Ve věku 73 let zemřela Ivana Trump, rodačka z Československa a bývalá manželka Donalda Trumpa. Charismatická žena, jež se narodila ve Zlíně, prožila bohatý život, utekla před komunismem, stihla se čtyřikrát vdát, stala se úspěšnou byznysmankou a vždy učila své děti o statečnosti, soucitu a odhodlání. Podle zpráv v médiích se jí zastavilo srdce v jejím bytu na Manhattanu a přivolaní záchranáři jí už nedokázali pomoci.

„Naše matka byla neuvěřitelná žena – silná v podnikání, atletka světové třídy, zářivá kráska a starostlivá matka a přítelkyně,“ uvedla rodina Trumpových v prohlášení „Bude velmi chybět celé rodině, jejím třem dětem a deseti vnoučatům.“

Co jste (možná nevěděli) o Ivaně Trump:

1. S Donaldem Trumpem byli manželé 14 let

Pár se setkal v roce 1976 u fontány na Upper East Side a Donald ji nabídl místo u stolu. Zjevně ho okouzlila natolik, že ji o necelý rok požádal o roku. V objeveném rozhlasovém rozhovoru s Howardem Sternem z roku 2002 uvedl, že Ivanin přízvuk ho od začátku okouzlil. V průběhu jejich vztahu se Ivana zapojila do chodu Trump Organizatin, pracovala jako viceprezidentka interiérového designu a později jako prezidentka Trumpova kasina v Atlantic City a hotelu Plaza.

Foto: Shutterstock

2. I přes ošklivý rozvod byli Ivana a Donald blízcí přátelé

Když se Donald a Ivana v roce 1992 rozvedli, tisk měl žně a nebyl prakticky den, kdy by se neobjevily na obálkách bulvárních magazínů. Donald navíc celou honbu za senzacemi podpořil svým románkem s bývalou miss státu Georgia s Marlou Maples. O nějakých 20 let později Ivanu prezident Trump požádal o roli poradkyně v Bílém domě. 

3. Byla modelka

Ivana začala svou kariéru před objektivem fotoaparátu v rodném Československu. Poté, co se se svým prvním manželem Alfredem Winklmayrem přestěhovala do Kanady, její kariéra nabrala obrátky. Mezi její významné klienty patřila franšíza Got Milk, obchodní dům Eaton a módní návrhář Auckie Sanft. 

4. Říká, že Donald Trump ji nabídl místo velvyslankyně v České republice

„Můj bývalý řekl: „Ivano, jestli chceš, dám ti to,“ svěřila se Ivana pro New York Post po módní přehlídce v září 2017. Československá rodačka to ale odmítla se slovy: „To by pro mě znamenalo žít 4 roky v Praze. Sbohem Miami na jaře, New Yorku na podzim a Saint-Tropez v létě. Odmítla jsem to.“ Tohle vyjádření se nelíbilo prezidentovi Milošovi Zemanovi, který podle Prague Daily Monitor „zuřil“, když mu Ivana řekla, že se rozhodla diplomatický post nepřijmout. Zeman řekl, že si neumí představit lepšího kandidáta na tuto pozici, než je Ivana, a označil ji za „zbabělce“, že odmítla.

Foto: Shutterstock

5. V roce 2017 vydala knihu memoárů

Kniha Raising Trump zachycuje její cestu z komunistického Československa do New Yorku, kde se stala úspěšnou podnikatelkou a manželkou Donalda Trumpa, a obsahuje i „necenzurované osobní příběhy“ o jejích dětech, Donaldu Jr., Ivance a Ericovi. Všichni tři přispěli do knihy „vzpomínkami“ a podporovali spisovatelské ambice svojí maminky. Ivana před touto knihou vydala i poloautobiografický román For Love Alone a knihu To nejlepší, co teprve přijde: Jak se vyrovnat s rozvodem a znovu si užívat života.

