Dnešní generace dětí a dospívajících vyrůstá většinou ve společnosti sociálních sítí. Ovšem to neznamená, že o nich naše ratolesti vědí vše nebo že si uvědomují, jaká rizika z jejich užívání plynou. Co se vyplatí děti naučit?
Existuje několik nepsaných pravidel, které nejen zajistí správné chování na sociálních sítích, ale především zvyšuje bezpečnost uživatelů na nich.
Život plyne i mimo mobil
I my dospělí máme často problém odložit mobil a začít s lidmi komunikovat napřímo. A to dokonce i tehdy, když jsme všichni v jedné místnosti. Jen si vzpomeňte, kolikrát sedíme v obývacím pokoji, a místo abychom společně probírali, co se nám přes den událo, koukáme do displeje mobilního telefonu (tady je mimochodem potřeba, abychom šli příkladem). A nejde jen o čas, který nám takto proplouvá mezi prsty. Pro děti je důležité, aby jasně věděly, že život se odehrává mimo sociální sítě, mimo mobil nebo počítač. Displej s virtuální realitou tu skutečnou nenahradí.
Všichni přehánějí
Ze sociálních sítí se může zdát, že vše je dokonalé – životy, lidé, vztahy… My dospělí to víme, ale děti často nevidí, že celebrita, kterou sledují, onu obdivovanou fotku, již uveřejnila na svém profilu, prohnala řadou filtrů a navíc se jedná o 36. v pořadí, kterou pečlivě vybírala, než s ní byla spokojená. Takže pokud se vaše ratolest trápí tím, že na fotkách nevypadá tak „dokonale“, je načase ji upozornit, že skutečnost a obraz budovaný na sociálních sítích jsou dvě odlišné věci.
Vážně to chceš postovat?
Většina z nás přemýšlí, než něco zveřejní na svém profilu, ale děti často takový „filtr“ nemají. A tak by bylo dobré, aby si před každým příspěvkem položily několik základních otázek. Patří k nim:

    Je to, co sdílíš, pravdivé?
    Říkal/říkala bys to lidem i v reálném životě, tedy mimo sociální sítě?
    Je to příspěvek, který by mohla vidět klidně i třeba tvoje babička?
    Nesděluješ tajemství někoho jiného, případně informace, které mohou někomu ublížit?

Jistě, uhlídat, aby si dítě tyto otázky položilo před každým postem, je nejspíš nemožné, ale pravděpodobnost můžete zvýšit i tím, že jejich seznam vytisknete a vyvěsíte v jeho pokoji.
Soukromí na síti neexistuje
Můžete mít profily zabezpečené sebelépe, ale pamatujte, že cokoli jednou zveřejníte, už není soukromé. Na to je nutné děti upozornit. Takže by nikdy neměly sdílet adresu, telefonní číslo, kde se nacházejí, kam chodí do školy, soukromé fotografie… Nikdy nevíte, kdo se k tak citlivým údajům dostane a co z nich vyvodí. O tom, že by děti neměly odpovídat na žádosti o přátelství či kontakt od osob, které neznají, ani nemluvě. Bezpečí je na internetu a sociálních sítích to nejdůležitější. Existuje řada případů a dokumentů, jež to dokazují. Možná by nebylo od věci, pokud byste je se svými ratolestmi prošli. Jde především o ně.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account