aby upřímně zhodnotili svůj fyzický i psychický stav, vyšlo najevo, že oproti ostatním monitorovaným subjektům „vděčná skupina“ netrpí splíny, energii může rozdávat a těší se z pozitivního životního nadhledu. Tito lidé se zároveň více věnovali fyzické aktivitě a k návštěvám lékaře měli minimum důvodů. Ptáte se, jak je to možné?
Mozek jako hnací motor. Všeho
Tento jev odborný tým realizující výše zmíněnou studii vysvětluje tím, že při pocitu vděčnosti se aktivují části mozku spojené s morálním a sociálním poznáním, empatií i blaženým úsudkem. To vede k celkové úlevě, útlumu stresu a relaxačnímu radostnému rozpoložení. Experti mezi návalem uvedených pozitiv zaregistrovali i další výhody zahrnující kvalitnější spánek, bezproblémové metabolické funkce, menší pravděpodobnost hormonální nerovnováhy i vyšší sebevědomí. No vida, je nejvyšší čas vzdát za něco díky, nemyslíte?
Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account