6. V roce 2017 přiznala tisku, že stále mluví s Donaldem jako s přítelem zhruba jednou týdně

Na podzim roku 2017 řekla Jimi Axelrodovi ze CBS Sunday Morning, že s prezidentem a svým exmanželem Donaldem mluví jednou týdně. Dokonce ji prý požádal o radu ohledně sociální sítě Twitter. Tehdy mu řekla, že by rozhodně měl víc „tweetovat“. „Je to nový způsob komunikace s veřejností, nová technologie. A pokud chcete svá slova správně vyjádřit, aniž byste to řekli do New York Times, které překroutí každé vaše jedno slovo, je to ideální způsob,“ dodala.

Foto: Shutterstock

7. Osobní značka byla její silnou stránkou

Krátce po velmi medializovaném rozvodu se Ivana začala samostatně prosazovat jako podnikatelka. Nejen, že psala knihy, ale také uvedla na trh značkové parfémy, oblečení a šperky. V roce 1996 se objevila ve filmu Dámský klub po boku Diane Keaton, Jane Fondy a Candice Berger s dnes již legendární větou: „Dámy, musíte být silné a nezávislé! Získejte všechno!“

8. Objevila se v italské verzi Dancing with the Stars

Méně než rok poté, co kritizovala druhou prezidentovu bývalou manželku Marlu Maples za to, že se objevila v Dancing with the Stars, se objevila v italské verzi show, známé jako Ballando con le Stelle. Ivana v ní tančila se svým čtvrtým bývalým manželem Rossanem Rubicondim. S charakterem sobě vlastním k tomu dodala: „Nešla bych do té show tančit v těch malinkých filtrovaných šatičkách. Cokoliv, co dělám musí mít svoji úroveň!“ 

9. Ivana je hvězdou reality show sama o sobě

V roce 2006 si Ivana zahrála ve speciální reality show nazvané Ivana Young Man, kde pomohla bohaté ženě středního věku Kathy najít si mladšího muže. Bohužel se jednalo jen o jednu epizodu. Ve svém životě se ale objevila například i v britské verzi Celebrity Big Brother z roku 2010. 

Foto: Shutterstock

10. Plně podporovala kandidaturu svého bývalého manžele do Bílého domu

„Donald není žádný politik. Je to obchodník,“ řekla pro New York Post „Ví, jak mluvit. Dokáže přednést hodinový projev bez jakýchkoliv poznámek…“ Když se jí v roce 2017 v irské Ray D’Arcy Show zeptali na kampaň svého bývalého muže za znovuzvolení, uznala, že prezidentovi „chybí trochu jeho starého života“. A dodala „Nezávidím mu. Myslím, že musí být velice vyčerpaný.“ 

11. Byla talentovanou lyžařkou

V 70. letech v Kanadě pracovala jako lyžařská instruktorka a v roce 1972 byla dokonce náhradnicí v olympijském lyžařském týmu Československa. Její dcera Ivanka pak na Instagramu přidala v roce 2018 post, kde poukázala na tyto dovednosti své maminky se slovy: „Je to nejlepší lyžařka, kterou znám!“

Foto: Shutterstock

12. Čtyřikrát se vdala

„Mám slabost pro italské gentlemany. Nevím proč, ale podle mě jsou to takový charismatičtí uličníci – ne všichni, ale většina. To mě vždycky přitahovalo,“ řekla v show Oprah Winfrey v roce 2013. V roce 1971 se provdala za lyžaře s rakouským pasem Alfreda Winklmayra. V roce 1976 se při návštěvě New Yorku seznámila s podnikatelem Donaldem Trumpem. Měli spolu tři děti: Donalda jr., Ivanku a Erika. Po rozvodu se v roce 1995 provdala za Itala Riccarda Mazzucchelliho. Jejím čtvrtým manželem byl v letech 2008 až 2009 o 23 let mladší italský model Rossano Rubicondi. 

Zdroje: Prague Daily Monitor, CBS Sunday Morning, Ray D’Arcy show, Oprah show, New York Post

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
2 Komentářů
  1. Obdivuhodná žena. Vzpomínáme.

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Bohatý a smysluplný život, poctím vzpomínkou

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account