Čtení je dovednost, kterou se ve škole učíme hned od začátku školní docházky. Každý den se díky němu dozvídáme nové informace ze světa, můžeme si přečíst vzkazy od dětí nebo od rodičů, ale především se můžeme přenést do úplně jiných světů. Čtení nám totiž otevírá dveře do říše fantazie. A mozek při tom jásá radostí. Písmenka, která se v něm přeměňují v představy, ho totiž stimulují, což má značné benefity pro lidský organismus. Neváhejte proto a vyberte si knihu, která vám pomůže uniknout realitě. Březen je navíc Měsícem knihy. Kdy jindy se proto pustit do čtení, když ne teď?

Nevíte-li, jakou knihu vybrat, poradí vám Nákupní rádce Heureka. Ten pravidelně vyhlašuje nejpopulárnější produkty roku, a to v několika kategoriích dle zájmu spotřebitelů, samozřejmě zde najdete i kategorii kniha. Za rok 2022 se umístily knihy Bílá voda od Kateřiny Tučkové, Zeleninová zahrádka od Romana Pavely a Můj otec byl MIB, kterou napsali Jason Mason a Jan van Helsing. Na Heurece najdete i tipy na další tituly, zákaznické recenze a co víc, pohodlně si ohlídáte i tu nejlepší cenu na trhu.

Proč vlastně číst?

Kromě toho, že si můžete s papírovou knihou někde v koutu kavárny u teplého čaje připadat hodně stylově, podpoříte hlavně svůj mozek. Existuje nespočet důvodů, proč si pravidelně dopřávat oddech u knížky. Některé souvisí s psychikou, jiné zase s dalšími funkcemi mozku. Zde jsou ty nejdůležitější:

Procvičuje mozek

Mozek miluje, když ho stimulujete a čtení je naprosto ideální způsob. Navíc je vědecky dokázáno, že když budete mozek pravidelně procvičovat, spíš se vyhnete degenerativním onemocněním, která mohou vznikat s postupujícím věkem. Například čtením, luštěním křížovek nebo hraním logických her lze snížit riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou.

Rozšiřuje obzory

Představte si, kolik knih jste už za život přečetli. Z každé z nich si váš mozek něco vzal. Nikdy nevíte, kdy se vám budou nejrůznější informace, které můžete načerpat z knížek, hodit. Čím větší máte vědomosti, tím snadněji se pak řeší problémy, které vás můžou v životě potkat.

Snižuje stres a napětí

Znáte ten pocit, kdy se začtete do knížky a najednou čas plyne rychleji, nevnímáte realitu a žijete pouze příběhem z vaší knížky? V těchto chvílích zapomenete na všechny starosti a splíny. Čtení knih dokáže snižovat stres a uklidňovat mysl. Pro lidský organismus je to učiněný relax. A toho přeci není nikdy dost.

Zlepšuje paměť a soustředění

Když čtete knížku, musíte si toho hodně pamatovat. Jména postav, názvy míst, kde se pohybují, dějové linky a je toho mnohem víc. Tím procvičujete mozek tak nějak automaticky. Navíc během toho v mozku posilujete synapse (mozková propojení) a vytváříte nové. Pomáháte tak udržovat mozek v super formě. Čtením posílíte i koncentraci. Dnešní doba si žádá, vykonávat několik činností najednou. U čtení je ale potřeba soustředit se jen na jednu. Budete-li pravidelně číst třeba 20 minut v kuse, uvidíte, že se vaše soustředění začne pomalu zlepšovat.

Zvyšuje slovní zásobu

Říká se, že když budete batoleti před spaním číst, rychleji se naučí skládat věty. Díky vašemu předčítání se mu totiž zvětšuje slovní zásoba. Stejně to funguje i u dospělého člověka, který se čtení pravidelně věnuje. Slovní zásoba se rozšíří a pokud zkusíte i vy sami něco napsat, budete překvapení, jaké slovní obraty ze sebe na papír dokážete dostat.

Zdroj: Heureka

Foto: iStock

Tagy:
4 Komentářů
  1. Iva Pekařová 2 měsíce ago

    Celkem nedávno vydaná knížka kterou se dá snad už sehnat tak je určitě o Blance, která nese název Srdce nemá vrásky. Italský sen který má všechno co od takové knížky očekáváme. Dokonce je to tak krásně napsané že jsem se rozhodla, jak bych se tam jednoho dne chtěla jet skutečně podívat.

  2. Hanka Vránová 1 rokem ago

    Super článek a naprosto souhlasím. Já dlouhá léta bohužel čtení hodně zanedbávala. Dostala jsem se k tomu až před pár lety a musím říct, že to, že je díky tomu můj mozek bystřejší skutečně pociťuji. Jediný problém je v tom, že nemám například až tak velký přehled ve spisovatelích, takže ve výběru knih mi pomáhají hlavně kamrádky, recenze na internetu a různé žebříčky knih.

  3. Bez knihy si nedovedu svůj život vůbec představit. Čtu denně, minimálně před spaním.

  4. NelaVávrová 1 rokem ago

    Krásná inspirace, děkuji. Snažím se…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account